Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2015 - wlodawa.NET


Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2015

Brodacze Sławatycze Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 201529 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2015”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY.

Do prezentacji w konkursie przystąpiło 15 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne. Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej, Krzysztof Kowalski - brodacz z lat 80 i 90-tych, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Sławatyczach wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju.

Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:

I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2015 zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr14
II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr13
III miejsce przypadło dla Dawida Spólnego z Nr4

Przyznano również trzy wyróżnienia dla

Tomasza Buraczyńskiego Nr3
Kacpra Kuszneruka Nr10
Dominika Hasiuka Nr6


Sławatycze: Wybrano Brodacza Roku 2015

Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali upominki z uroczystości heraldycznych. Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzimej wokalistki Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek. S


prawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Ryszard Nilipiuk z Włodawy. Patronat medialny i prasowy sprawowały: Agencja Reuters, Biała24, Radio Biper, Podlasie24, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Lublina, Białegostoku. Niech ta piękna etykieta etniczności Sławatycz nigdy nie przeminie, jak najszybciej zostanie wpisana do ogólnopolskiego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego i oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.

29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2015”. Konkurs odbył się w plenerze w centrum Sławatycz. Sławatycze to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie tradycja zakończenia starego roku jest kultywowana. Konkurs poprzedziły występy artystyczne grupy Perełki z miejscowego GOK. Publiczność zgromadzona oprócz pięknych wykonań kolęd i pastorałek podziwiała prezentacje BRODACZY. Do prezentacji w konkursie przystąpiło 15 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne.

Komisja oceniająca w składzie: Grzegorz Kiec - Wójt Gminy, Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej, Krzysztof Kowalski - brodacz z lat 80 i 90-tych, Sławomir Iwaniuk - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Sławatyczach wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju. Po dość długiej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy: I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2015 zdobył Arnold Sołoduszkiewicz z Nr14, II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr13, III miejsce przypadło dla Dawida Spólnego z Nr4. Przyznano również trzy wyróżnienia dla Tomasza Buraczyńskiego Nr3, Kacpra Kuszneruka Nr10, Dominika Hasiuka Nr6. Nagrody wręczył Wójt Gminy Grzegorz Kiec. Wszyscy uczestnicy konkursu dodatkowo otrzymali upominki z uroczystości heraldycznych.

Publiczność mogła posłuchać recitalu kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzimej wokalistki Elżbiety Gruszkowskiej; nabyć pamiątki i gadżety promujące gminę Sławatycze, posmakować sławatyckiego bigosu przygotowanego przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek. Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadził przyjazny Sławatyczom Ryszard Nilipiuk z Włodawy.

Patronat medialny i prasowy sprawowały: Agencja Reuters, Biała24, Radio Biper, Podlasie24, TVP i RL Lublin, Podlasie Się Dzieje, Portal BiałaPodlaska24.info, Dziennik Wschodni, Słowo Podlasia, Gościniec Bialski. Swoją obecnością zaszczycili miłośnicy sławatyckiej tradycji, reżyserzy, etnografowie, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Lublina, Białegostoku. Niech ta piękna etykieta etniczności Sławatycz nigdy nie przeminie, jak najszybciej zostanie wpisana do ogólnopolskiego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego i oby nadal jak najwięcej barwnych postaci mężczyzn ożywało pod koniec „starego roku”.

Tekst: B. Szulej Fot. R. Szczur
http://slawatycze.pl/

 

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Orszak Trzech Króli coraz bliżej Włodawy

skanuj0001Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego we Włodawie informuje o intensywnych przygotowaniach do IV edycji Orszaku Trzech Króli. W przygotowaniach aktywnie uczestniczą szkoły: I LO im. T. Kościuszki i II LO im. F. Modrzewskiego, Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN i Szkoła Podstawowa nr 3 im. F. Kleberga.

Podczas tej edycji Orszak przejdzie ulicami: 11 Listopada, J. Piłsudskiego, W. Reymonta, Jana Pawła II, Tysiąclecia PP oraz Korolowską. Wyruszamy ok godz. 13.00 z placu przed kościołem św. Ludwika a scena finałowa odbędzie się w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Również w tym roku zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców Włodawy i okolic – to nasz wspólny Orszak. Pozdrawiamy i zapraszamy 6 stycznia 2016 roku.

(c)http://um.wlodawa.eu/

[osm_map_v3 map_center="51.547,23.553" zoom="14" width="100%" height="450" ]    
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 07/11/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawscy policjanci wyróżnieni za szczególne osiągniecia w służbie

policja WłodawaDzisiaj w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyło się uroczyste ślubowanie nowoprzyjętych funkcjonariuszy. Wręczono również nagrody przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 15 funkcjonariuszom garnizonu lubelskiego wyróżnionym za szczególne osiągniecia w służbie, męstwo i zaangażowanie dla dobra obywateli i ojczyzny. Wśród wyrożnionych znalazło się 2 policjantów Komendy Powiatowej Policji we Włodawie oraz dzielnicowy Komisariatu Policji w Urszulinie.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 w Sali Konferencyjnej KWP. Wzięli w niej udział p.o. Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Mirosław Sokal oraz kadra kierownicza lubelskiego garnizonu.

Trzydziestu nowych funkcjonariuszy wstąpiło w szeregi Policji lubelskiego garnizonu. Podczas uroczystej ceremonii policjanci wypowiedzieli słowa roty ślubowania i otrzymali służbowe legitymacje. Młodzi policjanci zasilą szeregi komend w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Krasnymstawie, Lubartowie, Puławach, Świdniku i Tomaszowie Lubelskim. 15 z nich będzie służyć w Oddziale Prewencji Policji.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród przyznanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 15 funkcjonariuszom lubelskiego garnizonu. Dwóch włodawskich policjantów oraz policjant z Komisariatu w Urszulinie znaleźli się w gronie funkcjonariuszy, którym MSWiA przyznało specjalne nagrody za zdecydowanie w działaniu, odwagę i profesjonalizm w pełnionej służbie.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]

Wśród wyróżnionych funkcjonariuszy znajdują się: dzielnicowy z Komisariatu w Urszulinie mł. asp. Daniel Mróz, sierż. szt. Mariusz Musialik – policjant Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego i policjant Zespołu Operacyjno-Rozpoznawczego. Wyróżnieni należą do grona funkcjonariuszy Policji, którzy w codziennej służbie osiągają bardzo dobre wyniki. Wyróżniają się aktywnością i wysokimi umiejętnościami w zakresie wykonywanych czynności. Są dyspozycyjni, zaangażowani i konsekwentni w działaniu. Doskonale radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkich i stanowczych decyzji.

[wp_ad_camp_1]

Ponadprzeciętnie angażują się w realizację powierzanych zadań, osiągając przy tym wymierne efekty. Cechuje ich męstwo, ponadprzeciętna odwaga i wysoka skuteczność w realizacji zadań. Swoim postępowaniem i postawą w służbie oraz poza służbą przyczynili się do kreowania pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie a także do poprawy i utrzymania wysokiego poziomu ochrony bezpieczeństwa ludzi i porządku publicznego.

Nagrodzonym policjantom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

E.T. (c)http://lubelska.policja.gov.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 06/06/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....