Jesienią minionego roku grupa osadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie wzięła udział w zajęciach „Spowiedź przez sztukę" - programie resocjalizacyjnym wykorzystującym arteterapię. Nowy artystyczny rok w bibliotece rozpoczęliśmy wernisażem (05.01.2018 r.) kompozycji powstałych w wyniku wspólnej pracy skazanych oraz terapeutki Jolanty Madej.
O celach inicjatywy takich jak głęboka analiza swojej osoby, czy określenie mocnych i słabych stron opowiedział wychowawca st. kpr. Kamil Śledziński. Szczegółowe założenia działań oraz przebieg spotkań w ramach „Spowiedzi przez sztukę" przybliżyła Jolanta Madej z Pracowni Artystycznej Arteja. Według niej grupa głęboko się zintegrowała. Wyczuwalne było wzajemne zaufanie.
Każdy z uczestników pracował nad swoim życiem m. in. za pomocą terapii wizualnej czy technik darmowych. Jak podkreśliła Pani Jolanta, prezentowana wystawa, to tylko efekt uboczny tego, co faktycznie wydarzyło się w trakcie trwania programu. Sztuka stała się narzędziem do spojrzenia w głąb siebie. Nie mniej to, co powstało jest na tyle ciekawe i intrygujące, że warto podzielić się tym z szerszą publicznością.
Na temat kojącej roli arteterapii wypowiedzieli się również ks. Jerzy Ignaciuk, Proboszcz Parafii Prawosławnej we Włodawie oraz o. Piotr Woźnicki z Parafii św. Jana Jałmużnika w Orchówku. Również sami osadzeni podzielili się swoimi przemyśleniami na temat udziału w terapii, ostrzegając jednocześnie obecną młodzież z ZSZ nr 1 we Włodawie przed powtarzaniem ich błędów.
Przybyli goście obejrzeli też trzy krótkie filmy przybliżające pracę w Zakładzie Karnym we Włodawie, historię działającej w nim Szkoły Średniej, dającej skazanym możliwość uzyskania matury lub zdobycia zawodu, oraz reportaż z zajęć „Spowiedź przez Sztukę". Spotkanie poprowadziła kpt. Iwona Odyniec. Wystawę oglądać można w naszej Galerii na Poddaszu. Zapraszamy.
Urszula Panasiuk
/ź/ mbpwlodawa.pl
Zobacz również:
Włodawa – W bibliotece z górki na pazurki
Zbereże: Szef MSWiA przekazał Straży Granicznej nowe pojazdy obserwacyjne /wideo/