28 lutego 2022 r. w Zakładzie Karnym we Włodawie odbyła się odprawa służbowa związana ze Świętem Służby Więziennej, podczas której wręczone zostały awanse na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia za zasługi w pracy penitencjarnej.
8 lutego jest świętem Służby Więziennej od 2010 r. Straż Więzienna została utworzona po I wojnie światowej dekretami Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym struktura polskiego więziennictwa opierała się na około 4 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Funkcjonariusze szkolili się w Centralnej Szkole Ministerstwa Sprawiedliwości. Nazwa Służba Więzienna została wprowadzona w życie dekretem Rady Państwa z 20 lipca 1954 r. i jako formacja podlegała Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego.
Zobacz również:.
Włodawa: Sądowi kuratorzy za kratkami włodawskiego więzienie
Włodawa: Podsekretarz stanu odwiedził włodawskie więzienie
Warszawa: Krzyż Kapelański Służby Więziennej dla kapelana prawosławnego z Włodawy
Od roku 1956 nastąpiła zmiana i Służba Więzienna znalazła się w strukturach Ministerstwa Sprawiedliwości. W dniu 10 grudnia 1959 r. uchwalono Ustawę o Służbie Więziennej, która obowiązywała do 1996 r. W dniu 26 kwietnia 1996 r. nastąpiła zmiana obowiązującej ustawy. 26 kwietnia stał się wtedy świętem Służby Więziennej. Data nawiązywała również do przepisów wydanych w 1926 r. i jako święto obchodzona była do 2010 r. Od 9 kwietnia 2010 obowiązuje aktualna Ustawa o Służbie Więziennej, która jako święto ustanowiła dzień 8 lutego.
W dniu dzisiejszym w Zakładzie Karnym we Włodawie odznaczenia resortowe oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe wręczał Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie – ppłk Jacek Sankowski. Trzem funkcjonariuszom, którzy wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w służbie nadano trzy brązowe odznaki: „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Dziewięciu funkcjonariuszom nadano wyższy stopień Służby Więziennej, w tym jeden oficerski i osiem podoficerskich. Ppłk Jacek Sankowski pogratulował funkcjonariuszom awansów służbowych i odznaczeń oraz podziękował za zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Dyrektor przypomniał zebranym o odpowiedzialnym zachowaniu, dbaniu o bezpieczeństwo własne i innych oraz o wzajemnej pomocy w codziennym wykonywaniu obowiązków służbowych.
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Region: Lubelskie obchody święta Wojska Polskiego
Włodawa: Znalazł portfel i zaniósł na Policję. Właściciel wypłacił nagrodę