Więzienna twórczość osadzonych nabiera coraz większego znaczenia. W ramach twórczości własnej i roli jaką pełni sztuka w procesie resocjalizacji, osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie tworzą dzieła artystyczne, często doceniane również poza murami. "Gdzie jest człowiek, tam jest i sztuka" Stanisław Ignacy Witkiewicz
Rola sztuki w zakładzie karnym
Sztuka odgrywa ważną rolę w oddziaływaniu na stan emocjonalny człowieka. Pomaga odzyskać równowagę psychiczną i rozładować frustracje. Zmniejsza depresje i lęki, niweluje agresywne zachowania. Jest jednym z elementów resocjalizacji, pomaga zapomnieć o izolacji a osadzenie w zakładzie karnym nie jest dla niej przeszkodą. Zajęcia artystyczne wpływają niezwykle pozytywnie na funkcjonowanie skazanych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności.
Wielu osadzonych czynnie angażuje się w kontakcie ze sztuką tworząc różne dzieła artystyczne, bardzo często doceniane również poza murem zakładu karnego. Twórcza resocjalizacja rozwija poczucie estetyki, pobudza aktywność artystyczną i uwrażliwia na piękno.
Pracownia artystyczna w Zakładzie Karnym we Włodawie
W Zakładzie Karnym we Włodawie osadzeni, którzy wykazują umiejętności artystyczne mają m.in. możliwość samorealizacji w pracowni plastycznej, którą opiekuje się por. Agnieszka Krzywania – wychowawca działu penitencjarnego. Aktualnie trzech osadzonych ma możliwość codziennego korzystania z pracowni, gdzie malują, rzeźbią i kleją. Tu powstają prace tworzone metodą dekupażu tj. zdobienia poprzez przyklejenie odpowiedniego wzoru na wcześniej przygotowaną powierzchnię.
Stosowana jest również metoda powertexu poprzez utwardzanie tkanin na bazie wody. Znaleźć tu można wytwory z gipsu, dzieła malarskie, papierowe plecionki czy miniaturowe budowle wykonane z drewnianych materiałów. Prace artystów z Zakładu Karnego we Włodawie często były doceniane na ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Służbę Więzienną i trafiały również na lokalne wystawy artystyczne.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk, pracownia plastyczna „Arteja”
zdjęcia: ppor. Daniel Pręciuk, kpt. Iwona Odynie
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również: