źródło: http://www.straz.wlodawa.pl/
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
źródło: http://www.straz.wlodawa.pl/
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
W zeszłym roku na terenie Poleskiego Parku Narodowego, rozpoczęto dwa projekty mające na celu ochronę owadów zapylających. Jeden z nich, polegał na rozwieszeniu kłód bartnych w których miały zadomowić się dziko żyjące pszczoły. Po roku funkcjonowania, 50% z rozmieszczonych na terenie Parku kłód zostało zasiedlonych przez dzikie pszczoły miodne. Nasi pracownicy doglądają ich regularnie, tak by na stałe zamieszkały na naszym terenie.
Obecność dzikich pszczół w lesie jest konieczna. Pszczoły pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemach leśnych. Zapylają wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Obecność pszczół w lesie, jest bardzo korzystna dla różnorodności biologicznej lasów. Wykonanie barci, jest skuteczną metodą przeciwdziałania zanikaniu owadów zapylających. Na terenie Poleskiego PN, brakuje drzew w których naturalnie mogą zamieszkać rodziny pszczele. Wykonanie kłód bartnych, stworzy im odpowiednie warunki do bytowania.
Bartnictwo, jako tradycyjna forma pszczelarstwa przeszło prawie całkowicie do historii. Warto przywrócić taką formę gospodarki, ze względu na korzyści wynikające z obecności pszczół w lesie. Dodatkowo, inicjatywa może znacząco poszerzyć wiedzę społeczności lokalnej na temat roli pszczół w środowisku.
Na pierwsze miodobranie trzeba będzie jednak poczekać. Rodziny dopiero co zadomowiły się na nowych stanowiskach, więc zapasy miodu będą dla nich kluczowe w okresie zimowym.
źródło: http://www.poleskipn.pl/
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
![]()
15 lipca 2017 roku odbył się I Triathlon Strażacki dla członków MDP nad Jeziorem Wytyckim. W skład triathlonu weszły następujące konkurencje: płynięcie dwuosobowym kajakiem na dystansie 1000 m, jazda rowerem (jednoosobowym) na dystansie 3000 m oraz bieg na dystansie 1200 m.
W zawodach wystartowało 20 zawodników (dziesięć par, w tym jedna para dziewcząt). Oceniane przez sędziów były pary w kategorii szkoła podstawowa i gimnazjum. Liczył się czas ostatniego zawodnika z danej pary.
![]()
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali organizatorzy zawodów – strażacy z Komendy Powiatowej PSP we Włodawie oraz OSP Urszulin. Podczas zawodów strażacy promowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo …nad wodą”
[wp_ad_camp_4]Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Nagrody zwycięzcom wręczali Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin oraz bryg. mgr Dariusz Pytka Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie.
![]()
Zawody zakończyły się wspólnym pieczeniem kiełbasek oraz pamiątkowymi zdjęciami. Organizacja Triathlonu była możliwa dzięki pomocy sponsorów: Pana Piotra Oleszczuka oraz Państwa Krystyny i Adama Wojcieszuków. Inicjatorem zawodów był druh Mariusz Kucharski Opiekun MDP w Urszulinie.
tekst Andrzej Jung
fot. Iwona Jung, Henryka Artymiuk, Andrzej Jung
źródło: www.osp-urszulin.cba.pl
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
![]()
W dniu 30 czerwca br. podczas trwających Dni Gminy Urszulin „Pierwszy Jarmark Poleski” nad jeziorem Sumin odbyły się pokazy ratownictwa wodnego. Zgodnie z przyjętym planem współdziałania wybranych służb ratunkowych pokaz zorganizowano z udziałem jednostek:
JRG Włodawa, OSP Włodawa, OSP Urszulin, OSP Wola Uhruska, OSP Dołhobrody oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Chełmie. Nad bezpieczeństwem podczas przejazdu i w trakcie pokazu czuwali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Urszulinie.
![]()
[wp_ad_camp_4]
Celem pokazu było doskonalenie działań służb ratunkowych z zakresu poruszania się na akwenach wodnych, sposobów podejmowania poszkodowanych z wody i udzielania im pierwszej pomocy medycznej. Omówiono również zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk podczas letniego wypoczynku.
Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku.
źródło: osp-urszulin.cba.pl
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
fot. Iwona Jung, Andrzej Jung
źródło: www.osp-urszulin.cba.pl
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
![]()
W dniu 10 czerwca 2017 roku w Stawkach odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rozegrane według międzynarodowego regulaminu CTIF.
![]()
Rywalizowało 10 drużyn, w tym 4 dziewczęce. Zawody zakończyły się sukcesem chłopców z Urszulina, którzy w swojej kategorii zajęli I miejsce. Zmagania młodych strażaków sędziowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie.
![]()
Zawody w Stawkach zorganizowali: Oddział Powiatowy Związku OSP RP we Włodawie, Komenda Powiatowa PSP we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Wójtowie Gmin.
Kolejność zajętych miejsc:
W kategorii dziewcząt:
Stawki Hańsk Wola Uhruska Urszulin W kategorii chłopców:
Urszulin I Hańsk Stary Brus Stawki Zahajki Urszulin II
Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
fot. Iwona Jung, Andrzej Jung
źródło: www.osp-urszulin.cba.pl
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
W dniu 8 czerwca 2017 grupa strażaków z gminy Urszulin reprezentująca jednostki OSP Urszulin, Wereszczyn i Wola Wereszczyńska wyjechała na Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnych i Służb Ratowniczych „IFRE-EXPO Kielce” .
Główne zainteresowanie strażaków z Urszulina budziły prezentowane średnie samochody ratowniczo-pożarnicze, łodzie do ratownictwa wodnego oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sprzętu pożarniczego i ochrony osobistej strażaków.
Szczególną uwagę strażacy zwrócili na łódź ratownictwa wodnego Whaly 435 z silnikiem 30 KM, obuwie specjalne produkowane przez lubelską firmę PROTEKTOR S.A.,
![]()
nowoczesne prądownice serii G-Force oraz bardzo oryginalne zabudowy samochodów pożarniczych firm „bocar” z Korwinowa, „Stolarczyk” z Kielc oraz Wawrzaszek z Bielska-Białej. Wyjazd strażaków wzbogacił ich wiedzę na temat nowinek w branży pożarniczej i na pewno przyczyni się do wyboru lepszych ofert przy zakupie nowego sprzętu dla jednostek.
źródło: www.osp-urszulin.cba.pl
[mapsmarker layer="2"]
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
W sobotę w ramach kampanii MSWiA pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo" policjanci z Urszulina wspólnie ze strażakami OSP włączyli się
w piknik profilaktyczny zorganizowany nad Jez. Sumin. Na spotkaniu nie zabrakło pokazów ratownictwa medycznego, sprzętu służbowego i pogadanek o bezpieczeństwie w wykonaniu funkcjonariuszy obydwu służb.
Zbliżają się wakacje a w wraz z nimi nasilone działania profilaktyczne związane z odpowiedzialnym spędzaniem czasu wolnego. W sobotę urszulińscy policjanci wspólnie ze strażakami OSP przyłączyli się do "Dnia Rodziny" organizowanego przez Przedszkole w Urszulinie nad Jez. Sumin. . W spotkaniu wzięli udział: dzieci i ich rodzice oraz nauczyciele przedszkola. Podczas imprezy nie zabrakło pokazów ratownictwa medycznego i sprzętu służbowego w wykonaniu strażaków OSP w Urszulinie.
Do przedsięwzięcia zaangażowali się też policjanci KP Urszulin, którzy przeprowadzili pogadankę nt. bezpieczeństwa w czasie wiosenno-letnim. Mundurowi omówili zasady bezpiecznego poruszania się rowerem i zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo nad wodą oraz zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia.
Akcja wpisuje się w kampanię MSWiA pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo" której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. W trakcie jej trwania funkcjonaiusze podległych służb spotykają się z młodzieżą i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
E.T.
źródło: www.lubelska.policja.gov.pl
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
![]()
Od kilku dni w powiecie włodawskim panują wysokie temperatury oraz brak deszczu. To zwiększa ryzyko powstania pożaru na terenach leśnych. W dniu 11 czerwca br. około godziny 17:30
[wp_ad_camp_4]
![]()
fot. Iwona Jung, Andrzej Jung
źródło: www.osp-urszulin.cba.pl
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o26 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności