Radni miasta i gminy na nadzwyczajnych sesjach przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na . Czego będzie ono dotyczyć? W związku z trwającymi przygotowaniami Programu dla Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027 przewidywane jest uruchomienie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (tzw. ZIT).
– Dotychczas z ZIT-ów w naszym województwie mogło skorzystać jedynie miasto Lublin i 16 gmin jego obszaru funkcjonalnego. Jednak teraz Urząd Marszałkowski w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do roku 2030 wyznaczył nowe samorządy, które będą mogły z nich skorzystać. W tym gronie znalazło się miasto i gmina Włodawa. Niezwłocznie rozpoczęliśmy prace by skorzystać z nowego instrumentu finansowania – wyjaśnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszynki (SLD/Lewica/Razem).
Jak nowe możliwości finansowania wspólnych inwestycji zamierzają wykorzystać samorządy?
– Istotą ZIT-ów jest realizacja partnerskich projektów przyczyniających się do rozwiązywania problemów i wspólnego zaspokajania potrzeb obu gmin, w szczególności dotyczących to min. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny. I to właśnie w tym zakresie chcemy ściśle współpracować z Gminą Włodawa – dodaje W. Muszynki.
– Miasto i Gmina Włodawa funkcjonują w swoistej symbiozie, stąd też inwestycje zarówno miejskie, jak i wiejskie prowadzone przez samorządy mają wpływ na ogół naszych społeczności. Możliwości, jakie daje obu samorządom powołany Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców i musimy je wykorzystać. – przekonuje Dariusz Semeniuk (PSL) Wójt Gminy Włodawa.
Gmina: Prokuratorzy masowo skarżą gminne uchwały
Okuninka: Gmina i Sanepid we Włodawie przeciw Holi Festival - Święto Kolorów
Włodawa: Co tam Panie w mieście? Burmistrz opowiada o komunikacji miejskiej /wideo/
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy instrument, który pozwoli na realizację strategii terytorialnych w sposób zintegrowany. Podejmowane działania będą ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Głównym źródłem finansowania ZIT w Polsce jest 16 RPO, w ramach których na realizację tego celu przeznaczonych zostało prawie 3,8 mld euro. Warunkiem skorzystania z tego instrumentu jest zawiązanie partnerstwa, przygotowanie Strategii rozwoju ponadlokalnego oraz uzgodnienie i zaopiniowanie jej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wszystkie te działania zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.
/ź/ wlodawa.eu
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