28 listopada w siedzibie Biblioteki Narodowej w Pałacu Krasińskich w Warszawie, podczas uroczystej Gali, ogłoszono wyniki Rankingu Bibliotek 2018, organizowanego przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita". Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki oraz Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego dziennika "Rzeczpospolita".
Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie po raz szósty znalazła się na mapie liderów w regionach. Dyplom przyznający tytuł „Najlepszej biblioteki w województwie lubelskim w Rankingu Bibliotek 2018" odebrali Jacek Żurawski, dyrektor i Małgorzata Zińczuk, z-ca dyrektora ds. merytorycznych. W klasyfikacji krajowej włodawska książnica utrzymała ubiegłoroczną lokatę na 12 miejscu. Tryumfatorem tegorocznej edycji jest Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. Drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, na trzecim zaś uplasowała się Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Kolejni laureaci to biblioteki gmin: Łomża, Świątki, Cieszanów, Rząśnia, Gronowo Elbląskie, Morąg i Cieszyn. Gratulujemy!
Ranking Bibliotek organizowany jest od 2011 r. Podczas Gali nagradzane są samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.
Tegorocznej Gali towarzyszyły interesujące prezentacje multimedialne. Gabriela Dul (IK) przybliżyła założenia i przebieg kampanii społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek". Jakub Pacześniak (IK) przedstawił aktualne dane z realizacji ministerialnego programu "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020". Socjolog Paweł Kuczyński w prezentacji "Czytanie książek jako piękna choroba" przedstawił wstępną analizę wyników badania czytelników książek i klientów bibliotek publicznych, październik-listopad 2018.
Włodawska biblioteka bierze udział w rankingu od drugiej edycji. W 2012 r. zdobyła 2 miejsce w województwie lubelskim oraz 19 w kraju. Od trzeciej edycji utrzymuje „Tytuł najlepszej biblioteki w województwie lubelskim" zdobywając w klasyfikacji ogólnokrajowej bardzo wysokie lokaty - 2013 – 18, 2014 – 24, 2015 – 7, 2016 – 2, 2017 – 12.
W 2018 r. twórcy raportu wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu) i uzyskali prawie 750 odpowiedzi. Oceniano m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. W rankingu liczy się także czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, jako procent całego zbioru oraz zakupione nowe książki. Dodatkowe punkty można zyskać m.in. za dostępność dla czytelników prasy, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie. Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego. W tym roku po raz pierwszy w ankiecie dodano pytania dotyczące m.in. niestandardowych form wypożyczania książek, np. książka na telefon, udostępniania ebooków, otwarcia biblioteki w soboty, obecności w mediach społecznościowych oraz współpracy z partnerami zewnętrznymi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączają się do bibliotecznych działań składających się na nasz wspólny włodawski sukces. Kolejny tytuł „Najlepszej biblioteki w województwie lubelskim" oraz 12 lokata w Rankingu Bibliotek 2018 wciąż stawia nas w czołówce polskiego bibliotekarstwa publicznego. Dziękujemy Czytelnikom i Użytkownikom Biblioteki, lokalnym władzom samorządowym, partnerom organizacyjnym i sponsorom.
W naszej galerii zamieszczamy fragmenty fotorelacji z tegorocznej Gali Rankingu Bibliotek 2018 - fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
Małgorzata Zińczuk
/ź/ mbpwlodawa.pl
Zobacz również:
Urszulin: Biblioteka w Urszulinie pełna kwiatów
112: Wielki pożar 35 hektarów lasu samolot gaśniczy w akcji /wideo/