Powiat: Na szlaku Tadeusza Kościuszki - wlodawa.NET


Powiat: Na szlaku Tadeusza Kościuszki

Powiat: Na szlaku Tadeusza Kościuszki

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,  "Modrzewiacy" ruszyli na wyprawę rowerową w poszukiwaniu miejsc związanych z tą rocznicą w naszej "małej ojczyźnie".

Rajd rozpoczął się przy pomniku Tadeusza Kościuszki we Włodawie, gdzie młodzież poznała związki Naczelnika powstania z 1794 r. z ziemią włodawską. Kolejnym punktem wyprawy były pomniki znajdujące się na cmentarzu parafialnym – Powstańców styczniowych, żołnierzy walczących w I wojnie Światowej. Na Cmentarzu Wojskowym zapalono znicze przy pomniku Katyńskim, Braci Taraszkiewiczów : "Jastrzębia" i "Żelaznego" oraz żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939 r.

Powiat: Na szlaku Tadeusza Kościuszki

Rajd ruszył następnie do Różanki, Hanny a swój finał miał przy płycie upamiętniającej początek drogi Naczelnika do Stanów Zjednoczonych w Kuzawce. Ta oryginalna lekcja historii, była też szansą na budowanie wspólnoty opartej na wartościach patriotycznych, szacunku do przeszłości, do naszych przodków bez których nie byłoby Niepodległej Polski. Rajd rowerowy stał się szansą na poznanie własnych możliwości fizycznych do integracji z rówieśnikami, współpracy w grupie przy poszanowaniu ogólnie panujących zasad jazdy.


Rajd zorganizowali nauczyciele historii w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie: Małgorzata Oleniak, Mariusz Czuj i Wiesław Holaczuk.

/ź/ 2lo.wlodawa.pl

Powiat: Na szlaku Tadeusza Kościuszki


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Różanka: Jubileusz 90-lecia OSP

Różanka: Jubileusz 90-lecia OSP Różanka, 112  Włodawa na Sygnale

Ochotnicza Straż Pożarna w Różance dnia 10 czerwca 2018 r. obchodziła Jubileusz 90-lecia powstania jednostki. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Augustyna w Różance w intencji strażaków.

Następnie poczty sztandarowe z Różanki, Orchówka, Żukowa oraz Stawek przemaszerowały na plac apelowy przy jednostce OSP w celu kontynuowania uroczystości. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście w osobach:

druha Stanisława Weremczuka – Prezesa ZOG ZOSP RP we Włodawie, kpt. Andrzeja Łosia – Zastępce Komendanta Powiatowego PSP we Włodawie, Tadeusza Sawickiego – Wójta Gminy Włodawa, Andrzeja Kratiuka – Sekretarza Gminy Włodawa, Bogusława Wieliczko –Radnego Gminy Włodawa, Andrzeja Lisa – Radnego Gminy Włodawa, Artura Zalewskiego - Radnego Gminy Włodawa, Teresy Pawluk – Sołtysa wsi Różanka, Marii Omelczuk – Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Różance.

Różanka: Jubileusz 90-lecia OSP Różanka, 112  Włodawa na Sygnale

Z okazji Jubileuszu 90-lecia oraz w dowód uznania za wzorową działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Różance Wójt Gminy Tadeusz Sawicki ufundował jednostce pamiątkowy dzwon oraz złożył podziękowania za budowanie i kierowanie jednostką Prezesowi ZOSP RP w Różance druhowi Andrzejowi Woźniakowi.

Różanka: Jubileusz 90-lecia OSP Różanka, 112  Włodawa na Sygnale


Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Różance wyróżnił oraz złożył podziękowanie za zaangażowanie i wyróżniającą się służbę na rzecz jednostki druhom:

Ludwikowi Biliczowi, Krzysztofowi Gołąb, Piotrowi Łobko, Danielowi Omelczukowi, Krystianowi Kuchcie, Dominikowi Chaciówce, Jackowi Golcowi.

Różanka: Jubileusz 90-lecia OSP Różanka, 112  Włodawa na Sygnale

Na zakończenie obchodów Jubileuszu przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Różance uświetniły uroczystość okolicznościowym występem nawiązującym do pracy strażaków ochotników z Różanki.

/ź/ gmina-wlodawa.pl

Zobacz również

Różanka: 100 lat Pani Stanisławy Najdy

Różanka: Gratulujemy naszym pływakom

Włodawa: Budżet Obywatelski 2018 – rusza głosowanie /wideo/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 13/11/2015

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Region: Nauczyciele z Kościuszki szkolą się w Izraelu /wideo/

Region: Nauczyciele z Kościuszki szkolą się w Izraelu /wideo/

W dniach 12–20 marca 2018 r. w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie odbyło się seminarium szkoleniowe dla edukatorów z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Nasze nauczycielki: p. Anna Bober- Rabczewska (anglistka) i p. Aleksandra Hetman (polonistka) znalazły się w grupie zakwalifikowanych do udziału w tej niepowtarzalnej formie doskonalenia zawodowego.

Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu to instytucja powołana w celu dokumentowania historii narodu żydowskiego podczas Zagłady oraz utrwalania pamięci o sześciu milionach żydowskich ofiar. Instytut powstał w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci przyjętej przez Kneset – izraelski parlament. W 1963 r. Instytut rozpoczął też ogólnoświatową inicjatywę nadawania tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata tym nielicznym, którzy okazali Żydom pomoc w najciemniejszej chwili ich historii. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują medal oraz certyfikat, a ich nazwiska zostają uwiecznione na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie.

90-godzinny cykl wykładów, warsztatów i spotkań był doskonałą lekcją historii i okazją do spotkania fascynujących ludzi. Program seminarium w Yad Vashem poprzedzony został całodziennym zwiedzaniem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz wykładami na temat historii gett na okupowanych ziemiach polskich. Uczestnicy mieli też okazję zwiedzić wystawę czasową „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. W czasie pobytu w Izraelu edukatorzy brali udział w zajęciach, podczas których omawiano tradycje, kulturę, życie społeczności żydowskiej przed wybuchem II wojny, a także początki izolacji.

Zobacz również: 

Region: Młodzi Żydzi we Włodawie

Włodawa: Rewizyta młodych Żydów nad Bugiem

600-lecie Sobiboru

Modrzewiacy na wycieczce w Izraelu

Delegacja z Włodawy z wizytą w Izraelu

Szczególną wartość miały zajęcia stanowiące metodyczne wskazówki do pracy ( m.in. entuzjastycznie przyjmowane warsztaty Aleksa Dancyga pod nazwą „Uliczka” przeznaczone dla uczniów szkół średnich). Przewidziano również zwiedzanie Muzeum Historycznego Yad Vashem, Doliny Pamięci oraz Muzeum Izraela. Był czas na dyskusje i refleksje dotyczące deportacji Żydów do Rygi oraz Operacji Reinhardt. W pamięci nauczycieli zapadły zwłaszcza przejmujące spotkania ze świadkami, Ocalałymi z Holokaustu – Jakubem Wekslerem i Aloną Frankel, piątkowa wizyta w synagodze, kolacja szabasowa, zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie, pobyt na Masadzie (starożytnej twierdzy na skraju Pustyni Judejskiej, siedzibie Heroda) i nad Morzem Martwym.

tv.wlodawa.net
masz ciekawe wideo prześlij nam link: echo@wlodawa.net

Seminarium w Yad Vashem pozwoliło zrozumieć wieloaspektowość historii narodu izraelskiego, wzmocniło przekonanie o potrzebie dialogu i podejmowania działań na rzecz zachowania pamięci i historycznej tożsamości. To zadanie dla wszystkich pokoleń, zwłaszcza tam, gdzie- jak w pobliskim Sobiborze – było miejsce kaźni.

Wyjazd wzbudził szereg emocji, obfitował w doświadczenia i inspiracje, a jego wartość edukacyjna jest nieoceniona. Podczas pobytu w Izraelu nauczycielki podjęły wstępne rozmowy nt. ewentualnej wizyty Aleksa Dancyga (współpracownika Instytutu Yad Vashem w Izraelu, popularyzatora wiedzy o zagładzie Żydów, edukatora) i możliwości poprowadzenia przez niego warsztatu dotyczącego żydowskiego dziedzictwa i Zagłady dla uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że do spotkania dojdzie już na początku nowego roku szkolnego...

/ź/ 1lo.wlodawa.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 01/10/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....