Wyryki: Spektakl teatralny we Włodawie - wlodawa.NET


Wyryki: Spektakl teatralny we Włodawie

Suchawa: Spektakl teatralny we Włodawie

W dniu 08.10.2018 roku dzieci z Punktu Przedszkolnego w Suchawie wzięły udział w spektaklu pt. „Opowieść to niesłychana Baran spotkał Barana”, który wystawiano w MDK we Włodawie.

Suchawa: Spektakl teatralny we WłodawiePrzedstawienie było bardzo ciekawe, pouczające, bogate w rekwizyty, z doskonałą obsadą aktorską teatru kieleckiego. Wykorzystano w nim pouczające wiersze Jana Brzechwy tj. ,,Kwoka" - traktujący o kulturze przyjmowania gości,

Suchawa: Spektakl teatralny we Włodawie


,,Posłał Kozioł koziołeczka" - o niepotrzebnym (czasami) strachu i lęku, ,,Żuk i biedronka" - w życiu nie wszystko do siebie pasuje oraz wiersz ,,Samochwała" - mówiący o tym, że czasami dobrze jest być skromnym człowiekiem. Przedstawienie dostarczyło mnóstwo wrażeń i zabawy, a gra aktorów na żywo, wspaniała scenografia, muzyka oraz efekty świetlne zapadną na długo w pamięci.

 

/ź/ zswyryki.szkolnastrona.pl


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Sławatycze: gen. Kazimierz Sosnkowski pierwszy żołnierz Piłsudskiego /wideo/

Sławatycze: gen. Kazimierz Sosnkowski pierwszy żołnierz Józefa Piłsudskiego

24 listopada 2018 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach odbyło się spotkanie z adiunktem w Zakładzie Historii Najnowszej UMCS w Lublinie, dr Arielem Orzełkiem, który jest jednocześnie absolwentem sławatyckiego Zespołu Szkół. Wygłosił on wykład dotyczący działalności politycznej i wojskowej gen. Kazimierza Sosnkowskiego, przez wiele lat najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Spotkanie zgromadziło licznych miłośników historii, także należących do młodego pokolenia.

Sławatycze: gen. Kazimierz Sosnkowski pierwszy żołnierz Józefa Piłsudskiego

A. Orzełek omówił szczegółowo biografię gen. Sosnkowskiego, zwracając również uwagę na jego związki z naszym regionem. Przypomniał, że jego stryjeczny dziadek Ignacy był przez wiele lat związany z Wisznicami, natomiast sam Sosnkowski jako szef sztabu I Brygady Legionów Polskich przebywał w Sławatyczach 31 sierpnia i 1 września 1915 r. Prelegent swoje rozważania umieścił na szerokim tle dziejowym. Nakreślił działalność urodzonego 19 listopada 1885 r. przyszłego generała w Polskiej Partii Socjalistycznej i jej Organizacji Bojowej, zwracając uwagę na znaczenie tych organizacji w koncepcjach politycznych Józefa Piłsudskiego.

Podkreślił, że Sosnkowski był założycielem Związku Walki Czynnej, który był fundamentem oddziałów strzeleckich oraz I Brygady Legionów. Charakteryzując działalność Sosnkowskiego w latach I wojny światowej dr Orzełek zwrócił uwagę na fakt, że uchodził on za współtwórcę koncepcji politycznych Piłsudskiego i „sumienie jego szaleństw”. W lipcu 1917 r. obaj zostali aresztowani przez Niemców za zorganizowanie tzw. kryzysu przysięgowego.

"Sławatycze:W listopadzie 1918 r. Piłsudski i Sosnkowski wrócili do Warszawy. Pierwszy z nich stanął na czele odradzającego się państwa i Wojska Polskiego. Sosnkowski był jego wiernym współpracownikiem, pełniąc urzędy dowódcy Okręgu Generalnego Warszawskiego, wiceministra i Ministra Spraw Wojskowych oraz dowodząc latem 1920 r. Armią Rezerwową. Dr Orzełek zaprezentował dokumenty, dowodzące współudziału Sosnkowskiego także w kształtowaniu polityki zagranicznej odrodzonej Rzeczypospolitej. Kryzys w relacjach generała i marszałka, którzy dla wielu żołnierzy byli po prostu „Szefem i Komendantem”, spowodował konflikt Piłsudskiego z partiami politycznymi i Sejmem. Kulminacyjny punkt nastąpił w maju 1926 r., kiedy były Naczelnik Państwa na czele zbuntowanych oddziałów ruszył na Warszawę, zaś Sosnkowski, nie chcąc wybierać między wiernością dawnemu wodzowi a żołnierską przysięgą, zdecydował się na samobójstwo. Generał przeżył postrzał w pierś, ale od tego momentu jego relacje z Piłsudskim miały charakter jedynie służbowy.

Sławatycze: gen. Kazimierz Sosnkowski pierwszy żołnierz Józefa PiłsudskiegoPo śmierci marszałka w 1935 r. Sosnkowski był jednym z kandydatów na stanowisko Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Urząd ten objął jednak gen. Edward Śmigły-Rydz. Bohater prelekcji był dowódcą wojska na Polesiu. W momencie wybuchu wojny z Niemcami nie otrzymał jednak przydziału służbowego, dopiero po półtora tygodnia obejmując dowództwo Frontu Środkowego. Wobec agresji sowieckiej przedostał się do Francji. Został tam konstytucyjnym następcą prezydenta RP, ministrem ds. kraju oraz Komendantem Głównym Związku Walki Zbrojnej. Dr Orzełek, charakteryzując działalność Sosnkowskiego w latach II wojny światowej, zwrócił uwagę na jego relacje z gen. Władysławem Sikorskim. Sławatycze: gen. Kazimierz Sosnkowski pierwszy żołnierz Józefa PiłsudskiegoRóżnica w poglądach między nimi doprowadziła do dymisji Sosnkowskiego z funkcji rządowych latem 1941 r. Po śmierci Sikorskiego w lipcu 1943 r. Sosnkowski został Naczelnym Wodzem. Nie był w stanie, mimo swych starań, zapobiec tragedii powstania warszawskiego. Skonfliktowany z premierem Mikołajczykiem, krytykowany przez Brytyjczyków, Amerykanów i Sowietów, został odwołany z zajmowanych funkcji przez prezydenta Władysława Raczkiewicza. Pod koniec 1944 r. wyjechał do Kanady. Angażując się w działalność polskiej powojennej emigracji politycznej, nie był w stanie doprowadzić do jej zjednoczenia. Zmarł 11 października 1969 r.Sławatycze: gen. Kazimierz Sosnkowski pierwszy żołnierz Józefa Piłsudskiego

Omawiając powyższe fakty, pochodzący ze Sławatycz historyk stwierdził, że gen. Kazimierza Sosnkowskiego zaliczyć można do współtwórców polskiej niepodległości. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, dzięki której słuchacze mogli zapoznać się z nieznanymi bliżej dokumentami oraz fotografiami.

materiał: GOK Sławatycze

/ź/ slawatycze.pl

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 28/02/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Wyryki: Służba więzienna z Włodawy dała pokaz w szkole

Wyryki:Straż więzienna z Włodawy dała pokaz w szkole w Wyrykach

Zakład Karny we Włodawie pomógł w organizacji III edycji konferencji pod hasłem "Twój rozsądek i rozwaga żyć bezpiecznie ci pomaga"  W Szkole Podstawowej w Wyrykach odbyła się III edycja konferencji pod hasłem „Twój rozsądek i rozwaga żyć bezpiecznie ci pomaga”.Wyryki:Straż więzienna z Włodawy dała pokaz w szkole w Wyrykach

Patronat honorowy nad III konferencją o zasadach bezpieczeństwa objęła Pani Beata Mazurek, poseł na sejm RP. Organizatorem przedsięwzięcia była Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Włodawie wraz ze Szkołą Podstawową w Wyrykach.

Wyryki:Straż więzienna z Włodawy dała pokaz w szkole w WyrykachWspółorganizatorem konferencji był m.in. Zakład Karny we Włodawie, który reprezentował kpt. Artur Łyszczyk z-ca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie.

Wyryki:Straż więzienna z Włodawy dała pokaz w szkole w Wyrykach

Funkcjonariusze działu ochrony, zaprezentowali uczestnikom pokaz technik interwencyjnych. W konferencji wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz przedstawiciele lokalnych urzędów. Pokazy sprawności oraz umiejętności fizycznych funkcjonariuszy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

tekst: ppor. Daniel Pręciuk
zdjęcia: Kamil Gąsiorowski

/ź/ sw.gov.pl

loading...
 
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 28/02/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....