Przez dwa dni (7-8.02) mieszkańcy Włodawy mogli uczestniczyć w szkoleniu poświęconym prawidłowej pielęgnacji drzew połączonym z pokazem arborystyczny. Organizatorem przedsięwzięcia była Inicjatywa Lokalna Między Drzewami, Przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Szczepańska oraz Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Dzięki staraniom Pani Edyty Gałan i Pani Renaty Szymańczuk do Włodawy przyjechał Pan Jarema Andrzej Rabiński z Warszawy, a z Krakowa trzej przedstawiciele Federacji Arborystów Polskich. Zaproszeni goście spotkali się 7 lutego, w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej, z mieszkańcami miasta, następnego dnia w sali UM przeprowadzili szkolenie ukazujące prawidłowe sposoby pielęgnacji i przycinki drzew. Wskazali również na niewłaściwie wykonywane prace na poszczególnych włodawskich drzewach, które prowadzą do dewastacji pięknego drzewostanu.
Zobacz również:.
Włodawa: Burmistrz odpisuje w sprawie wycinki drzew
112: Pierwsza ofiara wycinki drzew
List otwarty inwestora do mieszkańców Włodawy i okolic
Następnie Panowie Maciej Byrczek, Artur Szczudło i Tomasz Król zaprezentowali swoją wiedzę i praktyczne umiejętności wykonując i demonstrując licznie zebranym na ul. Sienkiewicza prawidłowo wykonywaną pielęgnację pięknego, starego klonu. Ich ekwilibrystyka wśród konarów, gdzie asekurację stanowiły tylko liny, wzbudziła podziw szczególnie wśród przybyłych na pokaz uczniów SP nr 3 i dzieci z PM nr 2.
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się szkolenie poprowadzone przez Pana Jaremę Andrzeja Rabińskiego rzeczoznawcę NOT, wieloletniego biegłego sądowego, Wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” niezależnego doradcę, inspektora nadzoru ds. zorganizowanej zieleni zabytkowej, drzew, dachów zielonych, murawy Stadionu Narodowego. Ten wybitny, stale zajęty, znany i uznany nie tylko w Polsce, ale całej Europie arborysta, również przyjechał do nas non profit. Jak stwierdził ujęły go dwie rzeczy tj. podjęcie działań w sprawie ochrony drzew przez nigdzie nie zrzeszone, a podejmujące walkę o wspólne dobro kobiety, jak również ogrom zniszczeń dokonanych na „naszych” drzewach. Organizatorzy dziękują również włodawskiej Straży Miejskiej za pomoc w zabezpieczeniu pokazu.
Mamy nadzieję, że te tak pracowite dwa dni przyczynią się do innego spojrzenia na drzewa, zadania sobie pytania: Po co ciąć? Dlaczego ciąć? Jak ciąć? by nie niszczyć a upiększyć i wykonać to zgodnie z obowiązującym prawem.
/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również: