(19-25 kwietnia) W ramach wymiany międzynarodowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie młodzież z Włodawy gościła u siebie przez 6 dni rówieśników z partnerskiego miasta Kiryat Motzkin w Izraelu.
Na lotnisku Okęcie w Warszawie izraelskich uczniów powitali rówieśnicy z „Modrzewiaka” wraz z opiekunami wymiany: Mariuszem Czujem oraz Albertem Lewczukiem vel Leoniukiem. Pierwszym punktem pobytu we Włodawie było spotkanie z Andrzejem Romańczukiem - starostą włodawskim, który w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił znaczenie międzyludzkich, miedzyrówieśniczych relacji. – To efekt naszej współpracy z pięknym miastem w Izraelu. Najważniejszą jednak korzyścią z tego partnerstwa jest właśnie nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodzieżą.
Nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie naszej pięknej Włodawy – Miasta Trzech Kultur pod przewodnictwem M. Czuja. W synagodze gościła młodzież dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk, a o kościele św. Ludwika i jego dziejach opowiadał paulin o. Szymon. Poza tym młodzież z Izraela wraz z rówieśnikami z „Modrzewiaka” i opiekunami zwiedzili Poleski Park Narodowy i nową ścieżkę dydaktyczną „Czahary” w wyprawie rowerowej z przewodnikiem Andrzejem Różyckim, miejsce po Byłym Hitlerowskim Obozie Zagłady w Sobiborze, gdzie odbyło się krótkie upamiętnienie ok. 180 tys. ofiar niemieckich oprawców i ich ukraińskich pomocników. Następnie w słoneczne sobotnie popołudnie odbył się spływ kajakowy Włodawką z Suchawy na Adamki.
Dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Wieczorem, przy dawnej „organistówce” w Różance odbyło się wspólne ognisko i zwiedzanie wystawy poświęconej dawnym właścicielom Różanki i Włodawy – Zamoyskim. Młodzież poznawała również uroki Lubelszczyzny – Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Lublin, wreszcie stolicę Polski -Warszawę i Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Podczas wycieczki do Lublina bardzo wzruszającym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikami szlaku – śladami lubelskich Żydów.
Obejmuje on istniejące i nieistniejące miejsca związane z historią i kulturą Żydów zamieszkujących w Lublinie przed II wojną światową, tj. Bramę Grodzką. Przez wieki Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską. Z czasem stała się miejscem na pograniczu dwóch światów: chrześcijańskiego i żydowskiego. Nie mogło zabraknąć spaceru po Starówce Lubelskiej i czasu na zakupy.
Dla gości z dalekiego Izraela wizyta w Polsce była niezapomnianą przygodą edukacyjno-turystyczną, a gościnność i otwartość rodzin polskich pozostanie na długo w pamięci rówieśników z Kiryat Motzkin. Życzymy, aby wymiana młodzieży polsko-izraelskiej była kontynuowana, a nawiązane przyjaźnie przetrwały wiele lat.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Zobacz również: