Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych "Pasja" przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie miało miejsce we wtorek 13 lutego. Twórczość Janusza Głowackiego przez jednych kochana przez innych lekceważona przedstawiła nam Aleksandra Zińczuk - doktorantka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Uczestniczki spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały niezwykle interesującego wykładu na temat życia i twórczości pisarza. Głowacki podejmował aktualne problemy polityczne i społeczne, zwracał uwagę na kryzys kultury i zmianę sposobu wartościowania rzeczy i zjawisk wypełniających ludzką egzystencję. Taka sytuacja znana jest członkiniom DKK dla Dorosłych, ponieważ każda z nas żyła w latach kiedy Głowacki żył i tworzył.
„Każdy z prototypów literackich został osadzony w dziełach pisarza we współczesnych realiach: Hamlet w czasach Polski Ludowej, Kopciuch w domu poprawczym dla nieletnich dziewcząt, Antygona w światowej stolicy – w Nowym Jorku, trzy siostry w Moskwie przełomu wieków" – czytamy we fragmencie publikacji Aleksandry Zińczuk "Nowe ujęcie prototypów literackich w utworach dramatycznych Janusza Głowackiego". Tym materiałem obdarowała nas Ola na zakończenie spotkania, podziękowała za zaproszenie i obiecała, że chętnie przyjedzie do naszego DKK i spotka się z nami.
Aleksandra Zińczuk (urodzona we Włodawie) jest liderką międzynarodowej Grupy Mowa Żywa, poetką, działaczką organizacji pozarządowych i niezależną badaczką wieloetnicznego dziedzictwa pogranicza polsko-ukraińskiego, stypendystką m.in. Instytutu Adama Mickiewicza oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie związana z kwartalnikiem literackim „Akcent", Centrum Polonistycznym w Państwowym Pedagogicznym Uniwersytecie im. Franki w Drohobyczu, Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza w Lublinie i Stowarzyszeniem Panorama Kultur. Następne spotkanie DKK Pasja zgodnie z harmonogramem odbędzie się 13 marca o godz.17.00.
Opiekun DKK Ewa Krukowska
/ź/ mbpwlodawa.pl
Zobacz również:
Włodawa: 79 rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę
Włodawa: Autokar uczestników włodawskich obchodów Święta 3 Maja stoczył się z Kościelniaka