Urszulin - Wielki Dzień Pszczół
Obchody Wielkiego dnia pszczół rozpoczęto krótką prezentacją na temat "Owady zapylające - ich rola w przyrodzie i gospodarce człowieka". W prezentacji przedstawiono jakie jest znaczenie owadów odpowiedzialnych za zapylanie roślin kwiatowych i jakie czekają na niezagrożenia ze strony działalności człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na działanie na owady, a szczególnie na pszczoły pestycydów neonikotynowych.
Uzmysłowiono słuchaczom jak niedoceniana jest rola pszczół jako zapylaczy upraw rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych. Poinformowano także słuchaczy o tym, że Poleski Park Narodowy zrealizował dwa nieduże projekty związane z ochroną owadów pszczołowatych. Jeden z nich to: "Ochrona owadów zapylających w powiecie włodawskim, łęczyńskim i parczewskim ", a drugi "Pszczele barcie w Poleskim Parku Narodowym". W ramach realizacji tych projektów na terenie Parku umieszczono 20 domków dla dzikich pszczół i zasiedlone je murarką ogrodową oraz 10 barci dla pszczoły miodnej.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z pszczelarzem. Na spotkanie zaproszony został wieloletni pszczelarz z Urszulina Pan Kazimierz Panasiuk. Opowiedział on zebranym o pracy pszczelarza. Wyjaśnił, jak powstają miody gatunkowe i omówił krótko inne produkty pszczele, a także w jaki sposób powstają i jak uzyskuje się je od pszczół.
Następnym punktem programu była degustacja miodów i pyłku pszczelego. Na spotkanie zgromadzono następujące rodzaje miodów: spadziowy iglasty, dwa różne miody nektarowe wielokwiatowe (z różnych pasiek) dla porównania, że każdy miód wielokwiatowy inaczej smakuje. Ponadto do spróbowania przygotowano następujące miody gatunkowe: akacjowy, faceliowy, fasolowy, gryczany, lipowy, rzepakowy i słonecznikowy oraz miód piniowy (spadziowy) z Grecji i miód lawendowy z Portugalii.

Do spróbowania był także pyłek kwiatowy: wielokwiatowy, z głogu i z kukurydzy. Najbardziej smakowały miody: akacjowy, fasolowy i lawendowy. Po degustacji miodów uczestnikom rozdano gadżety związane z Wielkim Dniem Pszczół przygotowane przez organizatorów (Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy) oraz materiały promocyjne Poleskiego Parku Narodowego.
Ostatnim punktem programu było rozegranie gry terenowej. W grze wzięło udział 5 drużyn rodzinnych (trzy- i czteroosobowych). Wszyscy uczestnicy bez trudu ukończyli grę. Zwycięzcom wręczono rodzinne gry planszowe "Spotkaj łosia, żółwia i ...".
Wielki Dzień Pszczół w Poleskim Parku Narodowym odwiedziła także Telewizja Lublin. krótka relacja z obchodów w PPN znalazła się w wieczornej Panoramie Lubelskiej.
Tekst: Andrzej Różycki
źródło: http://www.poleskipn.pl
[mapsmarker layer="2"]Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 25/08/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Sławatycze: Mural Brodacze
Inicjatorką i pomysłodawczynią muralu „Brodaczy” jest Pani Dominika Borys-Prus, która podczas zeszłorocznego pobytu w Sławatyczach zainspirowana wolną przestrzenią na budynku Apteki przy ul. Rynek 9b zauważyła potencjał w ścianie i postanowiła go wykorzystać.
Spotkała się wówczas z aprobatą obecnego Wójta Gminy Sławatycze Pana Grzegorza Kiec, który poparł inicjatywę muralu oraz dołożył wszelkich starań, aby realizacja doszła do skutku. Mural pt. „Brodacze” to połączenie tradycji z nowoczesnością. Wyjście sztuki na ulicę. Zwyczaj Brodaczy to niematerialne dziedzictwo kulturowe, które zostało ujęte w tej wielkoformatowej pracy w sposób bardzo bezpośredni i bliski mieszkańcom.
Mural zawiera elementy narodowe w postaci biało czerwonego tła, jak i symboliczne - błękity w dolnej części malowidła nawiązujące do wody (rzeki Bug) lub śniegu występującego w okresie, kiedy możemy spotkać na ulicach przebierańców. Projekt jest pewną kreacją Brodaczy nadającą im nową formę statyczną.
Realizatorkami muralu są: Dominika Borys-Prus obecna dyplomantka Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, realizatorka projektu graficznego „Brodacze”, Janina Biegańska studentka Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podziękowania za umożliwienie realizacji projektu: firmie Primacol sp. z o.o. sponsora farb Pani Agnieszce Grzejszczyk Pani Halinie Chyz Pani Jolancie Buczek
Fot: Dominika Borys-Prus
źródło: www.slawatycze.pl
Zobacz również:
Włodawa: Policja i celnicy rekwirują staruszce 10 kg tytoniu
Więcej...
data publikacji: 07/04/2019
Podaj dalej, powiadom znajomych....
30.08.2017 - Geriatryczni Fanatyczni
No i się zesrało !!!! Tak już jest panie " prezesie" i panowie "działacze" jak w myśl waszej teorii i zasady jakoś to będzie. Macie swoje " jakość ".
Wstyd i hańba że nie potrafiliście tego wszystkiego posklejać do kupy ( od tego kurwa jesteście ). Brawo chłopakom ( Bzik, Steryd , Artur,) że mino wszystko i wszystkiemu reanimowali tego trupa. Nie udało się trudno ale pokazaliście Nadbużańskie Charaktery - dzięki z całego serca!!!!
Mamy tylko nadzieję ze co nas nie zabije to nas wzmocni a czas pokaże czy wyjdziemy z tego kryzysu mocniejsi !!!! Mocni po zwycięstwie wierni po porażce !!!! Z kibicowskim pozdrowieniem : Nigdy nie zginie LKS nigdy nie zginie !!! TYLKO LKS !!!!
P.S. A ty panie Kręcina już zawszę będziesz kojarzony z tym ze czego nie dotkniesz to spierdolisz !!! Zrób rachunek sumienia i sam sobie odpowiedz na pytanie : Czy warto było ? Nie pozdrawiam.
źródło: Geriatryczni Fanatyczni
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o21 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności
