Obchody Wielkiego dnia pszczół rozpoczęto krótką prezentacją na temat "Owady zapylające - ich rola w przyrodzie i gospodarce człowieka". W prezentacji przedstawiono jakie jest znaczenie owadów odpowiedzialnych za zapylanie roślin kwiatowych i jakie czekają na niezagrożenia ze strony działalności człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na działanie na owady, a szczególnie na pszczoły pestycydów neonikotynowych.
Uzmysłowiono słuchaczom jak niedoceniana jest rola pszczół jako zapylaczy upraw rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych. Poinformowano także słuchaczy o tym, że Poleski Park Narodowy zrealizował dwa nieduże projekty związane z ochroną owadów pszczołowatych. Jeden z nich to: "Ochrona owadów zapylających w powiecie włodawskim, łęczyńskim i parczewskim ", a drugi "Pszczele barcie w Poleskim Parku Narodowym". W ramach realizacji tych projektów na terenie Parku umieszczono 20 domków dla dzikich pszczół i zasiedlone je murarką ogrodową oraz 10 barci dla pszczoły miodnej.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z pszczelarzem. Na spotkanie zaproszony został wieloletni pszczelarz z Urszulina Pan Kazimierz Panasiuk. Opowiedział on zebranym o pracy pszczelarza. Wyjaśnił, jak powstają miody gatunkowe i omówił krótko inne produkty pszczele, a także w jaki sposób powstają i jak uzyskuje się je od pszczół.
Następnym punktem programu była degustacja miodów i pyłku pszczelego. Na spotkanie zgromadzono następujące rodzaje miodów: spadziowy iglasty, dwa różne miody nektarowe wielokwiatowe (z różnych pasiek) dla porównania, że każdy miód wielokwiatowy inaczej smakuje. Ponadto do spróbowania przygotowano następujące miody gatunkowe: akacjowy, faceliowy, fasolowy, gryczany, lipowy, rzepakowy i słonecznikowy oraz miód piniowy (spadziowy) z Grecji i miód lawendowy z Portugalii.
Do spróbowania był także pyłek kwiatowy: wielokwiatowy, z głogu i z kukurydzy. Najbardziej smakowały miody: akacjowy, fasolowy i lawendowy. Po degustacji miodów uczestnikom rozdano gadżety związane z Wielkim Dniem Pszczół przygotowane przez organizatorów (Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy) oraz materiały promocyjne Poleskiego Parku Narodowego.
Ostatnim punktem programu było rozegranie gry terenowej. W grze wzięło udział 5 drużyn rodzinnych (trzy- i czteroosobowych). Wszyscy uczestnicy bez trudu ukończyli grę. Zwycięzcom wręczono rodzinne gry planszowe "Spotkaj łosia, żółwia i ...".
Wielki Dzień Pszczół w Poleskim Parku Narodowym odwiedziła także Telewizja Lublin. krótka relacja z obchodów w PPN znalazła się w wieczornej Panoramie Lubelskiej.
Tekst: Andrzej Różycki
źródło: http://www.poleskipn.pl
[mapsmarker layer="2"]Zobacz również: