Co łączy warszawską syrenkę z Włodawą? Kto leczył rany we włodawskim czworoboku? Skąd wzięła się nazwa Włodawa? Te i wiele innych ciekawostek można poznać dzięki budkom nietelefonicznym, które pojawiły się w tym nadbużańskim miasteczku. Dwie budki nietelefonicznych, stanęły w centrum miasta. Budki nietelefoniczne wyglądem przypominają te, w których można było rozmawiać przez telefon. Służą jednak do czegoś zupełnie innego. Są to wyjątkowe interaktywne, audiowizualne instalacje artystyczne poświęcone wyjątkowej historii Włodawy.
Jedna z nich, poświęcona jest mieszkającej kiedyś się we Włodawie Krystynie Krahelskiej. Stanęła ona tuż obok odsłoniętego w 2022 roku pomnika w formie ławeczki, upamiętniającego tę postać. Krahalska była poetką, harcerką, uczestniczką Powstania Warszawskiego. W jej budce posłuchać można opowieści o jej pobycie w Mieście Trzech Kultur.
Zobacz również:.
Włodawa: Kontakty towarzyskie córki przyczyna aresztowania ojca
Włodawa: W środku nocy po ulicach miasta błąkała się 8-letnia dziewczynka - rodzice byli pijani
Okuninka: Gofr gigant wyceniony na trzy tysiące złotych
Druga budka nietelefoniczna stanęła w zrewitalizowanym zabytkowym sercu miasta. Oferuje słuchaczom opowieści o dawnej, przedwojennej Włodawie. Odtwarzane są w niej również inne historie, m.in. ta dotycząca sienkiewiczowskiego Bohuna, który we Włodawie leczył rany po pojedynku z Panem Wołodyjowskim. Wszystkie opowieści są dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Powstanie obu instalacji było możliwe dzięki współpracy włodawskiego ratusza ze Stowarzyszeniem LGD „Poleska Dolina Bugu”. Na ten cel miasto uzyskało dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które pokryło ponad 60% kosztów.
/ź/ wlodawa.eu
Jak pisz Kurier Lubelski - Koszt wykonania instalacji budek wyniesie 86 tys. złotych. Długość nagrania w każdym z obiektów ma wynosić do 30 minut.
Zobacz również:
Włodawa na sygnale: Kontynuacja poszukiwań zaginionego w gminie Wyryki
Granica: Bursztynowe głazy pod nagrzewnicą i akumulatorem /wideo/