Orszak Trzech Króli coraz bliżej Włodawy
Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego we Włodawie informuje o intensywnych przygotowaniach do IV edycji Orszaku Trzech Króli. W przygotowaniach aktywnie uczestniczą szkoły: I LO im. T. Kościuszki i II LO im. F. Modrzewskiego, Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN i Szkoła Podstawowa nr 3 im. F. Kleberga.
Podczas tej edycji Orszak przejdzie ulicami: 11 Listopada, J. Piłsudskiego, W. Reymonta, Jana Pawła II, Tysiąclecia PP oraz Korolowską. Wyruszamy ok godz. 13.00 z placu przed kościołem św. Ludwika a scena finałowa odbędzie się w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Również w tym roku zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców Włodawy i okolic – to nasz wspólny Orszak. Pozdrawiamy i zapraszamy 6 stycznia 2016 roku.
(c)http://um.wlodawa.eu/
[osm_map_v3 map_center="51.547,23.553" zoom="14" width="100%" height="450" ]Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 29/12/2015
Podaj dalej, powiadom znajomych....
We Włodawie znów się działo
Karp, ciasta, pakowanie prezentów… to sprawy, które zaprzątają nam zwykle głowę w wigilię Wigilii. Tym razem Włodawiacy wracający do domów na Święta, oderwali się nieco od intensywnych przygotowań śledzi i uszek, aby spotkać się 23 grudnia w bibliotece. Co ich skusiło? Sekretem jest premiera filmu dokumentalnego „We Włodawie nic się nie dzieje. A zrobiłeś coś aby się działo?” w reżyserii Jacka Wawryszuka.
Ta 30 minutowa produkcja stanowi podsumowanie akcji społecznej, która toczyła się w naszym mieście w 2013 roku. Takie wydarzenia jak: Dzień Przytulania, zjazd Cars&Moto czy zmagania Paintball, zostały po raz pierwszy pokazane od kulis. Osoby biorące w nich udział mogły oddać się wspomnieniom i spojrzeć na realizowane przedsięwzięcia z nowej perspektywy.
Bo przecież oprócz dobrej zabawy i zintegrowania, mieszkańców Włodawy chodziło o to, aby pokazać, że wspólnymi siłami można wiele i wcale nie są potrzebne na to ogromne fundusze. O godzinie 18:00 w naszej Galerii na Parterze, zgromadziło się blisko 70 entuzjastów akcji. O idei opowiedział pomysłodawca i producent filmu – Jacek Wawryszuk. Mamy nadzieję, że już wkrótce w naszych wnętrzach zaprezentowane zostaną rezultaty kolejnych realizowanych przedsięwzięć. Mamy też dobrą informację dla osób, które nie mogły na premierze filmu.
Można go zobaczyć na stronie: http://vshare.io/v/162c58e/width-470/height-305/(c) http://um.wlodawa.eu/
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 19/12/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2015
29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2015”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY.
Do prezentacji w konkursie przystąpiło 15 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne. Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej, Krzysztof Kowalski - brodacz z lat 80 i 90-tych, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Sławatyczach wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju.
Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:
I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2015 zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr14
II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr13
III miejsce przypadło dla Dawida Spólnego z Nr4
Przyznano również trzy wyróżnienia dla
Tomasza Buraczyńskiego Nr3
Kacpra Kuszneruka Nr10
Dominika Hasiuka Nr6

Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali upominki z uroczystości heraldycznych. Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzimej wokalistki Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek. S
prawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Ryszard Nilipiuk z Włodawy. Patronat medialny i prasowy sprawowały: Agencja Reuters, Biała24, Radio Biper, Podlasie24, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Lublina, Białegostoku. Niech ta piękna etykieta etniczności Sławatycz nigdy nie przeminie, jak najszybciej zostanie wpisana do ogólnopolskiego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego i oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.
29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2015”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY. Do prezentacji w konkursie przystąpiło 15 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne.
Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej, Krzysztof Kowalski - brodacz z lat 80 i 90-tych, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Sławatyczach wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju. Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy: I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2015 zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr14, II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr13, III miejsce przypadło dla Dawida Spólnego z Nr4. Przyznano również trzy wyróżnienia dla Tomasza Buraczyńskiego Nr3, Kacpra Kuszneruka Nr10, Dominika Hasiuka Nr6. Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali upominki z uroczystości heraldycznych.
Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzimej wokalistki Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek. Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Ryszard Nilipiuk z Włodawy.
Patronat medialny i prasowy sprawowały: Agencja Reuters, Biała24, Radio Biper, Podlasie24, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Lublina, Białegostoku. Niech ta piękna etykieta etniczności Sławatycz nigdy nie przeminie, jak najszybciej zostanie wpisana do ogólnopolskiego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego i oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.
Tekst: B. Szulej Fot. R. Szczur
http://slawatycze.pl/
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o21 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności
