Włodawa: Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna Między Drzewami okiem urzędnika
Jako stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna Między Drzewami piszemy do urzędów w różnych sprawach dotyczących zieleni miejskiej, szczególnie temat drzew jest dla nas ważny. A odpowiedzi otrzymujemy coraz dłuższe i coraz ciekawsze.
28 października złożyliśmy w Urzędzie Miejskim wniosek o uznanie naszego stowarzyszenia za stronę w toczących się postępowaniach administracyjnych w sprawie zniszczenia drzew w naszym mieście. Odmówiono nam, obszernie to uzasadniając. Pismo jest na tyle ciekawe, że pragniemy się nim podzielić.
Odmowę oparto na braku wykazania przez nasze stowarzyszenie przesłanek wskazujących na zasadność naszego uczestniczenia w postępowaniach administracyjnych. Zawiłe to, nieprawdaż? Wytłumaczymy to prościej - w naszej prośbie nie udowodniliśmy, że przyczynimy się do lepszego rozwiązania spraw. W gąszczu przepisów prawa i wyroków sądowych przytoczonych w odmowie, potwierdzających stanowisko Urzędu znaleźliśmy następujące argumenty.
Udział Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami w postępowaniu administracyjnym nie przysłuży się interesowi społecznemu, a własnym celom stowarzyszenia. Promowanie się przez postępowanie? Otóż tak! Jak powszechnie wiadomo, postępowania administracyjne są szeroko komentowane przez mieszkańców a wszystko, co się wokół nich dzieje, natychmiast zyskuje rozgłos. Nie ma lepszej reklamy! Przecież w gąszczu organizacji społecznych działających we Włodawie na rzecz zieleni nasza Inicjatywa ginie (jak to między drzewami bywa) i każda wzmianka to szansa na zaistnienie w świadomości społecznej.
A jeśli reklama nie jest naszym celem? Co może nim być?
Odmawiając nam udziału w postępowaniu administracyjnym Urząd zapobiegł ewentualnym próbom nadużywania przez nas tegoż udziału. Jak moglibyśmy to zrobić? Przez składanie zbędnych wniosków dowodowych! I tu Urząd przytomnie wytropił ukryty cel naszego stowarzyszenia: eko terroryzm! Tym samym zapobiegł sparaliżowaniu przez nas Urzędu i jego działań.
Dowiedzieliśmy się również, że chociaż powołujemy się na cele związane z ekologią, to faktycznie swoim działaniem nie reprezentujemy ogółu społeczeństwa i szeroko rozumianego interesu społecznego.
Jeśli rzeczywiście, działalnością nie możemy się pochwalić to przypomnijmy:
We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowaliśmy spotkanie z arborystami oraz spotkanie z ornitologiem połączone z wystawą zdjęć.
Czy pamiętacie jeszcze naszą wspólną wystawę? Ostatnio chwaliliśmy się, że nasza plenerowa wystawa fotograficzna "Między nami a drzewami" znalazła się w gronie 20 laureatów konkursu "Odkryj swój skarb 2019" ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.
Czyżby Urząd Miejski zapomniał już, że objął ją swoim patronatem?
I o tym, że na zaproszenie radnych Rady Miejskiej bierzemy czynny udział w spotkaniach na temat zazielenienie Włodawy? To przykre :(
Zobacz również:.
Włodawa: Sadzili drzewa z Panem Prezydentem
Włodawa: Włodawskie dęby niepodległości już w większości uschły
Włodawa: Burmistrz obiecuje. Nie będzie drzew w donicach /wideo/
Tak, zdajemy sobie sprawę, jak blado to wszystko wygląda jeśli dodamy, że te działania miały miejsce przez cały 2019 rok. To 12 miesięcy, 365 dni - ileż z nich zmarnowaliśmy, ech.
W odmowie czytamy również, że podejmując się roli "reprezentanta społecznego" nie udowodniliśmy, że mamy poparcie mieszkańców w tej kwestii. Cóż, jesteśmy tylko połową Re-Vitae Włodawa, a pod jej apelami podpisało się tylko 3000 osób... To mówi samo za siebie.
Za szczególnie interesujący uważamy argument Urzędu, że zgodnie z przepisami prawnymi jest on zobowiązany do rzetelnego przeprowadzenia postępowania. Tym samym urząd zobowiązany jest do rozpatrzenia wszystkich materiałów zgromadzonych w danej sprawie. Jak to się stało, że brak oceny wszystkich opinii dotyczących zniszczenia drzew był powodem skierowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Chełmie dwóch postępowań do ponownego rozpatrzenia? Ten fakt nie jest przecież podstawą do nadwyrężenia zaufania do Urzędu.
Całe pismo uzasadniające odmowę, datowane na 28 listopada, zajęło 5 stron. 29 listopada wydano decyzje kończące postępowania administracyjne, w których chcieliśmy brać udział.
Całe pismo dostępne jest >> TUTAJ
Renata / Inicjatywa Lokalna Między Drzewami
/ź/ facebook.com/zielonenotatki
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 08/01/2020
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Powiat: Orszak Trzech Króli 2020 /wideo/
6 stycznia 2020 r. ulicami Włodawy tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli upamiętniający jedną z piękniejszych opowieści w historii świata.
Tradycja Orszaku Trzech Króli
Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się już w tradycję okresu świątecznego. Pochód organizowany ulicami miast jest formą jasełek organizowanych corocznie w dniu 6 stycznia. W tym dniu obchodzone jest Święto Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Trasa orszaku we Włodawie rozpoczęła się z kościoła pw. św. Ludwika.
Scena finałowa organizowana była w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Ulicami Włodawy przeszli mieszkańcy miasta i okolic, uczestnicząc na żywo w trasie orszaku oraz scenach związanych z drogą Trzech Króli, których ostatecznym celem jest bożonarodzeniowa stajenka.
Zobacz również:.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Włodawy
Włodawa: Orszak Trzech Króli 2019 /wideo/

Organizatorem parady było Stowarzyszenie Chrześcijańsko - Patriotyczne Ziemi Włodawskiej im. H. Rudzkiego oraz Fundacja Orszaku Trzech Króli.
Udział Zakładu Karnego we Włodawie
Zakład Karny we Włodawie został wpisany jako instytucja wspierająca organizację Orszaku Trzech Króli. Jedną ze scen odegrali osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie, przygotowani i prowadzeni przez funkcjonariuszy działu penitencjarnego.
Osadzeni z włodawskiej jednostki penitencjarnej odegrali scenę – „walkę dobra ze złem”. Grupa została podzielona na "dobrych – aniołów" i "złych – diabłów".
Jedni i drudzy nawoływali zebrany tłum na swoja stronę. Ostatecznie przy dźwiękach kolęd zwyciężyli aniołowie i ogłosili światu dobrą nowinę. Udział skazanych z Zakładu Karnego we Włodawie był ciekawym i pouczającym elementem w procesie resocjalizacji z wykorzystaniem tradycji związanej ze Świętem Trzech Króli.
opracował: por. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 13/02/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Sławatycze: Brodacz roku 2019 wybrany /wideo/
29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2019”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana.
Do prezentacji w konkursie przystąpiło 9 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne. Komisja oceniająca w składzie: Jadwiga Golińska – twórczyni Ludowa z Lisznej, Tadeusz Protaś – artysta malarz z Włodawy, Tomasz Buraczyński – wielokrotny uczestnik konkursu Brodacza Roku, wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju.
Po naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:
I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2019 zdobył Dominik Hasiuk z Nr3,
II nagrodę zdobył Dawid Zagajski z Nr9,
III miejsce przypadło dla Damiana Zagajskiego z Nr7.
Przyznano również trzy wyróżnienia dla Michała Sołoduszkiewicza, Piotra Skibińskiego, Kacpra Kuszneruka z Nr6, 2, 1. Nagrodzono również „Najmłodszego Brodacza”, którym okazał się Michał Zagajski z Nr.8. Nagrody brodaczom ufundował Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury, a upominki firma Provident Polska S.A.
Zgromadzona publiczność mogła posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu grupy wokalnej Nadbużańskie Słowiki – młode pokolenie; nabyć pamiątkowe figurki brodaczy wykonane przez Panią Jadwigę Golińską jak też namalowanych brodaczy na desce przez Panią Ewę Ponieważ, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół.
Zobacz również:.
Sławatycze: Wybory Brodacza Roku 2016
Sławatycze: Wybrano Brodacza 2017 roku /wideo/
Sławatycze: Brodacz roku 2018 wybrany /wideo/

Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury. Współorganizatorami imprezy byli: Zespół Szkół i Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Arkadiusz Misztal.

Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadził Bolesław Szulej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, twórcy ludowi z Włodawskiego Stowarzyszenia im. Janusza Kalinowskiego, etnografowie, reżyserzy, kulturoznawcy, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Krakowa, Lublina, Siedlec, Białej Podlaskiej, Białegostoku. Niech tej etykiety etniczności Sławatycz nie przyprószy żaden żywioł przemijania; tajemnicze, nieprzeciętnie wysokie, bajecznie kolorowe, brodate postacie w maskach rządzą ulicami Sławatycz przez ostatnie trzy dni roku jak najdłużej.
tekst: B. Szulej foto: R. Szczur
/ź/ slawatycze.pl
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o21 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności
