Straż Graniczna - Strona 74 z 74 - wlodawa.NET

Wytyczno: Kopiec Chwały bitwy pod Wytycznem będzie odnowiony

wytyczno-kopiec-0614-01 Kopiec Chwały będzie odnowiony Prof. Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we wrześniu ub.r. obiecał, że już za rok czyli w 75. rocznicę miejsce pamięci w Wytycznie będzie wyglądało zupełnie inaczej. I słowa dotrzymał. Jest także szansa na wizytę w końcu września w Wytycznie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Prof. Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we wrześniu ub.r. obiecał, że już za rok czyli w 75. rocznicę miejsce pamięci w Wytycznie będzie wyglądało zupełnie inaczej. I słowa dotrzymał. Jest także szansa na wizytę w końcu września w Wytycznie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Prace przygotowawcze przy remoncie kopca chwały ruszyły jeszcze w ub. roku, zaś tydzień temu rozstrzygnięto we włodawskim starostwie przetarg na wykonanie kopca chwały i uporządkowanie terenu wokół. Przetarg wygrała włodawska firma WZURiB, która nie powinna mieć większych problemów z zachowaniem terminu zakończenia prac.

Kopiec Chwały Bitwy pod Wytycznem będzie odnowiony

Termin ten wyznaczono na koniec sierpnia. Inwestycja pn.: „Remont cmentarza, przebudowa kopca chwały, utwardzenie terenu, budowa oświetlenia oraz obiektów małej architektury w miejscu pamięci narodowej w miejscowości Wytyczno gmina Urszulin” zamknie się kwotą nieco ponad 200 tys. zł. Niemal całą kwotę przekazała Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

[wp_ad_camp_4]

Wśród najważniejszych prac, który zostaną wykonane na wakacje będą roboty budowlane polegające na remoncie cmentarza, przebudowie kopca chwały, utwardzeniu terenu, budowie oświetlenia oraz obiektów małej architektury w miejscu pamięci narodowej w Wytycznie. W zakres tych prac wchodzi: renowacja Cmentarza Żołnierzy KOP, krzyży, postumentów oraz posadzek cementowych, budowa dojść i utwardzeń terenu, budowa placu centralnego, renowacja Kopca Chwały, budowa czterech tablic informacyjnych z zarysem historycznym, tablicy pamiątkowej z zarysem bitwy oraz mapą graficzną, przemieszczenie istniejących tablic informacyjnych i pamiątkowych.

– To jest bardzo ważne miejsce na mapie historycznej nie tylko powiatu , ale całej Lubelszczyzny - mówi starosta Wiesław Holaczuk. – Ostatnia bitwa żołnierzy Korpusy Ochrony Pogranicza, która rozegrała się w wojskami sowieckimi pod Wytycznym zasługuje na szczególne upamiętnienie. I Bardzo dobrze się stało, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przychyliła się od naszej prośby i przeznaczyła znaczne środki na odnowienie tego miejsca.  Głównym organizatorem uroczystości, które odbędą się 29 września br. w Wytycznie jest NOSG w Chełmie.

[wp_ad_camp_1]

Pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., stoczona została ostatnia zorganizowana bitwa Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Ruckemanna z oddziałami sowieckimi. Walka ta wyczerpała zapasy amunicji żołnierzy polskich, którzy od 17 września walczyli z wojskami sowieckimi, wycofując się od granicy wschodniej. Byli zmęczeni walkami, wyczerpani, bez uzupełnień i aprowizacji oraz bez realnej perspektywy sukcesu. W tej sytuacji gen. Ruckemann podjął decyzję o rozproszeniu zgrupowania.

(cc) http://powiatwlodawski.pl

 

data publikacji: 02/06/14

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Ku pamięci pomordowanych synów Ziemi Włodawskiej

(15 kwietnia) Setki mieszkańców Włodawy i całego powiatu, w tym sporo młodzieży wzięło udział w uroczystościach związanych z oddaniem hołdu wszystkim pomordowanym w tzw. mordzie katyńskim w 1940 r. Punktem centralnym uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci kilkunastu oficerów pochodzących z Ziemi Włodawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Ludwika. Wśród licznych pocztów sztandarowych homilie wygłosił przeor o. Stanisław Jarosz. Młodzież w kościele przygotowała również krótki montaż słowno-muzyczny. Następnie mieszkańcy udali się na cmentarz wojenny. Tam uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci kilkunastu  pomordowanych w Katyniu włodawian poprzedzona była przemówieniami, w tym Wiesława Holaczuka – starosty włodawskiego.

Głos zabrali także przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, ŚZŻAK, wojewody i parlamentu. Odczytano tez apel poległych, w tym także nawiązując do drugiej rocznych tragedii smoleńskiej. Następnie przecięto wstęgę i złożono wiązanki kwiatów pod tablicą oraz zapalono symboliczne znicze. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie medali opiekunów miejsc pamięci narodowej kilkoro mieszkańców powiatu, w tym m.in. Mariuszowi Zańce, Renacie Holaczuk i Arlenie Krawczuk.

Organizatorem uroczystości było: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa. Pieniądze na budowę tablicy zebrali mieszkańcy oraz instytucje, w tym starostwo włodawskie.

Zbrodnia dokonana w 1940 roku przez NKWD na polskich oficerach nie ominęła Ziemi Włodawskiej. Co najmniej kilkanaście ofiar katyńskiego ludobójstwa  było mieszkańcami przedwojennej Włodawy i okolicznych miejscowości. Dziś pamięć o nich chcą zachować żyjący, łącząc się w stowarzyszeniu „Rodzina Katyńska Włodawa”.

[wp_ad_camp_4]

Tablica pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej położona jest na Cmentarzu Wojennym we Włodawie, przy nowo postawionym krzyżu katyńskim. Na kamiennej bryle wykuty jest napis: „W hołdzie polskim oficerom i policjantom, pochodzącym z Włodawy i okolic, zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na Wschodzie b. ZSRR w 1940 roku. (tu lista nazwisk), z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej oraz mottem: „I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić nie chciała ulec przemocy”. Na liście zamordowanych znajdują się: por. Józef Dorosz, ur. 1908 r., aspirant Piotr Dudzik, ur. 1904 r., por. Michał Koziorowski, ur. 1906 r., ASP. Józef Reszko, ur. 1901 r., ASP. Franciszek Szaruga, ur. 1889 r. i ASP. Bazyli Wasilewski, ur. 1901 r., post. Wacław Budzyński, ur. 1909, ppor. Zygmunt Marian Łotocki, ur.1904; asp. Henryk Wróblewski, ur.1898; ppłk Mieczysław Zaremba, ur.1894; por. Piotr Szajda, ur.1911; asp. Adam Klikowicz, ur. 1897.

źródło: http://powiatwlodawski.pl

data publikacji: 19/04/12

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Oldboye międzynarodowo o Puchar Starosty Włodawskiego

(17 marca) Zwycięstwem zespołu Oldboy Chełm zakończył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldboyów o Puchar Starosty Włodawskiego, rozegrany na włodawskim Orliku przy MOSiR. Drugie miejsce zajął team Korona Siedlce, a trzecie gospodarze Oldboy Włodawa. Kolejne miejsca zajęły drużyny Ambasador, Politechnika Łuck z Ukrainy oraz Biała Podlaska.

(17 marca) Zwycięstwem zespołu Oldboy Chełm zakończył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldboyów o Puchar Starosty Włodawskiego, rozegrany na włodawskim Orliku przy MOSiR. Drugie miejsce zajął team Korona Siedlce, a trzecie gospodarze Oldboy Włodawa. Kolejne miejsca zajęły drużyny Ambasador, Politechnika Łuck z Ukrainy oraz Biała Podlaska.

Królem strzelców został Maciej Nastałek z Oldboy Włodawa. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Arkadiusza Przybyłka z Korony Siedlce, a najlepszym bramkarzem Zbigniewa Kaluźniaka z Oldboy Chełm. Spotkania sędziowali: Marek Kafarski i Józef Dudziński. Sędzią głównym i organizatorem zawodów był Ryszard Nilipiuk. Puchary zespołom oraz statuetki najlepszym zawodnikom, ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Urząd Gminy we Włodawie, wręczyli (w imieniu Wiesława Holaczuka, starosty włodawskiego) - Mariusz Zańko oraz (w imieniu sponsorów) Wiesław Muszyński. Turniej zorganizował MLKS Włodawianka. Turniej odbył się dzięki wsparciu sponsorów, którymi byli: firma Sonax Wiesław Muszyński, firma Etis Leszek Kuczyński, firma Kuzi Dariusz Koziej oraz Tadeusz Borkowski, Karol Grzywaczewski, Wojciech Grządkowski i Andrzej Jankowski.

[wp_ad_camp_4]

Wyniki spotkań: Włodawa – Chełm 1:2; Korona – Ambasador 2:1; Łuck – Biała Podlaska 2:1; Włodawa – Ambasador 1:0; Korona – Biała Podlaska 3:0; Łuck – Chełm 1:2; Korona – Włodawa 2:1; Łuck – Ambasador 0:2; Biała Podlaska – Chełm 0:3; Łuck – Włodawa 3:4; Biała Podlaska – Ambasador 1:2; Korona – Chełm 1:1; Włodawa – Biała Podlaska 5:1; Chełm – Ambasador 4:0; Łuck – Korona 3:2.

Tabela końcowa turnieju:

1.Oldboy Chełm                     13        12:3

2.Korona Siedlce                    10        10:6

3.Oldboy Włodawa                9          12:8

4.Ambasador                          6          5:8

5.Politechnika Łuck               6          9:11

6.Biała Podlaska                     0          3:15

źródło: powiatwlodawski.pl

loading...
 
data publikacji: 22/03/12

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy