(29 września) Na cmentarzu w Osowie (gm. Hańsk) spoczywają żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej. Tego dnia maiło miejsce uroczyste oddanie i poświęcenie cmentarza. Wielki wkład w odnowienie cmentarza w Osowie mieli policjanci ze stowarzyszenia IPA oraz wójt gminy Hańsk.
Prace trwające od ponad roku polegały m.in. na uporządkowaniu mogił, wytyczeniu alejek, budowie 40 kopczyków i budowie nowego ogrodzenia i postawienie pomnika pamięci żołnierzy. Przedtem były tu zarośnięte mogiły, w których okoliczni mieszkańcy w 1915 roku pochowali żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Dokładna liczba żołnierzy tam pochowanych nie jest znana.
Podczas uroczystości o tamtych wydarzeniach przypomnieli przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Konsul Honorowy Austrii w Lublinie. Obecni byli również samorządowcy, z wicestarostą Adamem Panasiukiem i wójtem gminy Markiem Kopieniakiem na czele oraz wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
– Ziemia włodawska jako jedna z niewielu czasy I i II wojny światowej przecierpiała najboleśniej. To bowiem przez te ziemie przetaczały się fronty podczas I wojny i tutaj podczas II wojny Niemcy zbudowali fabrykę śmierci w Sobiborze. Historia Polski to jednak nie tylko historia Polaków i te groby żołnierzy pochowanych w lesie osowieckim są tego najdobitniejszym przykładem – mówił wicestarosta A. Panasiuk na cmentarzu.
Przez Lubelszczyznę dwa razy przebiegał front wojenny. Zginęło tu wielu Austriaków i Rosjan. Do tej pory we współpracy z austriackim Czarnym Krzyżem udało się odnowić 23 cmentarze. W województwie lubelskim jest prawie 200 cmentarzy z okresu I wojny światowej. Większość z nich jest w złym stanie. Akcja ich odnawiania rozpoczęła się w 2006 roku.
źródło: www.powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Sławatycze: XX Dożynki Powiatowe w Drelowie
„Wybazgroliły” sobie finał w ogólnopolskim konkursie literacko-plastycznym