Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Gminie Urszulin uroczystości świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowane zostały w dniach 8-11 listopada 2018 r. W uroczystościach tych aktywnie uczestniczyli strażacy z OSP Urszulin i MDP w Urszulinie.
Uroczystości rozpoczęły się w czwartek 8 listopada o godz. 10:00 w Zespole Szkół w Urszulinie przedstawieniem w wykonaniu dzieci z Przedszkola oraz uczniów Szkolnego Koła Teatralnego. W piątek 9 listopada w Zespole Szkół w Urszulinie odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W sobotę o godz. 21:00 w Parku Rekreacji w Urszulinie zapłonął Ogień Niepodległości. Wspólnie zaśpiewano hymn oraz pieśni patriotyczne. Podobne ogniska były rozpalane w całym województwie i w Polsce z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. To inicjatywa Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
tekst Iwona Jung
foto. Iwona i Andrzej Jung
/ź/ osp-urszulin.cba.pl
W tym roku z powodu setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości obchody 11 listopada w gminie Urszulin miały wyjątkowy charakter. Pod Patronatem Wójta Gminy Urszulin Tomasza Antoniuka przygotowano cykl uroczystości przenoszących nas w historyczną podróż. 8 listopada, pierwszego dnia uroczystości w Zespole Szkół w Urszulinie odbyło się przedstawienie w wykonaniu dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkolnego koła teatralnego.
Występ najmłodszych mieszkańców gminy Urszulin, ich przygotowanie, zaangażowanie oraz artystyczny talent nagrodzone zostały gromkimi brawami. Kolejny dzień to występy artystyczne starszej młodzieży szkolnej, zaproszonych artystów ludowych z terenu gminy Urszulin oraz Chóru parafialnego z Urszulina. Uroczystości punktualnie o godz. 11.11 rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego.
Następnie dyrektor szkoły Sylwester Adamski oraz Wójt Gminy Tomasz Antoniuk powitali wszystkich obecnych i podkreślili jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto. Pan Andrzej Stefanowicz wprowadził wszystkich zebranych w zarys przygotowanej przez uczniów inscenizacji historycznej pt. „Wędrówka przez dzieje Polski”, opowiadającej o najważniejszych wydarzeniach w dziejach naszego kraju.
Występ młodzieży spotkał się z gorącym i owacyjnym przyjęciem. Następnie do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zachęciły występy lokalnych zespołów ludowych, a także Chóru Parafialnego z Urszulina. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na tradycyjną wojskową grochówkę. W sobotę 10 listopada w Parku Rekreacyjnym w Urszulinie odbyło się ognisko i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem ZHP „Bagienne Żurawie” oraz Ochotniczej Straży Pożarnej i lokalnych zespołów ludowych w Urszulinie.
Spotkanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i niezwykle ciepłym przyjęciem. Ponad stu uczestników wspólnym śpiewem uhonorowało wydarzenia sprzed 100 lat. W niedzielę 11 listopada na zakończenie obchodów w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie w miejscach pamięci w Urszulinie, Wytycznie, Andrzejowie i Wereszczynie delegacja samorządowców, Ochotniczych Straży Pożarnych z Urszulina, Wereszczyna i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz mieszkańców gminy złożyła wieńce i zapaliła znicze. Przedstawiciele władz gminnych, instytucji, szkół, a także mieszkańcy złożyli hołd wszystkim Obrońcom Ojczyzny, którzy kiedyś walczyli i ginęli za naszą wolność.
Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin – serdecznie dziękuje wszystkim osobom i organizacjom za zaangażowanie w przygotowanie Obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości, to wyjątkowa rocznica podczas, której byliśmy razem i wspólnie uczciliśmy to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.
/ź/ ug.urszulin.eu
Zobacz również:
Dni Włodawy: 57-latek z Włodawy rzucał jajami w zespół Zenka Martyniuka /wideo/
Historia: Blitzkrieg narodził się we Włodawie. Nieznana Historia Wojny Błyskawicznej /wideo/
112: Miał 2 promile i uczył się jeździć, a gdy mu zabroniono wezwał Policje