koncert - Strona 76 z 79 - wlodawa.NET

Festiwalowe zgłoszenia dłużej

festiwal-tworczosci-dzieciecej2014-1-300x200Dzieci i młodzież z Włodawy i powiatu włodawskiego mają więcej czasu na zgłoszenie swoich propozycji w 15 edycji Festiwalu Twórczości Dziecięcej, która tym razem odbywa się pod hasłem „Włodawskie historie bohaterów literackich”.Pierwotnie termin przyjmowania prac był wyznaczony na koniec lutego, ale ze względu na duże zainteresowanie konkursem jego organizatorzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie czekają na zgłoszenia do poniedziałku 9 marca.

[wp_ad_camp_4]

Swoje propozycje mogą nadsyłać uczestnicy w wieku od 5 do 15 lat. Ich zadaniem jest przygotowanie prac, dotyczących przygód wybranych bohaterów literackich na terenie Włodawy z dowolnie wybranego okresu historii po czasy współczesne. Mogą to być propozycje plastyczne, literackie lub multimedialne. Pierwsza kategoria obejmuje rysunki, grafiki, obrazy i plakaty. W drugiej będą brane pod uwagę wiersze, opowiadania lub piosenki, natomiast w trzeciej mogą się wykazać autorzy filmów, prezentacji albo innych form multimedialnych. Wszystkie prace będą oceniane w trzech grupach wiekowych, uczniów klas 0 – III i IV – VI szkół podstawowych oraz gimnazjalistów.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

— Propozycje można składać osobiście w siedzibie włodawskiej książnicy, albo wysłać pocztą tradycyjną na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Przechodnia 13, 22-200 Włodawa. Pełny regulamin konkursu i niezbędne formularze są dostępne na stronie: www.mbpwlodawa.pl. Laureatów tegorocznych zmagań artystycznych poznamy prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca, a najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie.

(c)http://um.wlodawa.eu

data publikacji: 10/03/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Tablety dla biblioteki

tablet-462950_1280-300x142Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie będzie jeszcze bardziej nowoczesna. W 2013 roku placówka została uznana za jedną z najbardziej najlepiej prowadzonych bibliotek w kraju, ale teraz będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb czytelników. Stanie się tak za sprawą udziału włodawskiej książnicy w projekcie pod nazwą „Tablety w Twojej bibliotece”, realizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

[wp_ad_camp_4]

Złożony przez MBP we Włodawie wniosek został oceniony bardzo wysoko, a to oznacza, że placówka otrzyma 6 nowych tabletów. Starając się o nie uczestnicy konkursu mieli m.in. opisać doświadczenia danej biblioteki w oferowaniu zajęć edukacyjnych z zakresu nowoczesnych technologii czy pomysłów na promowanie tabletów. – Mieliśmy prawie wszystko, ale nie tablety, z których wykorzystaniem na pewno nie będzie problemów. To doskonałe urządzenia o nieokreślonych możliwościach, których będziemy używać podczas zajęć z seniorami, a także w innych grupach, działających w naszej placówce – mówi dyrektor włodawskiej książnicy Jacek Żurawski.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Osoby, skupione m.in. w Klubie Emeryt+ wiedzą już jak korzystać z komputerów, ale z tabletami jeszcze nie miały do czynienia. Będą z nich korzystać także członkowie Grupy Mowa Żywa czy kółka fotograficznego oraz uczestnicy zajęć muzycznych. – Na tablecie można nagrywać, montować i udostępniać dźwięk i obraz, robić zdjęcia czy tworzyć muzykę. Nowy sprzęt chcemy również udostępniać do czytania książek i prasy, które niebawem będziemy udostępniać, a ze zwolnionych w ten sposób stacjonarnych stanowisk komputerowych będą mogły korzystać inne osoby – dodaje dyrektor Żurawski. — Sukces biblioteki z Włodawy jest godny podkreślenia, ponieważ o te urządzenia starało się ponad 650 placówek z całej Polski.

