W czwartek 27 października, dzięki kooperacji biblioteki oraz Grupy Mowa Żywa odbyło się kolejne spotkanie promujące kulturę krajów zza naszej wschodniej granicy.Rok temu, w listopadzie, spotkaliśmy się podczas otwarcia wystawy „Mosty Czasu” – poznaliśmy wtedy relacje świadków historii zgromadzone w wyniku realizacji projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Galicja Wschodnia”, wysłuchaliśmy śpiewów Jagny Knittel i Ewy Grochowskiej, uczestniczyliśmy w projekcji filmu „Olmany” (2012, reż. J. Knittel), zwiedziliśmy też po projektową wystawę „Cztery Pory Roku” zrealizowaną przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
W tym roku ponownie zwróciliśmy wzrok w kierunku naszych wschodnich sąsiadów, aby poznać bliżej opowieści na temat kultury białoruskiej naszych przyjaciół z Brześcia. Gośćmi wieczoru w bibliotece byli działacze i artyści, członkowie Teatru Kryly Halopa oraz Fundacji Rozwoju Twierdzy Brześć: reżyserka i aktorka Aksana Haiko, aktorka i animatorka kultury Sviatlana Haidalionak, badaczka Fundacji Rozwoju Twierdzy Brześć Natallia Zdanevich, technik teatralny Dmitry Martynyuk oraz kompozytor Vitali Darashuk. Rozmowę poprowadziła Aleksandra Zińczuk.
Lody w kontakcie z włodawską publicznością przełamane zostały w mgnieniu oka. Punktem wyjścia była historia miasta trzech kultur i pobliskiej wsi Tomaszówki przez długie lata połączonych mostami kolejowym i drogowym. Obecnie, kiedy połączenia te nie funkcjonują wydawać się może, że odległość pomiędzy tymi miejscowościami zwiększyła się wielokrotnie. Rozmawiając o tym czy jest to bariera terytorialna, czy mentalna V. Darashuk zaprezentował zdjęcia wykonane podczas jednego z rajdów rowerowych. Włodawiacy spojrzeli na panoramę swojego miasta zza wschodniej granicy.
[wp_ad_camp_5]
Natychmiast odezwały się z sali głosy pełne wspomnień i tęsknoty za tym co minione. Dodatkowym komentarzem prezentacje opatrzył miejscowy regionalista Pan Krzysztof Skibiński, który doprecyzował pewne miejsca i wydarzenia. Białoruscy animatorzy opowiedzieli też o swoich kulturalnych aktywnościach jakimi są teatr uliczny, warsztaty dla dzieci, czy współpraca z lokalną społecznością w przypadku członków teatru oraz promowanie zapomnianej historii Brześcia i rewitalizacja terenów twierdzy prowadzona przez członków fundacji.
Ważnym i poruszającym punktem wieczory była prezentacja spektaklu „Czarnobyl”, którego scenariusz oparty został na relacjach ludzi dotkniętych tą tragedią oraz na wypowiedziach zaczerpniętych z forów internetowych na których Białorusini krytykują władze za prowadzenie polityki jądrowej bez społecznych konsultacji. Dyskusje kontynuowane były jeszcze przez długi czas przy stołach zastawionych kresowym poczęstunkiem.
Wydarzenie współfinansowane było ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Partnerami Organizacyjnymi są Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Różance.
źródło: www.wlodawa.eu
[mapsmarker marker="1"]
marker="1"]Zobacz również:
Orszak Trzech Króli coraz bliżej Włodawy
112: Policyjne Archiwum X rozwikłało tajemniczą śmierć w Wyrykach /wideo/