Dwie próby oszustwa „na policjanta” miały miejsce wczoraj we Włodawie. Na szczęście 61-latek jak i 80-latka nie dali się oszukać i nie stracili swoich oszczędności. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Wczoraj 61-latek z gm. Włodawa powiadomił dyżurnego włodawskiej komendy Policji, że odebrał telefon od nieznanego mężczyzny podającego się za policjanta z Lublina o nazwisku Domański. Poinformował go, że jego syn miał wypadek i potrącił 3 osoby. Powiedział też, że jeżeli 61-latek w ciągu godziny przekaże 36 tysięcy zł. to sprawę uda się załatwić polubownie i jego syn nie będzie odpowiadał za ten czyn. Polecił mężczyźnie się nie rozłączać – a na jego telefon komórkowy miał za chwilę zadzwonić inny „ policjant”. Zebraną gotówkę miał odebrać pośrednik. Podczas rozmowy z „policjantem” 61-latek z drugiego telefonu zadzwonił do swojego syna od którego dowiedział się, że żadnego wypadku nie było a to była próba oszustwa. Kolejne podobne zgłoszenie dyżurny odebrał od 80-latki z Włodawy - tym razem po wstępnej rozmowie o wypadku syna. Kobieta poinformowała oszusta, że nie ma syna – oszust zaś poinformował że to pomyłka i rozłączył się a kobieta powiadomiła Policję.
Zobacz również:. 46-letnia oszustka ujęta
Włodawscy policjanci poszukują fałszywego „policjanta” i apelują o ostrożność. Nie zawsze tego typu sytuacje mają tak szczęśliwy finał – wystarczy jednak zachować trzeźwy umysł, nie ulec emocjom i przede wszystkim potwierdzić informacje u rodziny i bliskich dzwoniąc na posiadane przez nich a nie wskazane przez oszustów telefony.
PAMIĘTAJMY!!!
Sposób postępowania oszustów jest w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami i zwracają się z pilną prośbą o przekazanie pieniędzy. By wzbudzić zaufanie podają się za policjantów, członków rodziny i znajomych, umiejętnie prowadzą rozmowę i uzyskują niezbędne informacje do dalszego uwiarygodnienia rozmowy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej pieniądze mają pomóc w uniknięciu konsekwencji po np. wypadku.
Często, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” w celu potwierdzenia poprzedniego telefonu albo też rozmówca prosi o nierozłączanie się i wybranie nr alarmowego w celu potwierdzenia przekazanych informacji a w rzeczywistości prowadzimy tą samą rozmowę tylko z innym oszustem. Po przekazaniu żądanej kwoty wszelki kontakt z przestępcami urywa się a tracący oszczędności całego życia orientują się, że zostali oszukani.
Apelujemy do osób starszych i ich bliskich by pamiętać o następujących zasadach :
- zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi;
- nie ufaj osobom, które przez telefon podają się za Twoich bliskich;
- nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych; nie wąchaj oferowanych w drzwiach perfum, nie informuj, że jesteś sam/sama w domu,
- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom nieznajomym;
- nie działaj pod wpływem emocji, daj sobie czas do namysłu i sprawdzenia informacji, w tym celu skontaktuj się z
- rodziną i zweryfikuj informacje; w przypadku braku kontaktu zadzwoń na Policję,
- nie udzielaj przez telefon żadnych informacji dotyczących danych osobowych, posiadanej gotówki, numerów kont bankowych, haseł do nich itp;
- w przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji zawsze żądaj legitymacji lub identyfikatora lub potwierdzaj dane przedstawiciela w konkretnej instytucji – dzwoń wówczas ze swojego telefonu;
- nie informuj nikogo kiedy odbierasz emeryturę lub rentę albo inne świadczenia,
- zapamiętaj jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Twój niepokój a w razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie powiadom Policję pod numerem 112 albo zgłoś się do najbliższej jednostki. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
- Pamiętajmy również o tym, że funkcjonariusze Policji nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują osób postronnych w nagłe „akcje” i nigdy nie proszą o wypłacenie lub zebranie wszelkiej gotówki i przekazanie pieniędzy nieznanym osobom.
Nie dajmy się oszukać!
B.SZ
/ź/ policja.gov.pl
Zobacz również:
112: Ukrainiec testował auto przed zakupem i wylądował w rowie
Więcej...
data publikacji:
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Sławatycze: Złote gody w Sławatyczach
Państwa obecność tu dowodzi, że dochowaliście, wbrew wszelkim przeciwnościom, przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest nie tylko braniem ale i dawaniem, budowaniem, nie niszczeniem, zaufaniem, nigdy zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku....
Z życia Jubilatów wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub wybiorą wspólnotę małżeńską. Na zakończenie wystąpienia życzył wielu kolejnych pięknych rocznic spędzonych z najbliższymi, w zdrowiu i radości.
Jubilaci zostali odznaczeni Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy Arkadiusz Misztal w asyście Przewodniczącej Rady Gminy Moniki Tyszczuk i Kierownika USC Anny Tarasiuk.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Były gratulacje, życzenia oraz poczęstunek i symboliczna lampka szampana z odśpiewanym „sto lat” uświetnione muzycznym koncertem życzeń przygotowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach. Dla każdej pary był wiersz i piosenka w wykonaniu instruktor GOK Elżbiety Gruszkowskiej. W czasie spotkania podkreślono bardzo ważną rolę Jubilatów nie tylko w życiu rodzinnym ale również społecznym, stawiano ich za wzór i przykład, dla wszystkich, którzy obecnie wstępują w związek małżeński. Nie kryjąc wzruszenia, pary małżeńskie dzieliły się swoimi wspomnieniami i przeżyciami ze wspólnie spędzonych lat, opowiadali o tym, w jakich okolicznościach się poznali oraz jaka jest recepta na długie pożycie małżeńskie.
Medale, podziękowania i kosze słodyczy otrzymali:
Anna i Andrzej Kasprzak, Cecylia i Stanisław Sielscy, Maria i Aleksander Wołoszko, Józefa i Jan Ziętek, Irena i Wiesław Kowalczuk
Gratulujemy zacnego jubileuszu. Życzymy zdrowia i wielu wspólnych chwil razem!.
tekst: B. Sz. foto: R. Sz.
/ź/ slawatycze.pl
Zobacz również:
Włodawa: Co tam Panie w mieście? Burmistrz opowiada o komunikacji miejskiej /wideo/
Więcej...
data publikacji: 22/02/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa: Szlachetna Paczka z urzędu miasta
Sala konferencyjna Urzędu Miejskiego we Włodawie po raz kolejny zamieniła się w magazyn “Szlachetnej Paczki”. Aktywny udział w akcji wzięli również pracownicy włodawskiego ratusza.
W piątek 7 grudnia sala włodawskiego ratusza ponownie zamieniła się w magazyn akcji “Szlachetna Paczka”. Od wczesnych godzin porannych przybywały transporty darów. Paczkę dla jednej z rodzin objętych pomocą przygotowali również pracownicy Urzędu Miejskiego we Włodawie. Delegacja z burmistrzem Wiesławem Muszyńskim na czele przekazała ją wolontariuszom.
– Bardzo dziękuję pracownikom urzędu za udział w tej szlachetnej akcji. Cieszę się że razem mogliśmy pomóc potrzebującym. Jestem przekonany że dzięki “Szlachetnej Paczce” nadchodzące święta będą szczególnie radosne dla obdarowanych rodzin – mówi W. Muszyński.
Szlachetna Paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Szlachetna Paczka to również najlepiej zorganizowany projekt społeczny w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. W ramach tegorocznego finału akcji pomoc otrzyma ponad 16 600 rodzin z całej Polski.
/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....