Trójstyk granic należy do gminy Włodawa


Trójstyk granic należy do gminy Włodawa

Trójstyk granic Białoruś Polska Ukraina Włodawa

Rada Gminy Włodawa jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie nabycia w formie darowizny działki w Orchówku, w pobliżu trójstyku granic Polski, Białorusi i Ukrainy. Na działce tej został ustawiony słup graniczny o nazwie „Bug”, który powstał w efekcie zawartego trójstronnego porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Gabinetem Ministrów Ukrainy, podpisanego w Łucku w dniu 14 marca 2013r.


Artykuł 1 Porozumienia określa punkt styku granic państwowych Polski, Białorusi i Ukrainy na przecięciu linii przebiegającej środkiem rzeki Bug (Zachodni Bug) z linią stanowiącą przedłużenie południowej krawędzi Kanału Mościckiego. Swój słup graniczny o nazwie „Bug” ustawiła już Białoruś, a w najbliższym czasie dokona tego również Ukraina.

Wspomniane przejęcie działki od Skarbu Państwa posłuży do zagospodarowania turystycznego miejsca i stworzenia kolejnej atrakcji do turystów odwiedzających naszą gminę. Gmina Włodawa planuje wystąpić o środki zewnętrzne na budowę w tym miejscu elementów małej architektury wraz z tablicą informacyjną oraz wyrównanie terenu i drogi dojazdowej do miejsca.

Trójstyk granic Białoruś Polska Ukraina Włodawa

źródło: www.gmina-wlodawa.pl

Wlodawa Municipal Council unanimously adopted a resolution on the purchase as a donation plot in Orchówku, near the Polish border triangle borders, Belarus and Ukraine. The plot of this border post was set called "Bug", which was created as a result of a tripartite agreement concluded between the Government of the Polish Republic, the Government of the Republic of Belarus and the Cabinet of Ministers of Ukraine, signed in Lutsk on 14 March 2013.

Влодава муниципальный совет единогласно принял решение о покупке в качестве пожертвования участка в Orchówku, недалеко от польской границы треугольника границ, Белоруссии и Украины. Сюжет этого пограничного поста был установлен под названием "Буг", которая была создана в результате трехстороннего соглашения, заключенного между Правительством Польской Республики, Правительством Республики Беларусь и Кабинетом Министров Украины, подписанного в Луцке 14 марта 2013 года.


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawskie Szczodrynki 2017

Włodawskie Szczodrynki 2017 21 stycznia 2017 r. we Włodawie odbył się „XVI Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem - Włodawa 2017”. Jego organizatorami były: Włodawskie Stowarzyszenie Kulturalne, Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury. W tegorocznym festiwalu udział wzięło 26 zespołów z Polski, Białorusi i Ukrainy, a liczba wykonawców wyniosła około 300 osób.

Tegoroczny festiwal miał zmienioną formułę, gdyż zespoły zostały zakwalifikowane do udziału w nim na podstawie wcześniejszych eliminacji przeprowadzonych na początku grudnia 2016 r. przez specjalnie powołaną komisję. W wyznaczonym terminie wpłynęło 35 zgłoszeń, zaś do udziału w festiwalu zakwalifikowano 27 zespołów – 19 polskich, 6 ukraińskich i 2 białoruskie. Jeden z zakwalifikowanych zespołów musiał zrezygnować z udziału w festiwalu ze względów technicznych.

Festiwal – już szesnasty – cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Wśród obecnych na sali gości byli także goście z powiatu i gminy Szack.

Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów. Trzyosobowe jury miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.

Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta Andrzej Romańczuk.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]

Wyniki: kategoria: zespół z akompaniamentem: I miejsce – Lelija z Łucka, II – Cudawianki z Dorohuska, III – Mołodyczki z Szacka, wyróżnienie: Wołyńskie Słowiki z Łucka. W kategorii kapele: I – Nastasivski Muzyki z Tarnopola (Ukraina), II – Koral z Kamienia, III – Bokoryna z Żalina. W kategorii: kapela a capella: I – Sokotychy z Białej Podlaskiej, II – Miedunica z Klejnik (Białoruś), III – Jarzębina z Zabłocia, wyróżnienia: Głosy Polesia z Brześcia oraz Cisza z Włodawy.

Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury.

Szczególne podziękowania za organizację tego wyjątkowego Festiwalu należą się Wydziałowi Edukacji i Polityki Społecznej starostwa. Mieli od kilku tygodni moc pracy nad przygotowaniem tego festiwalu.

źródło: www.powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 06/12/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Wyryki: Samobójca z gminy Wyryki uratowany

Samobójca z Gminy Wyryki Uratowany Włodawa na Sygnale

Gdyby nie szybka interwencja włodawskich policjantów oraz innych służb ratunkowych mogłoby dojść do tragedii. Niewiele brakowało, by próba samobójcza, jaką podjął 49-letni mężczyzna, była udana. Mieszkaniec gm. Wyryki odkręcił zawory kuchenki gazowej, chcąc w ten sposób odebrać sobie życie. Jednak w porę zapobiegli temu policjanci. To już kolejny raz kiedy ci sami funkcjonariusze interweniowali w sytuacji zagrażającej czyjemuś życiu.

Ochrona życia i zdrowia ludzkiego to jedno z ustawowych zadań Policji. W przypadku policjantów sierż. szt. Mariusza Musialika oraz sierż. szt. Sylwestra Kosidły to kolejny raz kiedy wykonując swoje obowiązki służbowe uratowali czyjeś życie oraz zapobiegli nieszczęściu. Przypominając, pod koniec grudnia ubiegłego roku sierż. szt. Mariusz Musialik uczestniczył w interwencji, w czasie której policjanci udzielili pomocy przedmedycznej mężczyźnie zagrożonemu wychłodzeniem.

Natomiast sierż. szt. Sylwester Kosidło był już wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za zasługi w służbie, w tym ratowanie osób przed utonięciem. Obydwaj policjanci co roku pełnią służbę jako stermotorzyści nad Jeziorem Białym gdzie niejednokrotnie ich działanie uchroniło osoby kąpiące się przed utonięciem.

I tym razem doświadczenie obydwu policjantów oraz umiejętność właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych zapobiegły tragedii. Kiedy dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego treści wynikało że 49-letni mieszkaniec gm. Wyryki odkręcił zawory gazu i chce się otruć natychmiast wysłał policjantów na miejsce zgłoszenia.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Tam mundurowi po wejściu do mieszkania zastali mężczyznę stojącego przy kuchence gazowej. Natychmiast podjęli decyzję o jego ewakuacji poza budynek oraz otworzyli okna, aby przewietrzyć pomieszczenie i zapobiec wybuchowi. W międzyczasie na miejsce dojechały pozostałe służby: funkcjonariusze Straży Pożarnej, którzy podjęli stosowne czynności, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz Pogotowie Ratunkowe, które przetransportowało mężczyznę do szpitala.

Niewątpliwie, gdyby nie pomoc policjantów oraz pozostałych służb ratunkowych udzielona na czas, mogłoby dojść do tragedii.

E.T.

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 18/01/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....