Region: Młodzi Żydzi we Włodawie - wlodawa.NET


Region: Młodzi Żydzi we Włodawie

Region: Młodzi Żydzi we Włodawie

(19-25 kwietnia) W ramach wymiany międzynarodowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie młodzież z Włodawy gościła u siebie przez 6 dni rówieśników z partnerskiego miasta Kiryat Motzkin w Izraelu.

Jedenastu uczniów i dwóch koordynatorów Netta Katony i Simone z Kiryat Motzkin z Izraela przebywało z rewizytą we Włodawie w popularnym „Modrzewiaku”. Inicjatorem wymiany międzynarodowej jest Starostwo Powiatowe we Włodawie, które nawiązało kontakt z miastem partnerskim Kiryat Motzkin w Izraelu i podpisało porozumienia dotyczące współpracy pomiędzy szkołami.


Na lotnisku Okęcie w Warszawie izraelskich uczniów powitali rówieśnicy z „Modrzewiaka” wraz z opiekunami wymiany: Mariuszem Czujem oraz Albertem Lewczukiem vel Leoniukiem. Pierwszym punktem pobytu we Włodawie było spotkanie z Andrzejem Romańczukiem - starostą włodawskim, który w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił znaczenie międzyludzkich, miedzyrówieśniczych relacji. – To efekt naszej współpracy z pięknym miastem w Izraelu. Najważniejszą jednak korzyścią z tego partnerstwa jest właśnie nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodzieżą.

Wierzę, że nawiązane kilka miesięcy temu w Izraelu kontakty, a podczas tej wizyty pogłębione, będą trwałe na lata i owocowały przyjaźniami na całe życie - mówił starosta. Następnie odbyło się spotkanie z dyrekcją i uczniami ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Wizyta kilkunastoosobowej delegacji z Izraela to duże wyzwanie dla dyrektora szkoły Eugeniusza Omelczuka i jego kadry nauczycielskiej. – Trzeba przywieźć ich z lotniska, zapewnić standardową ochronę i przede wszystkim zorganizować im tak czas, by pamiętali wizytę w Polsce i Włodawie długo – mówi dyrektor.

Nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie naszej pięknej Włodawy – Miasta Trzech Kultur pod przewodnictwem M. Czuja. W synagodze gościła młodzież dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk, a o kościele św. Ludwika i jego dziejach opowiadał paulin o. Szymon. Poza tym młodzież z Izraela wraz z rówieśnikami z „Modrzewiaka” i opiekunami zwiedzili Poleski Park Narodowy i nową ścieżkę dydaktyczną „Czahary” w wyprawie rowerowej z przewodnikiem Andrzejem Różyckim, miejsce po Byłym Hitlerowskim Obozie Zagłady w Sobiborze, gdzie odbyło się krótkie upamiętnienie ok. 180 tys. ofiar niemieckich oprawców i ich ukraińskich pomocników. Następnie w słoneczne sobotnie popołudnie odbył się spływ kajakowy Włodawką z Suchawy na Adamki.

Dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Wieczorem, przy dawnej „organistówce” w Różance odbyło się wspólne ognisko i zwiedzanie wystawy poświęconej dawnym właścicielom Różanki i Włodawy – Zamoyskim. Młodzież poznawała również uroki Lubelszczyzny – Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Lublin, wreszcie stolicę Polski -Warszawę i Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Podczas wycieczki do Lublina bardzo wzruszającym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikami szlaku – śladami lubelskich Żydów.

Obejmuje on istniejące i nieistniejące miejsca związane z historią i kulturą Żydów zamieszkujących w Lublinie przed II wojną światową, tj. Bramę Grodzką. Przez wieki Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską. Z czasem stała się miejscem na pograniczu dwóch światów: chrześcijańskiego i żydowskiego. Nie mogło zabraknąć spaceru po Starówce Lubelskiej i czasu na zakupy.

Dla gości z dalekiego Izraela wizyta w Polsce była niezapomnianą przygodą edukacyjno-turystyczną, a gościnność i otwartość rodzin polskich pozostanie na długo w pamięci rówieśników z Kiryat Motzkin. Życzymy, aby wymiana młodzieży polsko-izraelskiej była kontynuowana, a nawiązane przyjaźnie przetrwały wiele lat.

/ź/ powiatwlodawski.pl

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Hit Lubelszczyzny - Żelazny Triathlon 2018

Hit Lubelszczyzny - Żelazny Triathlon 2018 Włodawa Okuninka

Tego jeszcze nie było – prawie na trzy tygodnie przed imprezą trzeba praktycznie zamknąć listę startową. Tylu jest chętnych do tegorocznej edycji Żelaznego Triathlonu! Gigantyczne zainteresowanie wiąże się z uznaną już marką imprezy i wyjątkowym profesjonalizmem organizatorów oraz miejscem – Jeziorem Białym w Okunince. Po raz pierwszy pojawi się też liczna ekipa zawodników z zagranicy

Już zgłosiło się już prawie 250 chętnych z całej Polski! W tym tych, którzy wpłacili wpisowe jest prawie 170, więc dla spóźnialskich szanse są małe. Zawody polegają na pływaniu (750 m), jeździe rowerem (20 km) i biegu (5 km). Termin zawodów to sobota, 2 czerwca, godz. 13.30. Start i meta na plaży głównej w Okunince.

- Zeszłoroczny triathlon został bardzo wysoko oceniony przez samych zawodników, więc w tym roku jesteśmy pełni optymizmu co do liczby startujących, zwłaszcza że nagrody są atrakcyjne – mówi Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski, koordynator zawodów.

Mordercze zawody organizuje włodawskie starostwo razem z gminą Włodawa, stowarzyszaniem Leniwce.pl

oraz Fundacją „Wrota Europy”. W pomoc aktywnie włączył się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie.

Hit Lubelszczyzny - Żelazny Triathlon 2018 Włodawa Okuninka

W ubiegłym roku zgłosiło się ponad 200 zawodników, ale miejsc starczyło tylko dla pierwszych 150. Teraz powiększono liczbę miejsc do 200. Dla większej liczby nie ma możliwości technicznych. Żelazny Triathlon to już najpoważniejsza tego typu impreza na wschód od Wisły. W tym roku ma być szczególnie pieczołowicie i perfekcyjnie przygotowana. Spodziewany jest też gość specjalny. Wśród zgłoszonych najstarsi mają ponad 60 lat, a najmłodsi są przed 20. Połowa pochodzi spoza naszego województwa.

- To najważniejsze sportowe wydarzenie w naszym powiecie. Cieszy się wielkim zainteresowaniem i, co nas szczególnie motywuje, z roku na rok coraz większym. Jestem przekonany, że ci wszyscy, którzy 2 czerwca przyjadą do Okuninki nie będą zawiedzeni. Nie tylko z powodu sportowych zmagań - mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Ostatnie pożegnanie Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”

 

Prestiżowy ranking triathlonów w Polsce lepszytriathlon.pl uplasował imprezę starostwa na piątym miejscu w Polsce! I jest to wynik nie tylko ocen ekspertów, lecz przede wszystkim rezultat ankiet wypełnionych przez uczestników triathlonów w naszym kraju.

Trasa zawodów obejmuje dwie miejscowości: Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16 roku życia. Informacje na stronie: www.zelaznytriathlon.eu

 

/ź/ powiatwlodawski.pl

  tv.wlodawa.net
masz ciekawe wideo prześlij nam link: echo@wlodawa.net
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 02/11/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

25 lat Straży Miejskiej we Włodawie

25 lat Straży Miejskiej we Włodawie Wlodawa na sygnale

Samorządowcy, przedstawiciele służby mundurowych i włodawskich instytucji oraz ponad dwadzieścia delegacji straży miejskich i gminnych z całego kraju wzięły udział w obchodach jubileuszu 25 – lecia Straży miejskiej we Włodawie.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach zmarłych funkcjonariuszy oraz uroczystej mszy świętej. Okolicznościowa akademia odbyła się w sali kina Włodawskiego Domu Kultury.

25 lat Straży Miejskiej we Włodawie Wlodawa na sygnale

Komendant Sławomir Borkowski przedstawił historię włodawskiej Straży Miejskiej. Nie zabrakło również życzeń, ciepłych słów i wyrazów wdzięczności.

Włodawa: Bóbr na ulicy Lubelskiej

– W tym szczególnym dniu serdecznie dziękuję wszystkim byłym i obecnym funkcjonariuszom Straży Miejskiej we Włodawie za codzienną służbę na rzecz lokalnej społeczności – mówił burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

25 lat Straży Miejskiej we Włodawie Wlodawa na sygnale

W ramach obchodów 25 – lecia SM we Włodawie odbyły się również Zawody Strzeleckie Straży Gminnych i Miejskich im. Dariusza Kazuro o Puchar Burmistrza Włodawy. Najlepsza okazała się drużyna Straży Miejskiej ze Świdnika.

25 lat Straży Miejskiej we Włodawie Wlodawa na sygnale

Straż Miejska we Włodawie powstała 20 maja 1993 roku na mocy zarządzenia ówczesnego burmistrza Włodawy Mariana Sołtysa. Pierwszym komendantem był Stanisław Wojciuk. Szczegółowy zakres zadań, obowiązków i uprawnień Straży Miejskiej oraz jej strukturę, umundurowanie, dystynkcje i uzbrojenie określał statut nadany przez burmistrza. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mogli wykonywać jedynie administracyjno-porządkowe

/ź/ wlodawa.eu

 

Włodawa: Wypadek z udziałem motocyklisty

Czy Włodawa będzie jak Warszawa?

Włodawa: Szukają chętnych na Mieszkanie+

 
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 14/03/2022

Podaj dalej, powiadom znajomych....