Sport - Agros Suchawa vs Perła  Sławatycze   - wlodawa.NET


Sport - Agros Suchawa vs Perła  Sławatycze  

Agros Suchawa vs Perła  Sławatycze  

SPARING ZE SŁAWATYCZAMI ODWOŁANY!

Ponownie zagramy z Błękitem Cyców.

Agros Suchawa vs Perła  Sławatycze  

Niedziela 11 marca  godzina 11:00 

UWAGA! Zmiana godziny meczu na 12:00.

boisko w Sławatyczach

Sparing nr IV  Agros Suchawa - Błękit Cyców 4:3 (1:2)

Skład:  M. Namczuk - Tomaszewski (60' Gruszczyński), Karczewski, B. Staszewski, Lejko (55' Ł. Namczuk) - K. Staszewski, Duda, Hrycak, Sekulski (60' Krawczuk), Mikulski (65' Wasylik) - S. Staszewski (70' D. Staszewski)

Bramki: Bartosz StaszewskiDaniel SekulskiDenis Krawczuk, Grzegorz Karczewski.


/ź/ Agros Suchawa

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

W dniu 1 marca 2018r. Zakład Karny we Włodawie uczestniczył w obchodach święta "Żołnierzy Wyklętych" we Włodawie.

"Ich ciała śpią ale dusze czuwają"

1 marca 2018r. w kościele pw. św. Ludwika odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Wyklętych - bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy za wierność swoim ideałom zapłacili najwyższą cenę - życie. Podczas kazania ojciec Przeor Dariusz Cichor podkreślił wagę i znaczenie Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Po uroczystej mszy św. nastąpiły przemówienia okolicznościowe władz lokalnych, Wicewojewody Lubelskiego Roberta Gmitruczuka oraz apel poległych.

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

Następnie uczestnicy udali się pod pomnik "Żołnierzy Wyklętych", gdzie przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Zakład Karny we Włodawie reprezentował mjr Artur Ambrozik - Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie i mjr Krzysztof Jeleński wraz z Pocztem Sztandarowym jednostki. Mjr Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych.

Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uroczyście obchodzony jest od 2011r. Data 1 marca nawiązuje do upamiętnienia mordu z 1 marca 1951r. W tym dniu w więzieniu mokotowskim wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze Wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe, które stawiało czynny opór nowym powojennym władzom Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Liczbę członków tego aktywnego ruchu partyzanckiego szacuje się na około 120-180 tys. osób.

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

Główna aktywność zbrojna żołnierzy niezłomnych przypada na lata 1944-1947. Pozostając wierni swoim ideałom i przeciwni postępującej komunizacji kraju Żołnierze Wyklęci stoczyli setki bitew i potyczek o znaczeniu lokalnym. Główny opór podziemia zdławiony został do roku 1947.

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

Ciekawostką jest, że ostatni partyzant zginął w 1963r. a więc 18 lat po zakończeniu II wojny światowej. Zapomniani przez lata i przez historię doczekali się swojego święta. Wielu z nich, pomordowanych i zgładzonych przez ówczesny aparat bezpieczeństwa spoczywa w bezimiennych mogiłach i miejscach znanych tylko przez swoich oprawców.

Bohaterowie ziemi włodawskiej

Było ich wielu. Pochodzący z Włodawy bracia Edward i Leon Taraszkiewicz to ostatni dowódcy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w obwodzie włodawskim. Walczyli zbrojnie na terenach włodawskich i parczewskich.

Por. Leon Taraszkiewicz ps. Jastrząb wsławił się kilkoma brawurowymi akcjami m.in. odbiciem kilkudziesięciu więźniów z włodawskiego urzędu UB czy akcji uwięzienia członków rodziny Bolesława Bieruta. 3 stycznia 1947 r. został postrzelony w czasie potyczki z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Siemieniu koło Parczewa w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Zmarł w niedługim czasie w wieku 22 lat do końca wierny ideałom.

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

Ostatnie pożegnanie Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” /ź/ foto:strazgraniczna.pl

 

Pochowany w tajemnicy przez członków WiN na cmentarzu w Siemieniu, na jego mogile zawieszono tylko tabliczkę z imieniem „Leon” prawdopodobnie aby nie odkryto zwłok znienawidzonego przez komunistów żołnierza niezłomnego. Na ziemi lubelskiej oddział Jastrzębia był jednym z najaktywniejszych. W dniu 20 sierpnia 2009 „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył „Jastrzębia” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości pogrzebowe por. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” odbyły się w dniach 15-16 lipca 2017r. we Włodawie.

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

Ppor. Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny objął dowództwo oddziału po śmierci swojego brata Leona. W 1947 jego oddział przeprowadził wiele akcji bojowo-dywersyjnych i likwidacyjnych. W akcjach dywersyjnych współpracował z oddziałami Józefa Struga „Ordona” i Stanisława Kuchcewicza „Wiktora”. Następnie jesienią 1948 podporządkował się dowódcy oddziałów zbrojnych Lubelszczyzny, kpt. Zdzisławowi Brońskiemu „Uskokowi”, który przejął tę funkcję z rąk mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Włodawa - Ich ciała śpią ale dusze czuwają - obchody święta

Zginął w Zbereżu (powiat włodawski) dniu 6 października 1951r. w walce, która była efektem szerokiej akcji skierowanej przez UB w celu namierzenia Żelaznego. Miejsce pochówku Edwarda Taraszkiewicza nie jest do końca znane, te znalezione w Zbereżu, gdzie zginął upamiętniono odsłonięciem kapliczki i tabliczki pamiątkowej.

tekst i zdjęcia: ppor. Daniel Pręciuk  źródło historyczne: wikipedia, http://podziemiezbrojne.blox.pl,    

/ź/ sw.gov.pl/

 
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 17/05/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Urszulin - Turniej wiedzy Młodzież Zapobiega Pożarom

Urszulin - Turniej wiedzy Młodzież Zapobiega Pożarom na sygnale Włodawa, 112 Włodawa

W dniu 06 marca br. Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Urszulinie po raz kolejny zorganizował eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Urszulin - Turniej wiedzy Młodzież Zapobiega Pożaromna sygnale Włodawa, 112 Włodawa

Zwycięzcy eliminacji gminnych, po trzy najlepsze osoby z każdej grupy wiekowej zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych, które odbędą się w dniu 27 marca 2018 r. w Komendzie Powiatowej PSP we Włodawie.

Celem eliminacji OTWP jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, wiedzy na temat organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Urszulin - Turniej wiedzy Młodzież Zapobiega Pożarom na sygnale Włodawa, 112 Włodawa

Ilość uczestników eliminacji gminnych w poszczególnych szkołach przedstawia się następująco:

– Szkoła Podstawowa w Woli Wereszczyńskiej:
I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych 12 uczestników
II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII
oraz gimnazjum klasy II i III 7 uczestników
– Szkoła Podstawowa w Wytycznie:
I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych 6 uczestników
II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII
oraz gimnazjum klasy II i III 3 uczestników
– Zespół Szkól w Urszulinie:
I grupa – uczniowie klas I-VI szkół podstawowych 22 uczestników
II grupa uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII
oraz gimnazjum klasy II i III 20 uczestników
Eliminacje gminne przeprowadzili Druhowie Ryszard Kiryk, Mariusz Kucharski i Stanisław Artymiuk.

/ź/ osp-urszulin.cba.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 22/10/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....