23 listopada 2018 roku Krajowa Administracja Skarbowa wzbogaciła się o nowy Oddział, tj. Oddział Celny Pocztowy w Lublinie. Otwarcie nowego Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie jest efektem współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Poczty Polskiej, które stanęły przed wyzwaniem jakie przyniósł niezwykle dynamiczny wzrost ilości przesyłek przywożonych do Polski z krajów trzecich, zwłaszcza z Chin. Ministerstwo Finansów już od dłuższego czasu przygląda się kwestii odprowadzania podatku VAT za przesyłki z Chin.
Jednym z efektów tej współpracy jest uruchomienie tranzytu przesyłek pocztowych drogą kolejową z chińskich baz logistycznych przez kolejowy port przeładunkowy w Małaszewiczach i sortownię Poczty Polskiej w Lublinie.
W nowej jednostce w Lublinie będzie pracowało 48 funkcjonariuszy celno-skarbowych oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych może być około 100 tys. przesyłek dziennie. Ważne jest sprawne stosowanie procedur celnych na całej trasie przesyłek, w szczególności w sortowniach Poczty Polskiej, dzięki czemu przesyłki szybciej trafią do adresatów.
Poczta Polska po nawiązaniu współpracy z Pocztą Chińską stała się bardzo ważnym partnerem na dynamicznie rozwijającym się rynku przesyłek z Azji. Jednym z efektów tej współpracy jest uruchomienie tranzytu przesyłek pocztowych przez kolejowy port przeładunkowy w Małaszewiczach i sortownię Poczty Polskiej w Lublinie. Trafiają tu drogą kolejową z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu. Dzięki temu nowy Jedwabny Szlak połączył drogą lądową Europę z Chińską Republiką Ludową i Dalekim Wschodem Azji. Poza nią przesyłki pocztowe wędrują z Chin do Europy także drogą lotniczą, poprzez warszawskie Okęcie.
Dotychczas sortownia Poczty Polskiej w Lublinie przyjmowała ładunki z ChinaPost w kontenerach z przejścia Małaszewicze, ale bez obsługi celnej, która była realizowana przez sortownię Poczty Polskiej w Warszawie. Zadaniem nowego oddziału będzie odciążenie warszawskiej sortowni Poczty Polskiej i przyspieszenie wprowadzenia przesyłek do obrotu krajowego oraz realizowanie tranzytu ładunku pocztowego do innych krajów europejskich
Obowiązkiem Poczty jest pobór opłat nałożonych przez Krajową Administrację Skarbową i odprowadzenie ich do Skarbu Państwa. Każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi bowiem przejść odprawę celną. To funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej decyduje o zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT.
/ź/ lubelskie.kas.gov.pl, media.poczta-polska.pl
Zobacz również: