Włodawa: Zasypiają w nas demony - wlodawa.NET


Włodawa: Zasypiają w nas demony

Zasypiają w nas demony – wernisaż malarstwa Marii Majki Zuzańskiej Włodawa Biblioteka Publiczna

Żyje chwilą bez planów na przyszłość... Proces tworzenia to dla niej koncentracja sił ciała i umysłu... Do malarstwa podchodzi intuicyjne uzależniając ekspresję w obrazie od emocji w danej chwili... Sam akt tworzenia uważa za pewien rodzaj eksperymentowania...

Zasypiają w nas demony – wernisaż malarstwa Marii Majki Zuzańskiej Włodawa Biblioteka Publiczna

Maria Majka Zuzańska (prawda, że to wdzięczne zestawienie imion?) – bohaterka pogodnego wieczoru 13 kwietnia 2018 r., kiedy to odbył się wernisaż jej prac w Galerii Na Parterze, jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związała się w 1986 roku, gdzie pracuje w Centrum Kultury prowadząc m.in. zajęcia z malarstwa.


We Włodawie wsparła ją silna grupa uczennic, które wbrew samokrytyce artystki, z pełnym przekonaniem mówiły, że jest ona świetnym edukatorem i terapeutą. Podziękowały za to wręczając jej bukiet pędzli. Oprócz pracy zawodowej, Pani Maria jest Prezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, udziela się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie i Związku Polskich Artystów Plastyków... Z pełnym przekonaniem twierdzi, że po przejściu na emeryturę będzie miała w końcu czas, żeby tworzyć. Po tym oświadczeniu otrzymała z widowni nieco przekroną, ale wypowiedzianą równie pewnym głosem informację, że tego czasu mieć na pewno nie będzie.

Zasypiają w nas demony – wernisaż malarstwa Marii Majki Zuzańskiej Włodawa Biblioteka Publiczna

Z Panią Marią, włodawska publiczność spotkała się już w ubiegłym roku w ramach poplenerowej wystawy „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów" - bo oprócz czynnego udziału w plenerach Pani Majka jeszcze czynniej je organizuje. W wcale (NIE)pechowy piątek 13stego w końcu nadszedł dzień długo wyczekiwanego otwarcia jej autorskiej ekspozycji zatytułowanej „Wypisać imię złudzeniom". Podczas krótkiego wywiadu artystka opowiedziała o tym, jakimi złudzeniami, jej zdaniem, żyjemy my, współcześni.

Zasypiają w nas demony – wernisaż malarstwa Marii Majki Zuzańskiej Włodawa Biblioteka Publiczna

Dlaczego wykazujemy tak duże zamiłowanie do narzekania, uwypuklania w ich życiu tego co złe i niewygodne oraz w jakim momencie jej twórczość przeszła metamorfozę z martwych natur ożywianych kwiatami w kierunku postaci bez twarzy przypominających manekiny i plastikowe lalki, odwołań do przedmiotów codziennego użytku i zwierzęcych czaszek, których silne przesłanie możemy przeżyć w naszej galerii. Jak obiecywaliśmy w anonsach wernisażu spotkanie było ucztą malarsko-poetycką.

Pani Maria podzieliła się swoją kolejną pasją, jaką jest komentowanie świata za pomocą wierszy. Nie zabrakło przy tym chwil szczerego wzruszenia – zarówno autorki, jak i publiczności, która odwdzięczyła się potem opowieścią o swoich przeżyciach, osobistymi interpretacjami cyklu oraz życzeniami na dalszą artystyczną ścieżkę.

Urszula Panasiuk

/ź/ mbpwlodawa.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

112: Stop pożarom traw

112: Stop pożarom traw akcja społeczna gmina Urszulin, Powiat Włodawski

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Straty, które są spowodowane pożarami traw w 2017 roku, oszacowane zostały na ponad 10 mln zł.

112: Stop pożarom traw akcja społeczna gmina Urszulin, Powiat Włodawski

Co roku strażacy walczą ze zjawiskiem wypalania traw. Najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce na wiosnę. Tylko w 2017 roku do gaszenia pożarów traw wyjechało 266000 strażaków. Należy pamiętać, że po okresie zimy trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Z informacji straży pożarnej wynika, że prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (dla porównania szybki bieg to prawie 19 km/h, a szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr.

Niemożliwe jest samodzielne zapanowanie nad żywiołem i kontrola stopnia i kierunku wypalania traw – pożary bardzo często w niezwykle szybkim tempie przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Za ponad 94% przyczyn powstania tego typu pożarów odpowiedzialny jest człowiek.

112: Stop pożarom traw akcja społeczna gmina Urszulin, Powiat Włodawski

Kampania informacyjna „Stop pożarom traw” ma na celu uświadomienie społeczeństwa o negatywnych skutkach wypalania traw. Na specjalnie przygotowanej stronie www.stoppozaromtraw.pl odnaleźć możemy m.in. statystyki dotyczące szkodliwości zjawiska wypalania traw, a także negatywne skutki takich zdarzeń. Przypominamy, że rolnikom za wypalanie traw grozi utrata dopłat bezpośrednich.

/ź/ ug.urszulin.eu foto: osp-urszulin.cba.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 28/05/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Region: Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w Cycowie

Region: Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w Cycowie 27 marca 2018r. Gimnazjum w Cycowie po raz kolejny zorganizowało Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych Cyców 2018.  Giełda miała spełnić dwa cele: ułatwić gimnazjalistom podjęcie decyzji o dalszym kształceniu, a szkołom średnim dotrzeć do przyszłych uczniów swojej placówki.

Uczniowie z Cycowa i ościennych gimnazjów zapoznali się z ofertą edukacyjną m.in. ZSCKR z Okszowa, Siennicy Różanej i Korolówki–Osady oraz liceów i techników z Lublina, Siedliszcza, Łęcznej i wielu innych.

Region: Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w Cycowie

Uczniowie i nauczyciele z ZSCKR w Korolówce–Osadzie przedstawili gimnazjalistom nowe kierunki kształcenia (technik hodowca koni, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik agrobiznesu – klasa mundurowa pod patronatem Straży Pożarnej) oraz możliwości zaistnienia na rynku pracy, rozwijania zainteresowań i pasji, sukcesy obecnych uczniów i absolwentów.

Zachęcali gimnazjalistów z Cycowa do przyjazdu na Dzień Otwarty w dniu 24 kwietnia 2018 r., aby na miejscu przekonać się o atrakcyjności szkoły. Uwagę gimnazjalistów przyciągały pokazy kulinarne (smażenie gofrów) w wykonaniu uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Region: Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w Cycowie

Natomiast uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa zaprezentowali ciekawostkę techniczną – jazdę zdalnie sterowanymi ciągnikami, która okazała się strzałem w dziesiątkę (parkowanie tyłem sprawiało dużo problemów, ale i radości).

Młodzież, wybierając przyszłą szkołę, będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie placówki pokazały się z jak najlepszej strony.

Region: Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w Cycowie

Informacje o szkole przekazywali zainteresowanym: Karolina Patejuk, Adam Garal, Piotr Jaszczuk, Patrycja Kisiel, Joanna Kopiel wraz z nauczycielami Magdaleną Ostrowicką, Dianą Łubkowską i Marcinem Poźniakiem.

Gimnazjalista, który świadomie wybierze naszą Szkołę, na pewno będzie dobrym fachowcem.

Diana Łubkowska

/ź/ zsr-korolowka.pl/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 07/09/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....