koncert - Strona 75 z 79 - wlodawa.NET

Region: Międzynarodowe partnerstwo drogowe

image_gallery er(12 listopada) W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2007–2013, Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie zrealizowało projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z sieci komunikacyjnej pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy”. Projekt realizowany był w partnerstwie z Szacką Radą Wiejską. Całkowity koszt projektu wynosi 807 445,48 euro. Za te pieniądze kupiono lub zostanie zakupionego wiele sprzętu drogowego, m.in. pługi, rębaki, koparki czy dostawcze auta. Wkład własny wyniósł tylko 10% projektu. Gościem specjalnym był przewodniczący szackiej rady powiatu – Siergiej Winniczuk.

Podczas czwartkowej (12 listopada) konferencji prasowej o przebiegu i realizacji mówiła m.in. Wiesław Kadrow – dyrektor ZDP – Głównym celem projektu była poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i dostępności komunikacyjnej obszarów przygranicznych Polski, Ukrainy i Białorusi poprzez wyposażenie powiatu włodawskiego i rejonu szackiego w wysoko specjalistyczny sprzęt drogowy. I to się udało osiągnąć m.in. przez zbudowanie trwałych podstaw we współpracy pomiędzy partnerami projektu w zakresie bezpieczeństwa użytkowników dróg i poprawy jakości sieci komunikacyjnej czy też poprzez zakup niezbędnego sprzętu i maszyn.

Z kolei koordynator projektu ze strony Szackiej - Sergiej Parkhoniuk mówił o trudnościach przy jego realizacji – Opóźnienie projektu wyniknęło m.in. z powodu komplikacji związanych ze skomplikowanymi procedurami bankowymi na Ukrainie oraz dewaluacją hrywny w stosunku do euro. Wpływ też miała sytuacja polityczna w jego kraju oraz brak doświadczenia z naszej strony. My się po prostu skomplikowanych unijnych procedur po prostu uczyliśmy.

Inwestycje drogowe powiązane są ściśle z planami powiatu dotyczącymi uruchomienia stałego polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zbereżu . – To Był bardzo dobry projekt, który jednak należy widzieć w szerszej perspektywie; perspektywie otwarcia dla całego regionu – mówił starosta Andrzej Romańczuk. - Po obu stronach Bugu są wyjątkowo atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie tereny. Tegoroczne tymczasowe przejście graniczne Zbereże – Adamczuki przekroczyła rekordowa liczba ponad 27 tys. osób. I to świadczy o wyjątkowej potrzebie podejmowania działań dla poprawy komunikacyjnej naszego pogranicza – tam po naszej stronie, jak i na wschód od Bugu.

[wp_ad_camp_4]

Uczestnicy konferencji podkreślali, że środki z programu PL-BY-UA są jedyne w swoim rodzaju, gdyż jego dofinasowanie sięga nawet 90%. Żadne inne programy pomocowe tak wysokiego dofinansowywania nie przewidują.

Koszty kwalifikowane po stronie polskiej wynoszą 399 754,11 euro, w tym: po stronie polskiej 399.754 euro, po stronie ukraińskiej 407.691 euro. 10% tych kwot stanowiły wkłady własne. Koszty kwalifikowane po stronie ukraińskiej wynoszą 407 691,37 euro, 10% tej kwoty to ich wkład własny. Celem głównym projektu jest: „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i dostępności komunikacyjnej obszarów przygranicznych Polski, Ukrainy i Białorusi poprzez wyposażenie powiatu włodawskiego i rejonu szackiego w wysokospecjalistyczny sprzęt drogowy”.

W ramach projektu zaplanowano utworzenie wspólnego systemu zarządzania projektem, doposażenie ZDP we Włodawie w sprzęt i maszyny niezbędne do prawidłowego utrzymania dróg (ścinarka do poboczy, koparko-ładowarka, samochód ciężarowy, samochód osobowo-dostawczy, rębak do gałęzi, piaskarka, pługi odśnieżne – 5 szt, płyta wibracyjna, kosiarka do traw), doposażenie gminy Szack w podobny sprzęt i maszyny, opracowanie interaktywnej mapy obrazującej sieć dróg powiatu włodawskiego i rejonu szackiego (mapa ta będzie szczególnie przydatna dla turystów odwiedzających partnerskie rejony), uruchomienie systemu nawigacji pojazdów poprzez montaż lokalizatorów GPS, organizowanie warsztatów tematycznych dla pracowników jednostek zajmujących się zarządem dróg, pracowanie Analizy stanu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, która zawierać będzie m. in. analizę zagrożeń i lokalizację miejsc niebezpiecznych na drogach.

(c) https://powiatwlodawski.pl

 

data publikacji: 16/11/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Zaproszenie na spotkanie „Mosty Czasu”

mostyczasu_plakat_poprawny-zMiejska Biblioteka Publiczna we Włodawie oraz Grupa Mowa Żywa zapraszają na spotkanie „Mosty czasu”. Odbędzie się ono w  środę 25 listopada o godzinie 17:00 w Galerii Na Parterze.  Będzie to okazja do wspólnego poznania historii pogranicza oraz wymiany doświadczeniami w zakresie współpracy w realizacji projektów obejmujących Polskę, Ukrainę oraz Białoruś.

W programie przewidziano otwarcie poprojektowej wystawy „Pojednanie przez trudną pamięć. Tarnopolszczyzna”. Jest to już trzecia edycja projektu w którym młodzi mieszkańcy Polski i Ukrainy gromadzą historie wzajemnej pomocy podczas zbrodni wołyńsko-galicyjskiej. Projekt realizowany jest przez członków Grupy Mowa Żywa we współpracy z Fundacją Teren Otwarty w Lublinie i dzięki programowi Patriotyzm jutra 2015 prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

[wp_ad_camp_4]

W ramach wieczorku odbędzie się też projekcja fragmentów filmu „Olmany” (reż. Jagna Knitel). Tytułowe Olmany to wieś na Białorusi. W filmie, tym po swoim świecie oprowadza nas Saganicha, z którą przenosimy się do świata kultu i obrzędu, dziś już zapomnianego w naszej tradycji. Zdjęć i nagrań dokonano w ramach projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze – polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna” realizowanego przez Stowarzyszenie Panorama Kultur. Po seansie reżyserka filmu opowie widzom w jaki sposób powstawała ta produkcja.

Uczestnicy będą mogli wysłuchać też mini koncertu tradycyjnych pieśni Ukraińskich i Białoruskich w wykonaniu Jagny Knitel i Ewy Grochowskiej.
Całości towarzyszyć będzie poplenerowa wystawa udostępniona przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia w ramach inicjatywy „Cztery pory roku”. Projekt realizowany był dzięki finansowaniu przez „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza” (PL-BY-UA 2007 – 2013)”.

[wp_ad_camp_4]

Oprócz bogatej uczty duchowej goście biorący udział w spotkani będą mogli spróbować smakołyków charakterystycznych dla kuchni kresowej, które przygotują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Orchówku.
Wydarzenie organizowane jest dzięki finansowaniu w ramach konkursu „Kierunek Wschód” będącego częścią programu „Przemiany w Regionie – RITA” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.

(c)http://um.wlodawa.eu

data publikacji: 16/11/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Herbaciana noc w gimnazjum nr 1

????????????????????????????????????W nocy z 23/24 października 2015 roku, po raz kolejny „Tajemniczy Obserwator” z Publicznego Gimnazjum nr 1 zauważył na terenie szkoły nietypową sytuację. Kilkudziesięciu uczniów z klas I-III zamiast cieszyć się weekendem przed domowym komputerem, ochoczo wracała do… szkoły!

Niebawem, o godz. 19.30 na korytarzu rozbrzmiały pierwsze dźwięki „Belgijki” a młodzież ruszyła do tańca. I wszystko stało się jasne! Nastąpiło otwarcie V już edycji „Nocy Filmowej” organizowanej przez Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy.

[wp_ad_camp_1]

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Herbacianej Nocy Filmowej” a projekcja filmów połączona była z degustacją pysznej herbaty i domowego ciasta. Każdy znalazł swój ulubiony smak i film. Dodatkową atrakcją było losowanie „złotych myśli” – cytatów z ulubionych filmów.

p1

Sala filmowa, korytarze, kawiarenka filmowa, herbaciarnia – wszystko tworzyło niepowtarzalny klimat dzięki dekoracjom stworzonym przez członków Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Punktualnie o godzinie 6.00 sympatycy srebrnego ekranu i dobrej zabawy opuścili mury szkoły.

Miłośników dobrego kina zapraszamy raz w miesiącu na zajęcia Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego!

(c) https://um.wlodawa.eu

data publikacji: 12/11/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

II Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej

f8zW piątek w 6 listopada w sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Jury w składzie: Maria Stanicka, Edmund Brożek, Elżbieta Gruszkowska, o. Bernard Wulczyński postanowiło nagrodzić następujących artystów:

[wp_ad_camp_3]

Kategoria – Zespoły l miejsce – Duet – Zuzanna Kustra i Julia Łapińska ll miejsce – Duet – Anna Kanarszczuk i Gabriel Iwaniuk lll miejsce – Gaudeamus Wyróżnienie – Wesołe Nutki Kategoria – Soliści l miejsce – Damian Nahuluk ll miejsce – Emilia Fiała lll miejsce – Łucja Zdolska Wyróżnienie – Patrycja Maik

Głównym celem konkursu była popularyzacja pieśni patriotycznych i żołnierskich oraz pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2, współorganizatorem – Włodawski Dom Kultury. Statuetki ufundował Stanisław Leszuk – dyrektor SP nr 2 we Włodawie. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

(c)http://um.wlodawa.eu

Więcej...

data publikacji: 10/11/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Nowa strażnica OSP i biblioteka

bibloteka-01„Książnica Pana Jana” to nowa nazwa Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Wytycznie. Nazwa ta została nadana aby uczcić pamięć Jana Kurackiego – pierwszego bibliotekarza w Wytycznie. Budynek został wyremontowany oraz wyposażony w ramach projektu pn.: „Rozbudowa i wyposażenie budynku Biblioteki Publicznej w Urszulinie i fili biblioteki w Wytycznie” w ramach programu Rozwój Infrastruktury Bibliotek „Biblioteka+” finansowanego przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wdrażanego przez Instytut Książki z Krakowa.

W 2013 r. Gmina Urszulin złożyła projekt do Programu Rozwoju Infrastruktury Bibliotek „Biblioteka+” finansowanego przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wdrażanego przez Instytut Książki z Krakowa. Wartość inwestycji to 497 462,61 zł a dofinansowanie jakie udało się uzyskać to 373 096,95 zł. Dzięki dotacji oraz środkom budżetowym Gminy wyremontowano a także wyposażono budynek.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3] Uroczystość otwarcia budynku odbyła się 13 września i rozpoczęła ją msza św. w kościele parafialnym w Wytycznie. Następnie na placu przy bibliotece Wójt gminy – Tomasz Antoniuk przywitał licznie przybyłych gości, mieszkańców gminy oraz wszystkich zebranych. Po przemówieniach odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu przez proboszcza parafii w Wytycznie.

Krótką historię działalności OSP zaprezentował Pan Marian Kupisz, natomiast Pani Ewa Dybek przypomniała postać i działalność Pana Jana Kurackiego – Patrona biblioteki. Część artystyczna została przygotowana przez dzieci ze SP w Wytyczne, które zaprezentowały tańce ludowe oraz scenkę obrzędową. Zespół ludowy Poleskie Echa z Wytyczna umilił uroczystość wiązanką lokalnych pieśni i przyśpiewek.

Ważnym punktem w części artystycznej były również recytacje wierszy Pani Jadwigi Tomali, Kazimiery Wakuły oraz Róży Fudali. Po części oficjalnej przybyli goście mieli okazję obejrzeć pokazy strażackie a także zwiedzić obiekt. Uroczystość zakończył poczęstunek złożony z potraw regionalnych przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Straż Pożarną w Wytycznie.

(c) urszulin.eu

[osm_map_v3 map_center="51.43,23.254" zoom="14" width="100%" height="450" ]

data publikacji: 03/11/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: Przegląd Piosenki Żołnierskiej za nami

Włodawa: Przegląd Piosenki Żołnierskiej za namiJeden duet, sześciu solistów i dziesięć zespołów wzięło udział w tegorocznej edycji Przeglądu Piosenki Żołnierskiej, który odbył się 24 października w sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury.

Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne w trzech utworach. Jury oceniało występy w trzech kategoriach: duety, zespoły i soliści.

Lista laureatów wygląda następująco:

DUETY:
miejsce I – Jadwiga i Ryszard Granicowie z Włodawy

ZESPOŁY:
miejsce I – Zespół Śpiewaczy Kulczynianki z Kulczyna
miejsce II – Zespół Męski z Dubeczna
miejsce III – Zespół Śpiewaczy Wesołe Sąsiadki z Kołacz

Włodawa: Przegląd Piosenki Żołnierskiej za nami

 

[wp_ad_camp_4]

SOLIŚCI:
miejsce I – Andrzej Sobolewski z Sawina
miejsce II – Jadwiga Granica w Włodawy
miejsce III – Teresa Ciodyk z Włodawy

Ponad to jury przyznało wyróżnienia: Patrycji Maik z Włodawy oraz Zespołowi Męskiemu Pagon z Włodawy.  Zwycięzcy otrzymali z rąk burmistrza – Wiesława Muszyńskiego oraz wicestarosty – Adama Panasiuka dyplomy oraz nagrody.  Głównym organizatorem przeglądu był Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego – Oddział Powiatowy we Włodawie. Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie i kultywowanie demokratycznych tradycji Wojska Polskiego.

(c) https://um.wlodawa.eu

data publikacji: 26/10/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

rzawp6-300x209 Takiego koncertu we Włodawie dawno nie było. Sobotni występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przyciągną do sali kina Włodawskiego Domu Kultury komplet publiczności. Orkiestra i soliści bawili włodawską publiczność przez ponad godzinę.

Przeboje piosenki żołnierskiej, oraz szlagiery muzyki rozrywkowej porwały publiczność, która śpiewała razem z artystami. Nic więc dziwnego, że koncert zakończyła owacja na stojąco. Organizatorami koncertu byli: wiceminister edukacji – Tadeusz Sławecki, starosta włodawski – Andrzej Romańczuk i burmistrz Włodawy – Wiesław Muszyński.

[wp_ad_camp_1]

   Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim. Swoją działalnością Zespół od ponad 60-ciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich.

Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami. Przedmiotem działalności Zespołu jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z Zespołem współpracują uznani artyści – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Zespół prowadzi działalność promocyjną i wydawniczą oraz upowszechnia twórczość artystyczną kierowaną do wielopokoleniowej widowni. Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa.

Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych.

(c)http://um.wlodawa.eu

data publikacji: 19/10/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

20-lecie Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie

s3-300x192„Są miejsca, czasy, ludzie, których się nie zapomina” pod takim hasłem 2 października odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 20-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Część główna uroczystości odbyła się w sali kina Włodawskiego Domu Kultury. W tym szczególnym dniu nauczycielom i uczniom towarzyszyli przedstawiciele władz miasta z Burmistrzem Wiesławem Muszyńskim na czele, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, służb mundurowych oraz szkół i instytucji działających na terenie Włodawy. Kiedy wybrzmiały już wszystkie życzenia i gratulacje na scenie zaprezentował się chór szkolny Gaudeamus. Po części artystycznej uczestnicy uroczystości udali się do Szkoły Podstawowej nr 3 gdzie otwarto wystawę pt. „20 lat minęło…”

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Decyzję o budowie nowej szkoły podjęto w 1987 r. – wtedy została opracowana cała dokumentacja projektowo-kosztorysowa szkoły. Prace budowlane ruszyły „pełną parą” dopiero we wrześniu 1994 roku, po uzyskaniu dotacji finansowej z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Warunkiem otrzymania tej dotacji było nawiązanie współpracy ze szkołą niemiecką oraz nauka j. niemieckiego w szkole, według rozszerzonego programu nauczania. Pierwszym dyrektorem szkoły został pan Antoni Kobielas. 1 września 1995 r. w Szkole Podstawowej nr 3 we Włodawie był dniem szczególnym, gdyż po raz pierwszy uczniowie tej szkoły przekroczyli jej nowe progi i tu odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 1995/1996.

[wp_ad_camp_4]

Od tego dnia placówka nie tylko kształci swoich uczniów. Bierze również aktywny udział w różnych akcjach ogólnopolskich. Kolejna ważna data w historii placówki to 11 października 1997 r. To właśnie tego dnia szkoła otrzymała imię gen. Franciszka Kleeberga i sztandar. W swojej dwudziestoletniej historii szkoła gościła w swoich murach wielu dostojnych gości m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystynę Łybacką, Kuratora Oświaty w Lublinie Wojciecha Żukowskiego i rodzina gen. Franciszka Kleeberga patrona szkoły.

(c)http://um.wlodawa.eu

data publikacji: 07/10/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Międzynarodowe śpiewanie w SP 3

sp3-obcojezyczna2015-300x199Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Franciszka Kleeberga we Włodawie chętnie śpiewają zagraniczne piosenki. W tegorocznym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się we wtorek 3 marca, wystąpiło 220 solistów i zespołów wokalnych. Po raz pierwszy najlepsi wykonawcy otrzymali specjalne statuetki.Uczniowie włodawskiej „trójki” śpiewali po jednym utworze w językach angielskim, niemieckim lub rosyjskim, a ich występy były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych.

Wśród młodszych wokalistów z klas I – III pierwszą nagrodę wyśpiewała Małgorzata Krukowska z IIIa, drugie miejsce zajęła Wiktoria Mackiewicz z Ib, która jako jedyna wykonała piosenkę po rosyjsku, a trzecie jej klasowa koleżanka Nela Daniluk. Za występy grupowe statuetkę otrzymała klasa IIIc, a kolejne nagrody trafiły do pierwszej grupy z IIc i klasy Iid.

[wp_ad_camp_4]

Jury przyznało w tej kategorii także dwa wyróżnienia dla IIIb i Ib. — Spośród uczniów z klas IV – VI najlepiej, zdaniem jurorów, zaprezentowała się Patrycja Maik z Vc. Drugie miejsce zajęła Julia Markiewicz z VIc, a trzecie ex aequo Julia Gonerska z IVa i Sylwia Winiarczyk z Vd. W kategorii zespołów najlepsze oceny jury zebrała klasa Vc, a kolejne trofea zdobyły – trio Ala Borowska, Ada Markiewicz i Ala Chudzik z Vib oraz grupa pierwsza z Wyróżnienia jurorzy przyznali pierwszym grupom z klas IVa i Va.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Tegoroczne prezentacje oceniały nauczycielki Renata Ślązak, Marta Kobielas i Małgorzata Grzywaczewska. Statuetki, nagrody rzeczowe i dyplomy, ufundowane przez Radę Rodziców, zostaną wręczone podczas koncertu laureatów, którego termin jeszcze nie jest ustalony.

(c)http://um.wlodawa.eu

data publikacji: 10/03/15

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy