W środę 9 października br. w Lublinie odbyły się oficjalne ogólnopolskie uroczystości 95. rocznicy utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. W obchodach, które miały miejsce w lubelskim Centrum Spotkań Kultur, uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wraz z Zastępcami, gen. bryg. SG Jacek Szcząchor Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kadra kierownicza Straży Granicznej, przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu oraz władz samorządowych. Obecna była delegacja Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz młodzież z klas mundurowych i harcerze.
"Wierna służba żołnierzy KOP to zobowiązanie dla funkcjonariuszy dzisiejszej Straży Granicznej, która jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji Korpusu" - napisał w liście do uczestników uroczystości Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki.
- Żołnierze KOP, chroniący polską wschodnią granicę, byli to prawdziwi tytani, najdzielniejsi z dzielnych - powiedział podczas uroczystości wiceminister SWiA Sylwester Tułajew. – Świeżo utworzone państwo nie opierało się na instytucjach, których nie zdążyło jeszcze wykształcić, ale na ludziach, na mężach stanu. Na takich, jakimi byli żołnierze Korpusu.
- Korpus Ochrony Pogranicza był silny ludźmi i ich czynami – zwrócił uwagę Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Ta siła była większa, niż wszelka przemoc najeźdźców i okupantów. Ta siła to pamięć, która żyje i będzie przekazywana młodemu pokoleniu.
- Dziś możemy z dumą patrzeć na żołnierzy KOP jako naszych poprzedników w granicznej służbie. I w pełni brać z nich wzór profesjonalizmu i umiłowania Ojczyzny – podsumował Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
W drugiej części uroczystości podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Strażą Graniczną a Instytutem Pamięci Narodowej. Obejmuje ono m.in. działalność edukacyjną, upamiętnienia żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych II Rzeczypospolitej oraz opiekę nad ich grobami.
Zobacz również:.
Włodawa: Wojenne losy pilotów z Dywizjonu 303 i Misia Wojtka /wideo/
Region: Mapa mogił Powstańców Styczniowych
Włodawa: Więźniowie opiekują się mogiłami żołnierzy WP
Po części oficjalnej na placu przed Centrum Spotkania Kultur odbył się piknik edukacyjny, podczas którego swój kunszt zaprezentowały Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Kompania Reprezentacyjna SG, występująca w umundurowaniu wzorowanym na uniformach KOP. Na specjalnych stoiskach można było zobaczyć broń, sprzęt i wyposażenie, stosowane podczas służby granicznej, a także zrobić sobie zdjęcie przy atrapie znaku granicznego. Na specjalnych pokazach swoimi możliwościami pochwaliły się psy służbowe SG oraz robot pirotechniczny.
Źródło: KGSG Zdjęcia NOSG.
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl
Zobacz również:
Przedszkolaki zwiedzały komisariat
Włodawa: Urzędnicy miasta i gminy Włodawa razem poproszą o pieniądze z UE
Młodzi rolnicy z Korolówki-Osady zakończyli staż zawodowy w Grecji!