Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa we Włodawie wspólnie ze Szkołą Podstawową w Wyrykach oraz przy współudziale władz i instytucji powiatowych zorganizowała w dniu 27 października 2017 roku konferencję i konkurs pod hasłem „Twój rozsądek i rozwaga żyć bezpiecznie Ci pomaga”.
Honorowy patronat objęła Poseł na Sejm RP Beata Mazurek. Spotkanie odbyło się na terenie szkoły i biblioteki w Wyrykach. Sąsiadującą z gospodarzami placówkę oświatową, ZSCKR w Korolówce – Osadzie, reprezentował Dyrektor Szkoły Leszek Młynarczyk. Impreza miała wymiar lokalny. W konferencji i konkursach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i rolnicy z terenu powiatu włodawskiego.
Obecność ZSCKR z Korolówki – Osady w konferencji miała charakter promocyjny. Nauczyciele i młodzież przygotowali stoisko z materiałami promującymi oraz degustację świeżo pieczonych gofrów z pysznymi owocowymi dodatkami oraz ciasta i ciasteczka, do których najchętniej lgnęły dzieci. Wiele emocji uczestnikom i gościom wydarzenia dostarczył występ szkolnego zespołu teatralnego „Korale”.
Zespół przygotował dwie scenki kabaretowe: „Jaś i Małgosia” i „Pamiętajmy o bezpieczeństwie”, trafiając w gusta zarówno najmłodszej i nieco poważniejszej widowni. Z przymrużeniem oka przybliżono niełatwy temat bezpieczeństwa na wsi.
Przygotowanie stoiska: p. Diana Łubkowska, Agnieszka Jaszczuk z uczniami: Weronika Kostka, Klaudia Ochrymiuk, Kacper Baj, Joanna Kopiel, Natalia Biernacka, Anna Pietrzak Kinga Baj, Agata Zagajska, Krzysztof Matczuk
Zespół „Korale”: Iwona Karpińska, Monika Sawka, Ola Skibińska, Piotr Jaszczuk, Adam Czelej, Konrad Romaszewski, Piotr Stasiak, Damian Szlechta, Radek Tadeniewicz, Rafał Zamrowski pod kierunkiem p. Katarzyny Bajdek – Tetiurki i Ewy Krzywani.
Organizator i koordynator udziału szkoły w konferencji: p. Krzysztof Horszczaruk – kierownik praktycznej nauki zawodu.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości będą we Włodawie wyjątkowe. A to za sprawą połączenia ich z obchodami Roku Kościuszki, którego centralnym elementem będzie odsłonięcie, właśnie 11 listopada, odnowionego pomnika naszego bohatera.
Uroczystości rozpoczną się już w przeddzień, 10 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej sesją popularno-naukową – Naczelnik w sukmanie – rycerz wolności, równości i braterstwa – jego związki z Lubelszczyzną i Ziemią Włodawską. Następnego dnia obchody zaczną się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 10.30. Stamtąd po mszy nastąpi przemarsz pod pomnik T. Kościuszki, gdzie nastąpi jego uroczyste odsłonięcie.
Po przemówieniu przewodniczącego rady powiatu i złożeniu wiązanek pod pomnikiem rozpocznie się w sali kina akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów I LO.
W niedzielę, 12 listopada obchody Roku Kościuszki zakończy we włodawskim WDK Przegląd Piosenki Żołnierskiej – Za mundurem panny sznurem. Uroczystości organizują wspólnie – starosta Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński
„MALUCH+” 2018 to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Liczba tych instytucji i miejsc opieki stale się zwiększa, jednak konieczne jest podejmowanie kolejnych działań zwiększających trend wzrostowy.
Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu. Łącznie do rozdysponowania jest 450 mln zł (w rezerwie celowej - 250 mln zł, w planie finansowym Funduszu Pracy – 200 mln zł), tj. o ok. 300 mln zł więcej niż w 2017 r.
Terminy składania ofert: dla modułu 1 – 24 listopada 2017 r. dla modułu 2 – 17 listopada 2017 r. dla modułu 3 – 17 listopada 2017 r. dla modułu 4 – 17 listopada 2017 r.
Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa), osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (w tym uczelni i współpracujących z uczelniami podmiotów), które w zależności od modułu mogą ubiegać się o środki na:
moduł 1 (dla jst): tworzenie nowych miejsc opieki i zapewnienie funkcjonowania tych miejsc, a także samo utworzenie miejsc:
moduł 1a: dofinansowywane będą zadania na terenie tych gmin, gdzie nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce, a zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla nie więcej niż 20% dzieci w rocznikach 1-2 w gminie i wnioskowana wysokość dotacji nie przekracza 3 mln zł;
moduł 1b: dofinansowywane będą zadania na terenie gmin, gdzie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce lub nie funkcjonują instytucje opieki ale zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla więcej niż 20% dzieci w rocznikach 1-2
w gminie lub wnioskowana wysokość dotacji przekracza 3 mln zł;
moduł 2 (dla gmin): zapewnienie funkcjonowania miejsc w instytucjach opieki utworzonych przez gminy przy udziale środków z programu „MALUCH”;
moduł 3 (dla podmiotów innych niż jst): tworzenie nowych miejsc opieki przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie) i zapewnienie funkcjonowania tych miejsc, a także samo utworzenie miejsc;
moduł 4 (dla podmiotów innych niż jst): zapewnienie funkcjonowania miejsc w instytucjach opieki utworzonych przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie).
W czwartek 26 października 2017 r., mieszkańcy naszego powiatu wzięli udział w seminarium zorganizowanym w ramach projektu „ A to Polska właśnie... kampania edukacyjna z udziałem niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z powiatu włodawskiego".
Licznych gości powitali przedstawiciele partnerów organizacyjnych: Joanna Kołtun, koordynator i reprezentantka Stowarzyszenia „Lepsze Jutro"; w imieniu Burmistrza Włodawy, Joanna Pogonowska, zajmująca stanowisko ds. społecznych, kultury, sportu i współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Jacek Żurawski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Kilkoma ciepłymi słowami wsparł nas również Wicestarosta Włodawski Adam Panasiuk, znany ze swojego zamiłowania do zagadnień historycznych i regionalistycznych.
Program seminarium objął następujące wystąpienia:
- Kapliczki w krajobrazie Polesia a duchowość i patriotyzm mieszkańców - prof. Eugeniusz Wilkowski, Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej,
- Kapliczki o tematyce patriotyczno-historycznej z kolekcji Jan Paweł II i Kapliczki polskie - Szczepan Ignaczyński, artysta i rzeźbiarz z Kraśnika,
- Prezentację projektu „ A to Polska właśnie ... kampania edukacyjna z udziałem niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z powiatu włodawskiego" realizowanego dla uczczenia stulecia odzyskania Niepodległości - Jolanta Kołtun, koordynator projektów, Stowarzyszenie „Lepsze Jutro".
Spotkanie dodatkowo umilił wokalny występ dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Włodawie, pod opieką Pań Beaty Bytof i Moniki Derkacz.
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie to goście zawsze mile widziani w bibliotecznych progach. W środowe przedpołudnie (25.10.17 r.) grupa rozśpiewanych i roztańczonych dzieciaków opanowała naszą instytucję dzieląc się swoimi talentami.
Pretekstem do spotkania był wernisaż prac wykonanych podczas pleneru artystycznego w Okunince realizowanego w ramach projektu „Młodzi LUBią Kulturę: Lubelska sieć edukacji kulturalnej". W warsztatach wzięło udział 25 wychowanków SOSW. Celem pleneru było rozwijanie umiejętności i talentów artystycznych, budzenie kreatywności oraz rehabilitacja przez sztukę.
Wyjazd, choć krótki, okazał się baaardzo owocny. W jego wyniku nasza Galeria Na Poddaszu zapełniła się pracami makrofotograficznymi, rysunkami, malowanymi poduchami, zabawkami i bawełnianymi torbami. Na półkach stanęły prace z powertexu i gliny.
Wychowankowie i opiekunowie powitali swoich gości prezentacją talentów innych, niż te manualne. Zespół Taneczny „Iskierki" rozbujał publiczność tańcząc do cygańskich melodii. Formacja „G-dur" zaprezentowała własne interpretacje znanych muzycznych przebojów, a Grupa Teatralna „Iskierki" rozbawiła do łez spektaklem „Czerwony Kapturek".
Najmłodsi goście wernisażu opuścili bibliotekę z kolorowymi buziami, dzięki Paniom z SOSW, które niestrudzenie wymyślały kolejne fantazyjne wzory, oraz z balonami splatanymi przez Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie". Wystawę zwiedzać można w Galerii Na Poddaszu w godzinach pracy biblioteki.
Dnia 22 października 2017 roku odbył się V Regionalny Przegląd Chórów i Scholi „Jak Paciorki Różańca”. W niedzielne popołudnie Świątynia zapełniła się słuchaczami i zaproszonymi artystami aby słuchać na żywo pieśni ku czci Matki Bożej Różańcowej. Wszystkich ciągnęła myśl, by zanurzyć się w harmonii głosów dzieci, młodzieży i dorosłych jak tylko można najpiękniej.
