(27 stycznia) Do Włodawy zjechało na sobotni XVII Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2018 prawie 300 uczestników reprezentujących 19 zespołów. W sali włodawskiego kina, gdzie koncertowano, było nie tylko gorąco, ale przede wszystkim śpiewnie i radośnie. Oprócz krajowych artystów z całej Lubelszczyzny, wystąpili także goście z zagranicy (z Białorusi i Ukrainy).
Festiwal otworzył gospodarz imprezy: Andrzej Romańczuk. Wśród obecnych na sali gości byli także – Sergiej Botwicz - wicekonsul Białorusi w Białej Podlaskiej i Romuald Pryll – przewodniczący Rady Powiatu we Włodawie.
Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów. Łącznie uczestniczyło w festiwalu prawie 300 artystów, w tym 6 z zagranicy! Zespoły z Ukrainy i Białorusi dojeżdżały w trakcie imprezy prosto z zagranicy.
Czteroosobowe jury w składzie: Janina Biegalska, Paweł Łobacz, ks. Jerzy Ignaciuk i Andrzej Sar miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.
Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta A. Romańczuk i przewodniczący R. Pryll. Wyniki: Zespoły z akompaniamentem - I miejsce – Wołyńskie Słowiki, II – Wodohraj, III – Kresiowiak. Kapele – II miejsce – Cudowianki. Zespoły sopwiewacze a’capella – I miejsce (ex aequo) – Kresowianki i Zorianycja, II – Głosy Polesia, III (ex aequo) - Dołhobrodzkie Zadułyńce i Medunica. Trzy wyróżnienia – Koral, Mołodyczki i Rosa.
Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury. Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z powiatu włodawskiego i zza granicy wschodniej, pokazanie pieśni i obrzędów religijnych, edukacja, wychowanie, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” i zbliżenie kultur religijnych.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Sławatycze: Uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Sport: LKS Włodawianka Włodawa vs KS Znicz Siennica Różana 5:0 (4:0)
Śmieci: Prezes MZC wyjaśnia ZAMIESZANIE w sprawie odbioru szkła