Region: Mapa mogił Powstańców Styczniowych /wideo/ - wlodawa.NET


Region: Mapa mogił Powstańców Styczniowych /wideo/

Region-Mapa mogił Powstańców Styczniowych 1863 Suchawa, Wyryki, Sławatycze, Kodeń Powstanie styczniowe, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. na terenach zaboru rosyjskiego, było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w.

Walka powstańcza miała głównie charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Podczas insurekcji stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek, a przez szeregi powstańcze przeszło ok. 200 tys. osób.

egion-Mapa mogił Powstańców Styczniowych 1863 Suchawa, Wyryki, Sławatycze, Kodeń

Na mapie znajdują się mogiły poza Polską, w 130 miejscowościach: 51 białoruskich, 50 ukraińskich, 22 litewskich i 7 rosyjskich. Przedstawiono groby pojedyncze i zbiorowe, w tym m.in. zespoły miejsc pochówków weteranów na cmentarzach parafialnych, a także tablice poświęcone uczestnikom powstania z lat 1863-1864.


Po wyborze konkretnej mogiły, na mapie pojawia się informacja o pochowanej w niej osobie (osobach) oraz formie jej upamiętnienia.

Zaznaczono zarówno mogiły z niewielkich miejscowości lub terenów leśnych, jak i z większych miast. Najwięcej miejsc pamięci poświęconych uczestnikom powstania znajduje się w Wilnie. Są to mogiły cmentarne: na Rossie, na cmentarzu na Antokolu, na cmentarzu bernardyńskim na Zarzeczu oraz tablice ku czci: ks. Franciszka Zawadzkiego w kościele śś. Piotra i Pawła na Antokolu, ks. Stanisława Iszory w dawnym kościele Dominikanów, ks. Rajmunda Ziemackiego i ks. Stanisława Piotrowicza w kościele św. Rafała na Śnipiszkach oraz dowódcy powstańczego Konstantego Kalinowskiego na murach klasztoru Dominikanów. Tablica i krzyż upamiętniający powstańców znajduje się ponadto na wileńskim Placu Łukiskim.

/ź/ ^p^

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net

/ź/ mbpwlodawa.pl


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa - Prezenty dla Babci i Dziadka od Krasnoludków

Włodawa-Prezenty dla Babci i Dziadka od Krasnoludków w przedszkolu integracyjnym nr 1 we Włodawie Dzień Babci i Dziadka w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima i mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach i powoduje, że małe serduszka przedszkolaków biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod swoim adresem.

Włodawa-Prezenty dla Babci i Dziadka od Krasnoludków w przedszkolu integracyjnym nr 1 we Włodawie

Tak też było w grupie Krasnoludków, do którego licznie w ten dzień przybyli najukochańsi dziadkowie. Przedszkolaki przedstawiły piękną inscenizację pt. „Prezenty dla Babci i Dziadka” na podstawie wiersza D. Gellner, w której pokazały swoje umiejętności recytatorskie. Ponadto dzieci zaprezentowały humorystyczny taniec babć pt. „Бабушки-старушки”, który został nagrodzony gromkimi brawami i poproszony przez publiczność o bis.

Włodawa-Prezenty dla Babci i Dziadka od Krasnoludków w przedszkolu integracyjnym nr 1 we Włodawie

Dumni dziadkowie nie kryli wzruszeń z występów swoich milusińskich, a przedszkolaki w zamian za ich miłość i poświęcenie obdarowały swoich gości pięknymi kwiatami oraz pamiątkowymi kalendarzami z odciskiem swojej dłoni. Uwieńczeniem tej uroczystości był słodki poczęstunek.

Organizatorkami spotkania były nauczycielki: Renata Torbicz i Jolanta Karpiuk. Serdeczne podziękowania za piękne zdjęcia składamy p. Agacie Wołczuk – mamie Kajuni.

/ź/ wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 02/04/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa: Starosta oglądał włodawskie roboty

Włodawa-Starosta oglądał włodawskie roboty w MDKu Włodawa

W Lublinie po raz pierwszy po tej stronie Wisły miały miejsce zawody robotyki w ramach turnieju First Lego League. 12 dziecięcych drużyn skonstruowało 12 robotów, które rywalizowały w zawodach w Lublinie. Wśród tego tuzina była także drużyna (13-14-latkowie) z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie, która wywalczyła 2  miejsce w jednej z kategorii. Tydzień wcześniej podobny sukces osiągnęła drużyna młodsza (7-9-latkowie) na zawodach w Warszawie.  Inspiracja wypłynęła od starosty włodawskiego Andrzeja Romańczuka.

- Bardzo mnie cieszy ten niewątpliwy sukces naszej zdolnej młodzieży. Najbardziej jednak mnie cieszy pasja i zapał, z jakimi ci młodzi uczniowie podchodzą do zajęć. Widać, że nie tylko ich to bawi i cieszy, ale przede wszystkim oni tym żyją; wkładają w zajęcia całe emocje i poświęcają się zupełnie, konstruując swoje roboty. Aż miło popatrzeć, jak ich ta zabawa pochłania – mówi starosta.

Zajęcia z robotyki to nowy element zajęć w MDK-u. Na całym świecie ta dziedzina błyskawicznie się rozwija. Dlatego też władze powiatu aktywnie wspomagają rozwój tych zajęć dla dzieci i młodzieży w MDK-u.

/ź/ powiatwlodawski.pl

 

Więcej na temat sukcesów włodawskich fanów robotyki w poniższych linkach:

   
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 29/04/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....