Pierwsza wystąpiła scholaz sąsiedniej Hanny; grupa prowadzona przez instruktor GOKIS Elżbietę Rutę wykonała 3 utwory „Zbliża się do nas, idzie polami”, „Jest na świecie Miłość” i „O Cudowna Maryjo”. Z towarzyszeniem gitarowym pięcioro dziewcząt w polifoniczny sposób od razu podniosły w górę poziom przeglądu. W dalszej części zaprezentowała się schola z parafii p.w. Narodzenia NMP w Motwicy.
Dziewczynki i chłopcy od przedszkolaka do nastolatka przebrane w peleryny skoncentrowane i pełną buzią śpiewu wykonały „Do Maryi tup”, „Pani Fatimska” i „Trzymamy się Mamy”. Kolejna grupa to schola „Uratowani” z Kodnia prowadzona przez Barbarę Sacharczuk. Dziewczęta z subtelnym własnym akompaniamentem zaśpiewały: „Maryjo Śliczna Pani”, „Wywyższamy Cię” i „Wśród tylu dróg”.
Jako ostatni w kat. schole zaprezentowała się grupa „Nadbużańskie Słowiki” ze Sławatycz. Doświadczone w występach prowadzone przez instruktor GOK Elżbietę Gruszkowską zaśpiewali dynamicznie bez tremy: „Powierz się Matce”, „Błogosław duszo moja Pana”.
[wp_ad_camp_4]
Po prezentacjach czterech schol na stopniach prezbiterium rozpoczęły się występy chórów. Jako pierwszy przywitany został gromkimi oklaskami Chór „Corda Vox” z Parafii św. Trójcy w Terespolu. Chór prowadzi nauczyciel muzyki Tomasz Jezuit. Od 22 lat chór działa przy terespolskiej „Jedynce”. Młodzież zaśpiewała „Jest na świecie Miłość”, „Spójrz Ojcze Nasz”, „Chwalę Ciebie Panie”.
Z odległego Chełma przyjechał Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” śpiewający przy Chełmskim Domu Kultury. Dyrygent Pani Danuta Bałka - Kozłowska poprowadziła wykonanie: „Ave Maria” – Jacoba Arcadelta, „O Matko miłościwa” – harm. Jacka Sykulskiego i „Narodu wspomożenie” ks. M. Winiarza. Chór mieszany, głosy pewne, zróżnicowana dynamika – piękne wykonanie.
Kolejna gwiazda to 40 letnia tradycja z Włodawy „Fletnia Pana” na czele z dyrygentem Pawłem Łobaczem, utwory „Ave Maria – Luis de Viktoria”, „Bogarodzico dziewico” – Jan Żukowski” i „Bohorodice Djevo - Siergiej Rachmaninov”. Repertuar wymagający profesjonalizmu, ale dla „Fletni Pana” to standard. Przegląd chórów i scholi zakończył jedyny chór męski „Ave” ze Sławatycz na czele z dyrygentem Ludwikiem Sławińskim. Panowie acapella zaśpiewali: „Maryjo my Twe dzieci” ks. A Chlondowskiego, „Aniołów chóry” M. Sawa oprac. Paweł Selidman „Różańcowa Pani nieba ziemi”.
Występy schol i chórów były nagradzane gromkimi oklaskami. Gościnnie poza konkursem przeglądu w czasie prac komisji w repertuarze pieśni maryjnej wystąpiły „Sławatyckie Emerytki” z miejscowego GOK. Po zakończeniu prezentacji chórów powołane przez organizatorów jury dokonało wyboru Grand Prix V Przeglądu. W kategorii chóry Grand Prix zdobył Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” z Chełma, natomiast w kategorii scholi Grand Prix zdobyła Schola Młodzieżowa GOKIS z Hanny otrzymując w nagrodę ręcznie zdobione szklane wazony.
Wszystkie chóry i schole otrzymały grawertony i albumy z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i wrażenie artystyczne, które pozostawiły w Sławatyczach. Po występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się do miejscowego Zespołu Szkół na wspólny obiad przygotowany przez niezawodne Panie z miejscowej kuchni i tradycyjnie już lody włoskie ufundowane przez Magdalenę i Andrzeja Chyz.
Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego i Gminy Sławatycze. Organizatorami Przeglądu byli: Proboszcz Parafii p.w. MBR w Sławatyczach, Starosta Bialski, Wójt Gminy Sławatycze, Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.
21 października br. w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach odbył się casting dla osób chętnych posiadających talent kwalifikujący uczestników do konkursu pt.” Bialski Talent” organizowany już po raz V przez portal Biała24 i Bialskie Centrum Kultury.
Tym razem jak tez w poprzednich latach dominowały młode talenty wokalne i 1 grupa taneczna.
Po prezentacjach zaproszenia do głównego castingu w Białej Podlaskiej otrzymali:
Paulina Buraczyńska Amelia Skibińska Amelia Popko Weronika Osypowicz Wiktoria Gruszkowska Maria Jaszczuk Adam Pawłowski grupa wokalna „Mówcie co chcecie” grupa taneczna „Zumbastyczne dzieciaki”
W/w zostali zaproszeni na główny casting przed profesjonalnym jury w Bialskim Centrum Kultury. Tam wybrana zostanie finałowa dwudziestka piątka z powiatu bialskiego, która występować będzie podczas finałowych koncertów. Osoby lub zespoły, które znajdą się na podium wygrają nagrody o łącznej wartości około 10 tys. złotych!
źródło: www.slawatycze.pl
A tak wyglądał kasting w Sławatyczach do Bielskiego Talentu w roku 2012
Jesienny piknik rodzinny pn” Muzyczny wieczór nad Bugiem” odbył się 8 października w parku przy kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach zorganizowany współfinansowany przez Powiat Bialski i Gminę Sławatycze.
Występy zespołów rozpoczęły o godzinie 13.30. Dawkę muzycznych atrakcji zapewniły takie zespoły i soliści jak: Bracia P, Mówcie co chcecie, Nadbużańskie Słowiki, orkiestra dęta, Elżbieta Gruszkowska, Weronika Michalczuk i Iza Jaszczuk.
Barwy złotej jesieni i kapryśna aura nie przeszkadzały orkiestrze dętej pod dyrekcją Piotra Gierulskiego na zaprezentowanie znanych przebojowych utworów. W żywiołowym koncercie w repertuarze najnowszych przebojów wystąpiły „Nadbużańskie Słowiki” przeganiając przynajmniej na chwilę deszczowe chmury.
Grupa „Mówcie co chcecie” zaprezentowała swoje najnowsze przeboje w stylu rap. W dalszej części prezentacji muzycznych miejscowy duet „Bracia P” i wokalistka Elżbieta Gruszkowska w serca słuchaczy wlały ogrom słońca i słodyczy wykonując największe przeboje z lat 80 i 90 –tych. Oprócz dobrej muzyki były także kiełbaski z grila i gorące napoje. Pomimo deszczowych chmur dominowały uśmiech i miła atmosfera
Minęło już 20 lat od momentu, w którym Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie zyskała imię generała Franciszka Kleeberga. Z tej okazji w dniach 13-15 października 2017 r. odbyły się uroczystości związane z tym jubileuszem.
Warto wspomnieć, że imprezą poprzedzającą uroczystości był rajd "Barwy Jesieni" śladami patrona gen. Franciszka Kleeberga, który odbył się 7 października 2017 r. Uczniowie, rodzice i nauczyciele podążali szlakiem, którym niegdyś kroczył patron naszej szkoły.
Obchody rozpoczęły się uroczystą akademią połączoną z pasowaniem na ucznia pierwszoklasistów. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego pan Dyrektor Janusz Korneluk, wspomniał postać patrona i podkreślił jego znaczenie jako właściwego wzorca dla kolejnych młodych pokoleń.
Podczas uroczystości głos zabrali: starszy wizytator pani Krystyna Sawicka i Burmistrz Włodawy pan Wiesław Muszyński. Następnie pan dyrektor ogłosił zwycięzców szkolnego turnieju wiedzy o gen. Franciszku Kleebergu i Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Podniosły nastrój podkreślił koncert pieśni z okresu II wojny światowej w wykonaniu szkolnego zespołu Canto i chóru Gaudeamus.
14 października odbył się festyn rodzinny na Błoniach w Orchówku połączony z III Hubertusem Włodawskim, który zainaugurowały szkolne przełajowe biegi kleebergowskie. W biegach uczestniczyli uczniowie z poszczególnych klas, rodzice i nauczyciele. Atrakcją festynu były pokazy konne, „dmuchańce” oraz „pogoń za lisem”, w której udział wzięli uczniowie szkoły.
W niedzielę, 15 października, odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie z udziałem pocztu sztandarowego w intencji społeczności szkolnej.
Ważnym elementem obchodów 20. rocznicy nadania imienia szkole był konkurs na wykonanie plakatu o patronie szkoły przez uczniów klas VII. Prace siódmoklasistów zdobią hol główny szkoły. Ponadto wciąż można wziąć udział w konkursie na pieśń o szkole i patronie. Prace należy składać do 15 grudnia 2017 r. Organizatorami III Hubertusa Włodawskiego byli Polescy Miłośnicy Koni i Jeździectwa oraz Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie.
Nagrody sponsorowali: Burmistrz Włodawy, Wójt Gminy Włodawa, Rada Rodziców przy SP3 we Włodawie oraz Eko-Agro Ekspert Wiesław Gryglicki i Stajnia Westa.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej