Największy projekt inwestycyjny w dziejach Włodawy stał się faktem. W ubiegły czwartek rozstrzygnięto konkurs na rewitalizacje obszarów miejskich, projekt na rewitalizację miasta ponownie otrzymał wysoką punktację – 96 punktów. Do Włodawy popłynie ponad 14 milionów dofinansowania, to największa kwota w ramach pojedynczego projektu jaką kiedykolwiek pozyskano dla miasta. Realizacja projektu będzie trwała przez najbliższe 2 lata.
Zadowolenia nie kryje Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński – Rewitalizacja miasta to był i jest nasz najważniejszy projekt. Cieszę się, że otrzymaliśmy tak ogromne środki z Unii Europejskiej ponieważ jest to ukoronowanie wieloletniej pracy w poprzedniej kadencji. Najpierw nad samym Programem Rewitalizacji bez którego składanie jakichkolwiek projektów nie byłoby możliwe, a później nad samym wnioskiem o dofinansowanie, który tak naprawdę składa się z 4 inwestycji.
-Przypomnę – kontynuuje Muszyński – że już sam Program Rewitalizacji został wysoko oceniony i wpisany na specjalną listę przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Najważniejsze jednak jest, że możemy teraz zrealizować marzenia wszystkich ośmielam się powiedzieć mieszkańców o pięknym i bezpiecznym mieście, ze wspaniałym rynkiem, parkiem przy Cerkwi, imponującym systemem monitoringu czy przywróconym do życia terenem po byłej jednostce. To nie jest tylko wspólny projekt miasta jako lidera i powiatu jako partnera, ale dziesiątek osób, instytucji i organizacji pozarządowych biorących udział w procesie konsultacji tego programu. Chciałbym w tym miejscu podkreślić szczególne zaangażowanie Sekretarza miasta Krzysztofa Małeckiego, który jest równocześnie Koordynatorem rewitalizacji.
– Rewitalizacja to specyficzna inwestycja, to nie jest tylko odbudowa ale przeze wszystkim przywrócenie do życia całych obszarów miasta i nadanie im nowych funkcji. Tak stanie się z Czworobokiem, parkiem czy dawną jednostka wojskową, dzisiaj słowa przekuwamy w fakty – wyjaśnia ideę rewitalizacji Krzysztof Małecki Sekretarz miasta W ramach projektu „Rewitalizacja Włodawy” zrealizowane będą 4 inwestycje, trzy miasta (rynek wokół Czworoboku, park przy Cerkwi i miejski monitoring) i jedna powiatu (zagospodarowanie terenu po dawnej jednostce).
W temacie:
Włodawa: Solary i nowe latarnie w mieście
Rynek wokół Czworoboku – pełna metamorfoza czeka włodawski rynek, któremu zostaną nadane nowe funkcje społeczne, gospodarcze i rekreacyjne. Zupełnej przebudowie ulegnie ponad hektarowy obszar, gdzie powstanie nowa płyta rynku, dwie fontanny (Fontanna Trzech Kultur i tzw. Dry Plaza), kameralny amfiteatr wewnątrz Czworoboku, prawie 500 m kw. terenów zielonych z nasadzeniami drzew i krzewów oraz ławkami, zaś całość zostanie dopełniona podświetleniem z projektorów.
Dodatkowo zakupione zostanie kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych, które wpiszą się w klimat zabytkowej zabudowy miasta i będą wykorzystywane przy organizacji festiwalów, a także festynów produktów regionalnych czy świątecznych jarmarków. Przebudowy doczekają się również ulice i chodniki okalające rynek, gdzie powstaną także nowe miejsca parkingowe.
Miejskie Centrum Monitoringu – powstanie 38 punktów monitoringu z 82 kamerami w kluczowych ze względu na bezpieczeństwo miejscach. Obsługa systemu będzie odbywała się ze specjalnie dostosowanego do tego celu pomieszczenia Straży Miejskiej gdzie obok ściany 9 ekranów LED wysokiej rozdzielczości znajdzie się w pełni cyfrowe stanowisko dyspozytora umożliwiające sterowanie wszystkimi kamerami i zapisem nagrań, a także serwery z oprogramowaniem umożliwiającym identyfikację osób i tablic rejestracyjnych samochodów.
Park przy cerkwi – na ponad 2 tys. mk, zostaną odbudowane tereny zieleni, powstanie również nowa infrastruktura parkowa: alejki, oświetlenie, ławki, ogrodzenie, dla najmłodszych zaś urządzenia placu zabaw. Odnowienie parku będzie współgrało z trwającym remontem samej Cerkwi i przywróci blask jednemu z niewielu obiektów zabytkowych tego typu.
W temacie:
Włodawa: Rozlosowano kolejności instalowania 393 solarów
Włodawa: Budżet Obywatelski 2018 – wyniki głosowania
Przebudowa budynku po byłej jednostce wojskowej – nowe funkcje otrzyma zdegradowany budynek dawnej jednostki i jego otoczenie. Powstanie tam Centrum Usług Społecznych, gdzie świadczone będą usługi społeczne (socjalne) o charakterze profilaktycznym, aktywizującym i interwencyjnym, a wsparciem zostaną objęte osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na zaburzenia psychiczne, niepełnosprawne intelektualnie. Swoje miejsce znajdą tu: Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Dom Pomocy Społecznej, Dzienny Dom SENIOR, zaś prawie 600 mkw powierzchni zostanie udostępniona od działalność gospodarcza dla przedsiębiorstwa społecznego (NGO).
/ź/ wlodawa.eu,foto:.rewitalizacja.wlodawa.eu
Zobacz również:
Włodawa: Święto Mamy i Taty w przedszkolu nr2
112: Okazyjnie kupiła portfel za 600 zł i do dziś czeka na zwrot pieniędzy