29 lipca br. płk Dariusz Bernat - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie przeprowadził wizytację w Zakładzie Karnym we Włodawie. Płk Dariusz Bernat – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie wizytację rozpoczął od zapoznania się ze stanem prac budowlanych trwających przy budowie nowego budynku zakwaterowania osadzonych. Przegląd trwających robót odbył się w towarzystwie ppłk. Jacka Sankowskiego – Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie oraz jego zastępcy mjr. Dariusza Kossyka.
Nowy budynek zakwaterowania osadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie powstaje w ramach przedsięwzięcia Nr 6 „Budowa nowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz rozbudowa i poprawa infrastruktury budowlanej” określonego w ustawie z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”. Planowany koszt inwestycji wyniesie 18 mln złotych i pokryty zostanie z budżetu państwa oraz z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Zobacz również:.
Włodawa: Przedszkolaki z wizytą w zakładzie fotograficznym
Włodawa: Pożar w więziennej kotłownia i uprowadzony zakładnik
Włodawa: Oto jak Zakład Karny walczy z zagrożeniem koronawirusem
Następnie płk Dariusz Bernat udał się w towarzystwie ppłk. Jacka Sankowskiego na teren hali produkcyjnej – miejscu zatrudnienia największej grupy skazanych z naszej jednostki. Osadzeni pracują na rzecz kontrahenta zewnętrznego - firmy LUPUS Fabryka Mebli Sp. z o.o.
Przywięzienna hala produkcyjna w Zakładzie Karnym we Włodawie to kolejna bardzo ważna inwestycja w naszej jednostce w ciągu ostatnich kilku lat. Powstała w ramach wprowadzonego do wykonania w grudniu 2016 r. zadania inwestycyjnego dotyczącego budowy hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego we Włodawie w ramach rządowego Programu „Praca dla więźniów”. Prace budowlane przy realizacji hali rozpoczęły się 9 października 2017 r. a zakończyły pod koniec 2018 r. Dzięki działaniom marketingowo-logistycznym udało się pozyskać kontrahenta, zgodnego z pierwotnymi założeniami dotyczącymi funkcjonowania hali. Aktualnie w tym miejscu zatrudnionych jest odpłatnie 61 osadzonych. Wykonują oni pracę związaną z meblarstwem, grupa ta sukcesywnie się powiększa. Praca jest jednym z głównych elementów w procesie resocjalizacji osadzonych. Podjęcie zatrudnienia przez osadzonych przyniesie wymierne korzyści w szeroko rozumianym procesie resocjalizacji. W przypadku zatrudnienia odpłatnego osadzeni mają możliwość pomocy swoim rodzinom, mogą spłacać zadłużenia finansowe czy po prostu odkładać środki na czas po opuszczeniu zakładu karnego.
tekst i zdjęcia: por. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Włodawa: O mediacji w zakładzie karnym we Włodawie
Stulno: 55-letni imprezowicza zgubił się za przystankiem autobusowym