[wp_ad_camp_2]

Kilkunastoosobowa komisja uznała, że wszechstronnie wykorzystują one w swojej pracy nowoczesne technologie, a wiedza bibliotekarek i bibliotekarzy o nowych narzędziach i usługach jest znakomita. Dlatego oceniający wnioski przyznali do 6 tabletów 121 bibliotekom, które uzyskały największą liczbę punktów, a kolejnych 112 placówek otrzyma po 3 takie urządzenia. Włodawska książnicy znalazła się w tej pierwsze grupie, zdobywając 81,5 punktu na 100 możliwych. Zanim tablety trafią do zwycięskich placówek bibliotekarze przejdą szkolenia, realizowane także w formie webinariów, czyli internetowych seminariów, umożliwiających uczenie się i komunikację miedzy prowadzącymi a uczestnikami przez internet. Otrzymają również dostęp do kursu edukacyjnego na platformie, na której są zgromadzone pomysły jak korzystać z aplikacji w bibliotece. Same tablety mają dotrzeć do włodawskiej książnicy w marcu.

(c) http://um.wlodawa.eu

data publikacji: 23/02/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Szczodrywki zachwyciły

szczodrynki-2015(31 stycznia) Pomimo deszczu i okropnej pogody do Włodawy zjechało na sobotni Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2015 ponad 400 uczestników reprezentujących 32 zespoły. W sali włodawskiego kina było jednak bardzo gorąco - na tyle, że drzwi sali były często otwarte. Oprócz krajowych artystów z dwóch powiatów: włodawskiego i chełmskiego, wystąpili także goście z zagranicy (z Białorusi i Ukrainy).

Festiwal – już czternasty – otworzył gospodarz imprezy: Andrzej Romańczuk - starosta włodawski, ale po raz pierwszy w asyście burmistrza Włodawy – Wiesława Muszyńskiego. Starosta podziękował uczestnikom za przybycie oraz przede wszystkim za kultywowanie wspaniałej tradycji pogranicza. Wśród obecnych na sali gości był także Romuald Pryll – przewodniczący rady powiatu, Tadeusz Sawicki – wójt gminy Włodawa i wicekonsul Białorusi.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów, bowiem na tyle czas pozwalał. Łącznie uczestniczyło w festiwalu ponad 400 artystów! Zespoły z Ukrainy dojeżdżały w trakcie imprezy prosto z ukraińskiej ziemi, nawet z odległego Łucka czy Tarnopola.

Trzyosobowe jury w składzie: Janina Biegalska, ks. Jerzy Ignaciuk, Andrzej Sar miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.

Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta A. Romańczuk i wicestarosta Adam Panasiuk.

[wp_ad_camp_4]

Wyniki: I miejsce - I miejsce - Nastasivski Muzyki z Tarnopola, II - Koral z Kapelą z Kamienia, III - Mołodyczki z Szacka. Wyróżnienia otrzymali: Opalinka z Huszczy, Cisza z Włodawy, Swańki z Wyryk, Orchowianki z Orchówka, Sielanki z Sielca.

Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury.

Szczególne podziewania za organizację tego wyjątkowego Festiwalu należą się zwłaszcza trio z wydziału edukacji starostwa – Danucie Głouszek, Ewie Zaniuk i Leszkowi Popikowi. Mieli od kilku tygodni moc pracy nad przygotowaniem tego festiwalu.

Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z powiatu włodawskiego i zza granicy wschodniej, pokazanie pieśni i obrzędów religijnych, edukacja, wychowanie, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” i zbliżenie kultur religijnych.

(c) powiatwlodawski.pl

data publikacji: 02/02/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

WIWAT BABCIA! WIWAT DZIADEK!

P111080821 i 22 stycznia, jak co roku, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orchówku zorganizowane zostały uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tych dniach uczniowie klas młodszych zaprosili do szkoły swoje kochane babcie i dziadków.

Dzieci przygotowały dla nich specjalne programy artystyczne, recytowały wiersze, śpiewały  piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka zakręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. W czasie uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy.

A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

[wp_ad_camp_4]

Więcej: http://www.gmina-wlodawa.pl/node/1407

[osm_map lat="51.524" lon="23.573" zoom="13" width="100%" height="450" type="Mapnik"]

data publikacji: 22/01/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Finaliści ze Szkoły Podstawowej Nr 2

Finalisci_ze_Szkoly_Podstawowej_Nr_2-300x199Za nami drugi etap przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Sześcioro uczniów z SP2 we Włodawie zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w lutym w Lublinie. Alexandra Knap z klasy V a to finalistka konkursu ortograficznego. Sukces polonistyczny odnieśli Lidia Kawiak z kl. VI b i Ilia Trochanowski z kl. V a.

Przyrodnicze zmagania zakończyły się pomyślnie dla Patrycji Barańskiej i Michała Jarząbka – uczniów klasy VI b. Radosław Zawadewicz z VI b zdobył laur z historii.  Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycieli – Eweliny Komaszewskiej, Janiny Parafiniuk i Marii Grzywaczewskiej.

[wp_ad_camp_4]

Życzymy wszystkim uczniom zdobycia tytułu laureata.

(c)http://um.wlodawa.eu/

data publikacji: 22/01/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Choinkowe zabawy w Stawkach

Ch-Stawki 2014-09Z inicjatywy radnego Artura Zalewskiego, w świetlicy wiejskiej w Stawkach odbyła się pierwsza od niepamiętnych czasów zabawa choinkowa dla najmłodszych w tej miejscowości.  Radny wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich wystosował do każdego dziecka imienne zaproszenie i w ten sposób wspólnie bawiło się ponad 30 dzieci.

Konkursy i zabawy przygotowała i prowadziła Renata Cykier z referatu kultury UG Włodawa. Rodzice oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stawkach przygotowały na tą okazję słodki poczęstunek. Na dzieci czekała również niespodzianka – wata cukrowa, którą każdemu chętnemu przyrządziła Kamila Zalewska.

[wp_ad_camp_4]

Głównym punktem zabawy była wizyta Św. Mikołaja z mnóstwem prezentów dla uczestników zabawy choinkowej. Organizatorem zabawy byli: Artur Zalewski – radny Rady Gminy Włodawa, Koło Gospodyń Wiejskich w Stawkach, Rada Sołecka Wsi Stawki z sołtysem Elżbietą Telepko na czele oraz Referat Kultury Urzędu Gminy Włodawa.

 

(c) http://www.gmina-wlodawa.pl

data publikacji: 16/01/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włamali się, żeby ukraść sprzęt muzyczny

policja-010115Dwóch sprawców kradzieży z włamaniem do budynku gospodarczego w Różance zatrzymali wczoraj włodawscy policjanci, odzyskali też skradziony sprzęt muzyczny o wartości przeszło 7 tysięcy złotych. Pełnoletniemu sprawcy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, zaś jego nieletni kompan odpowie przed sądem dla nieletnich.

[wp_ad_camp_2]

We wtorek, 6 stycznia dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony przez 28 – letniego mieszkańca Włodawy, że nieznani mu sprawcy dokonali kradzieży z włamaniem do budynku gospodarczego w Różance z którego zabrali profesjonalny sprzęt muzyczny do realizowania nagrań o wartości przeszło 7 tysięcy złotych.

Policjanci niezwłocznie przystąpili do działania w powyższej sprawie i już wkrótce po zdarzeniu ustalili, że włamania dokonali mieszkańcy Różanki – 20 latek i jego 16 letni kolega. Wczoraj obaj mężczyźni zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Wkrótce po włamaniu sprawcy chcieli sprzedać skradziony sprzęt w lombardach w pobliskiej miejscowości i podzielić się pieniędzmi z jego sprzedaży – sprzęt ten nie został jednak przyjęty do lombardów. Już został odzyskany i wróci do właściciela.

[wp_ad_camp_4]

Za kradzież z włamaniem zgodnie z kodeksem karnym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 20 – latek przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3 lata, ma zapłacić grzywnę w kwocie 700 złotych i naprawić wyrządzoną szkodą, zaś w okresie zawieszenia wykonania kary będzie pod nadzorem kuratora. Nieletni za swój czyn odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnim.

BSz.

(c)http://www.lubelska.policja.gov.pl

[osm_map lat="51.616" lon="23.536" zoom="14" width="100%" height="450" type="Mapnik"]

data publikacji: 13/01/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Tłumy w świątecznym orszaku

411x0_orszak2015-aOrganizowane od trzech lat we Włodawie Orszaki Trzech Króli zdobywają coraz większą popularność. Z roku na rok liczba uczestników ulicznych jasełek wzrasta dwukrotnie, a w tegorocznych, wzięła udział rekordowa liczba około 5 tysięcy osób.

W tym roku orszak, którego koordynatorem było Publiczne Gimnazjum nr 1 im. księdza Stanisława Konarskiego, wyruszył z placu przed kościołem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Chełmskiej i przeszedł ulicami Korolowską, Tysiąclecia Państwa Polskiego i Józefa Piłsudskiego pod kościół Św. Ludwika, gdzie odbyła się scena finałowa.

[wp_ad_camp_4]

Po dwóch latach organizatorzy postanowili zmienić scenariusz i położyć nacisk na rolę rodziny we współczesnym świecie i czyhające na nią zagrożenia, związane na przykład z uzależnieniami i szeroko pojętym konsumpcjonizmem. – Nie było patosu ani zadumy, lecz radość, śmiech i śpiew. Wszystkie sceny były przepięknie przygotowane, uczestniczący w nich aktorzy dali z siebie wszystko, a humorystyczny scenariusz oparty m.in. na postaciach moderatora, anioła czy diabełków bardzo się spodobał – podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową jego autorka i koordynatorka włodawskiego orszaku Danuta Sztuce.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_2]

— Jej zdaniem jasełka byłyby jeszcze bardziej udane, gdyby nie pogoda. – Było mroźno, a do tego wiał bardzo silny i dokuczliwy wiatr, który dawał się we znaki szczególnie najmłodszym uczestnikom – dodaje Danuta Sztuce i przyznaje, że miały to być ostatnie jasełka, przez nią organizowane, ale rosnące zainteresowanie i ciepłe przyjęcie mieszkańców miasta spowodowały, że zamierza się podjąć tego zadania także za rok.

Poszczególne sceny na trasie przemarszu odgrywali uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i II Liceum Ogólnokształcącego im. Frycza Modrzewskiego, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Franciszka Kleeberga, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. księdza Jana Twardowskiego, a także przedstawiciele przedszkoli oraz rodzin ze wspólnot parafialnych.

(c) wlodawa.eu

[osm_map lat="51.546" lon="23.548" zoom="15" width="600" height="450" ]

data publikacji: 08/01/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 201429 grudnia  2014 w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2014”. Konkurs odbył się w centrum Sławatycz - obok drewnianych figur Brodaczy.  Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja ta jest kultywowana.

Konkurs poprzedziły występy artystyczne grup wokalnych i solistów z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona na rynku w Sławatyczach oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY.

Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę)  nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne. W konkursie wzięło udział 10 brodaczy.

 

[wp_ad_camp_4]

Wybory Brodacza  roku 2014 wygrał Dawid Spólny z nr. 3

Brodacz-1 Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

II nagrodę zdobył Damian Zagajski z nr. 8

Brodacz-2 Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

III miejsce przypadło dla  Arnolda Sołoduszkiewicza z nr. 4

Brodacz-3 Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Statuetki za wyróżnienia otrzymali:

Dominik Hasiuk z nr.  7

Brodacz-w1 Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

Eryk Popko z nr. 9

Brodacz-w2 Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

Mateusz Gruszkowski z nr. 10

Brodacz-w3 Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2014

Fundatorem nagród był Gminny Ośrodek Kultury. Nagrody i statuetki wręczali Grzegorz Kiec – wójt gminy i Bolesław Szulej – dyrektor GOK.  Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali Franciszek Gruszkowski – prowadzący jak też komisja oceniająca w składzie:

Bolesław Szulej

Waldemar Korzeniewski

Małgorzata Walczuk

Zapraszamy do uczestniczenia oraz spotkania na kolejnych wyborach BRODACZA ROKU 2015

Przejdź do galerii >>>

(c) slawatycze.pl
data publikacji: 02/01/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy