Włodawa: Dzień Działkowca nad Włodawką - wlodawa.NET


Włodawa: Dzień Działkowca nad Włodawką

Dzien-dzialkowca-01-2014(6 września) Święto Działkowca obchodzili w sobotę posiadacze ogródków działkowych im. J.I. Kraszewskiego we Włodawie. Wśród wielu gości honorowych zaproszonych na tę uroczystość pojawił się tylko Wiesław Holaczuk – starosta włodawski. Działkowcy wyjątkowo licznie stawili się na swoim święcie. A to m.in. z tego powodu, że tego dnia założyli swoje stowarzyszenie ogrodnicze, tym samym odłączając się od Polskiego Związku Działkowców.

Rolę gospodarza Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. J.I. Kraszewskiego pełniła Maria Chorębała-Stanicka.

Działkowcy stawili się w licznie grupie 156 i postanowili 125 głosami za odłączyć się od PZD i założyć własne stowarzyszenie. W. Holaczuk w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie pracy działkowców, ich pasji oraz stałego kontaktu z naturą. Dodał, że dzięki ich zaangażowaniu i ciągłej dbałości o ogródki jest nie tylko zdrowiej, bardziej ekologicznie, ale także zdecydowanie ładniej.

Dzień Działkowca był również doskonałą okazją do wręczenia okolicznościowych dyplomów i nagród, dla tych, którzy swoja pracą w sposób wyjątkowy zasłużyli się dla ogrodu działkowego pomiędzy Bugiem a Włodawką. Zdaniem wielu jest to najurokliwsze miejsce do odpoczynku we Włodawie

Miłą atmosferę zapewnili organizatorzy, którzy serwowali dla uczestników napoje i kiełbaski pieczone na ognisku. Była muzyka, tańce i naprawdę dobra zabawa na powietrzu wśród pięknych kwiatów, zadbanych krzewów i dorodnych drzewek owocowych. Organizację imprezy wsparło m.in. Starostwo Powiatowe we Włodawie.


Chwilę wcześniej starosta odwiedził działkowców z ROD „Polana” we Włodawie, którzy również tego samego dnia obchodzili swoje święto.

(cc) powiatwlodawski.pl

 

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa: W bibliotece jak w… lesie

600x0_niejedli-wlecie-9-300x198Odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie można się poczuć… jak w lesie. Na ścianach wiszą zdjęcia doliny Bugu i okolic Włodawy, z głośników płynie śpiew ptaków i odgłosy zwierząt, a na pamiątkę można otrzymać najnowszy folder Nadleśnictwa Włodawa.

Wszystko zostało przygotowane z okazji otwarcia wystawy zdjęć, które wykonał Leszek Niejedli oraz jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych i 70-lecia Nadleśnictwa Włodawa. Wernisaż odbył się w środę 27 sierpnia w Galerii „Na Parterze”. Ekspozycję zatytułowaną „Przyroda doliny Bugu i okolic Włodawy” tworzy prawie 80 fotogramów, umieszczonych na 48 planszach, prezentujących osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe Ziemi Włodawskiej.

Leszek Niejedli, z wykształcenia leśnik, z zamiłowania obserwator przyrody i fotografik, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych. Podczas spotkania z liczną grupą miłośników jego twórczości z ogromną skromnością opowiadał o podglądania natury przez obiektyw aparatu, w tym szczególnie o obiektach swojej fotograficznej pasji, czyli ptakach. Fotografie na planszach uzupełnia bogata kolekcja zdjęć tego samego autora, prezentowana na monitorach e-Galerii oraz prezentacja multimedialna z „Koncertem polskiej przyrody”. Oglądając fotografie można się znaleźć w puchaczowym ostępie, wysłuchać wiosennej pieśni głuszca, przed świtem spotkać się z cietrzewiami, o zmierzchu wsłuchać się w chrapanie słonek, a na koniec w charyzmatycznym klimacie jesiennej kniei usłyszeć odgłosy rykowiska.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dyrektor biblioteki Jacek Żurawski oraz Andrzej Kozak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Włodawa i jego zastępca Stanisław Dajek. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu leśników dyrektor Żurawski pogratulował im ich osiągnięć, życzył dalszych sukcesów i podziękował za dotychczasową współpracę z włodawską książnicą. Jej efektem jest m.in. otwarta teraz ekspozycja. Uczestnicy wernisażu otrzymali folder promujący uroki Nadleśnictwa Włodawy, który będzie do dyspozycji także osób zwiedzających wystawę w najbliższych tygodniach.

 

Grupy zorganizowane, które chciałyby odwiedzić bibliotekę, są proszone o wcześniejszy kontakt z komisarzem wystawy Joanną Orzeszko lub koordynatorką Małgorzatą Zińczuk, telefonicznie pod numerami: 82 572 11 03 lub 572 14 92. Wystawa „Przyroda doliny Bugu i okolic Włodawy” będzie eksponowana do końca września.

(cc) wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 06/10/2017

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Kończ Waść, wstydu oszczędź!

600x0_czytanie-trylogii-9-300x198Huk wystrzałów, dźwięk szabel, staropolskie śpiewy i afrykańskie tańce tak Włodawa włączyła się w tegoroczną akcję „Narodowe Czytanie”, zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.Kilkugodzinny cykl prezentacji, spotkań i pokazów odbył się na dziedzińcu Czworoboku, gdzie według miejscowej legendy miał miejsce pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim. Wprawdzie historycznie nie jest to potwierdzone, ale Włodawa pojawiła się na kartach „Trylogii”. W drugim tomie „Ogniem i mieczem” to we włodawskim zajeździe Rzędzian spotyka Bohuna, leczącego rany po pojedynku z Michałem Wołodyjowskim i to we Włodawie Bohun ujawnia Rzędzianowi miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny u Horpyny.

W związku z przypadającą w tym roku 480 rocznicą nadania praw miejskich Włodawie i w nawiązaniu do herbu miasta, który przedstawia rycerza, to właśnie cnotom rycerskim sienkiewiczowskich bohaterów literackich była poświęcona włodawska edycja Narodowego Czytania 2014.

Uczestników spotkania powitali burmistrz Jerzy Wrzesień i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jacek Żurawski.

Pierwszą część podróży z Sienkiewiczem pod hasłem „Ku pokrzepieniu serc Włodawian – o młodym i małym rycerzu czytanie”, zainaugurowało „Biblioteczne Safari ze Stasiem, Nel i… Sabą”. Fragmenty „W pustyni i w puszczy” czytali burmistrz Wrzesień i Leszek Wiatrowski z urzędu miejskiego, komendant straży miejskiej Sławomir Borkowski i Włodzimierz Czeżyk z Nadleśnictwa Włodawa, a czytelnicy Oddziału dla Dzieci MBP zaprezentowali etiudę teatralną pod tytułem „A hoj przygodo!”.

[wp_ad_camp_3]

Młodzi aktorzy starali się bardzo wiernie oddać klimat afrykańskich historii Stasia i Nel zarówno poprzez cytaty z powieści, jak tez niezwykłą scenografię i znakomicie dobrane stroje. Opiekę merytoryczną nad artystami sprawowały scenarzystka i reżyserka Krystyna Skrabek oraz jej asystentka Joanna Orzeszko. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję zobaczyć kilka sztuczek w wykonaniu „Merfiego”, który na potrzeby włodawskiej edycji „Narodowego Czytania” został Sabą.

W drugiej, „dorosłej”części wydarzenia, czyli „Rycerskim Pikniku Literackim”, przedstawiciele władz i instytucji samorządowych oraz służb mundurowych stanęli do rywalizacji w turnieju czytelniczym. Uczestniczyły w nim cztery duety, których zadaniem było jak najwierniejsze oddanie uczestnikom atmosfery dawnej Rzeczypospolitej z czasów powieści „Ogniem i mieczem”. Do walki przystąpili: burmistrz Jerzy Wrzesień i dyrektor MBP Jacek Żurawski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Mikołaj Butryn i dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 Przemysław Tułacz, zastępca dyrektora Zakładu Karnego Jacek Sankowski i zastępca komendanta powiatowego policji Roman Juszczyński oraz Włodzimierz Czeżyk i Mariusz Szymański z Nadleśnictwa Włodawa.

[wp_ad_camp_1]

Obserwujący występy, mieli poważny problem ze wskazaniem zwycięzców. Ostatecznie widzowie zadecydowali, że najlepiej wypadł duet Mikołaj Butryn i Przemysław Tułacz.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się także pokaz Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej „Na dzikich polach” z inscenizacją pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem, scenkami rodzajowymi, pokazami fechtunku oraz pieśniami i tańcami z epoki.

Przez cały czas w plenerowej Księgarni „U Rzędziana” można było kupić dzieła Henryka Sienkiewicza, sygnowane okolicznościową pieczęcią, albo zdobyć ją na książkach z domowych bibliotek.

[wp_ad_camp_2]

Narodowe Czytanie było jednym z elementów promocji województwa lubelskiego „Włodawa, tajemnica i piękno pogranicza, dobre na weekend”, realizowanego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie.

(cc) wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 22/12/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....