Ku pamięci pomordowanych synów Ziemi Włodawskiej - wlodawa.NET


Ku pamięci pomordowanych synów Ziemi Włodawskiej

(15 kwietnia) Setki mieszkańców Włodawy i całego powiatu, w tym sporo młodzieży wzięło udział w uroczystościach związanych z oddaniem hołdu wszystkim pomordowanym w tzw. mordzie katyńskim w 1940 r. Punktem centralnym uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci kilkunastu oficerów pochodzących z Ziemi Włodawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Ludwika. Wśród licznych pocztów sztandarowych homilie wygłosił przeor o. Stanisław Jarosz. Młodzież w kościele przygotowała również krótki montaż słowno-muzyczny. Następnie mieszkańcy udali się na cmentarz wojenny. Tam uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci kilkunastu  pomordowanych w Katyniu włodawian poprzedzona była przemówieniami, w tym Wiesława Holaczuka – starosty włodawskiego.

Głos zabrali także przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, ŚZŻAK, wojewody i parlamentu. Odczytano tez apel poległych, w tym także nawiązując do drugiej rocznych tragedii smoleńskiej. Następnie przecięto wstęgę i złożono wiązanki kwiatów pod tablicą oraz zapalono symboliczne znicze. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie medali opiekunów miejsc pamięci narodowej kilkoro mieszkańców powiatu, w tym m.in. Mariuszowi Zańce, Renacie Holaczuk i Arlenie Krawczuk.

Organizatorem uroczystości było: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa. Pieniądze na budowę tablicy zebrali mieszkańcy oraz instytucje, w tym starostwo włodawskie.

Zbrodnia dokonana w 1940 roku przez NKWD na polskich oficerach nie ominęła Ziemi Włodawskiej. Co najmniej kilkanaście ofiar katyńskiego ludobójstwa  było mieszkańcami przedwojennej Włodawy i okolicznych miejscowości. Dziś pamięć o nich chcą zachować żyjący, łącząc się w stowarzyszeniu „Rodzina Katyńska Włodawa”.


Tablica pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej położona jest na Cmentarzu Wojennym we Włodawie, przy nowo postawionym krzyżu katyńskim. Na kamiennej bryle wykuty jest napis: „W hołdzie polskim oficerom i policjantom, pochodzącym z Włodawy i okolic, zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na Wschodzie b. ZSRR w 1940 roku. (tu lista nazwisk), z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej oraz mottem: „I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić nie chciała ulec przemocy”. Na liście zamordowanych znajdują się: por. Józef Dorosz, ur. 1908 r., aspirant Piotr Dudzik, ur. 1904 r., por. Michał Koziorowski, ur. 1906 r., ASP. Józef Reszko, ur. 1901 r., ASP. Franciszek Szaruga, ur. 1889 r. i ASP. Bazyli Wasilewski, ur. 1901 r., post. Wacław Budzyński, ur. 1909, ppor. Zygmunt Marian Łotocki, ur.1904; asp. Henryk Wróblewski, ur.1898; ppłk Mieczysław Zaremba, ur.1894; por. Piotr Szajda, ur.1911; asp. Adam Klikowicz, ur. 1897.

źródło: http://powiatwlodawski.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Spotkanie profilaktyczne dla młodzieży

W Świetlicy Środowiskowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Włodawie, Alina Handor i Agnieszka Szymańska, 29 marca po raz kolejny przeprowadziły spotkanie profilaktyczne dla młodzieży.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie z różnych szkół włodawskich. Spotkanie rozpoczęło się zabawą „Pajęczynka”. Uczestnicy stali w kręgu. Agnieszka Szymańska rzuciła do losowo wybranej osoby włóczkę. Kłębek wędrował do kolejnych uczestników. Utworzyła się plątanina na wzór pajęczyny, która symbolizowała system rodzinny. Zabawa pokazała, że każdy z członków rodziny ma wpływ na jej trwałość i spójność. Zagrożenia takie, jak alkoholizm lub bezrobocie zaburzają funkcjonowanie całego systemu.

W dalszej części spotkania zaplanowano projekcję filmu „ Żółty szalik”. Obraz zilustrował głównego bohatera – człowieka uzależnionego od alkoholu. Po filmie Alina Handor zachęciła młodzież do udziału w dyskusji, do wyrażenia swoich reakcji i opinii.

źródło: UM

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

Więcej...


data publikacji: 02/05/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Przegląd w Hańsku udany

(15 kwietnia) W Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku odbył się XIII Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych,  którego organizatorami było Starostwo Powiatowe we Włodawie, Wójt Gminy Hańsk oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku. Wyróżniono dwa zespoły: z MDK-u i z Hańska.

Jury w składzie:  Danuta Głouszek – Starostwo Powiatowe we Włodawie i  Henryk Kowalczyk – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ceniło siedem z ośmiu zgłoszonych do Przeglądu zespołów teatralnych z powiatu włodawskiego. Były to zespoły: AKAMA z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie, Szkolny Klub „WIEWIÓRKA” z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hańsku, MALUCH  z Gminnego  Ośrodka Kultury w Hańsku, GWIAZDECZKI ze Szkoły Podstawowej w Kulczynie, SŁONECZKA z Zespołu Szkół w Urszulinie, CHOCHLIKI z Zespołu Szkół w Urszulinie i AFERA z Gimnazjum Publicznego w Starym Brusie.

Komisja postanowiła wyróżnić zespół AKAMA z MDK we Włodawie oraz Szkolny Klub „Wiewiórka” z ZSPiP w Hańsku .

Zespoły otrzymały nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Włodawie. Do końca kwietnia komisja poda informacje o kwalifikacjach do Festiwalu Najciekawszych Widowisk, który odbędzie się w Lublinie w maju br. Celem Przeglądu jest: prezentacja i promocja dorobku artystycznego młodych grup twórczych oraz upowszechnianie tradycji teatralnej.

źródło: http://powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

Więcej...

data publikacji: 20/09/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....