Edukacja: Co mogą rodzice w szkole? - wlodawa.NET


Edukacja: Co mogą rodzice w szkole?

Edukacja: Co mogą rodzice w szkole?W szkołach ruszają pierwsze zebrania, a na nich pytanie: „Kto chce być w trójce klasowej?”. Przypominamy, co może rada rodziców.

W skład szkolnej rady rodziców wchodzi po jednym przedstawicielu rady klasowej, wybranym w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału. Wybory odbywają się na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało przewodnik „Rady rodziców. Kompetencje i zasady działania”. Omawia w nim m.in. kwestie związane z gromadzeniem i wydawaniem środków.

Jak przypomina MEN, fundusze rady gromadzone są w oparciu o dobrowolne składki. „Rada nie może w żadnym przypadku ustalać jakichkolwiek obligatoryjnych opłat, ani dla rodziców, ani innych osób (podmiotów) działających wokół szkoły” – zaznacza MEN.

Pieniądze mogą pochodzić także z „innych źródeł”, przy czym ustawa nie definiuje bliżej tego zapisu. Przyjmuje się, że mogą to być wszelkie inicjatywy podejmowane przez rodziców wokół szkoły jak np. kiermasze, aukcje, sprzedaż wytworzonych produktów przez rodziców, darowizny dla szkoły z przeznaczeniem na fundusz rady rodziców itp.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w ustawie rada rodziców ustala w regulaminie – zasady wydatkowania środków finansowych.

„Środki rady rodziców mogą być gromadzone i rozdysponowywane w oparciu o reguły księgowe szkoły i na zasadach z nich wynikających” – podkreśla MEN.

MEN podkreśla, że jedynym celem, na jaki można wydatkować zebrane środki finansowe, jest – „wspieranie działalności statutowej”.


„Należy przez to rozumieć wspieranie celów i zadań szkoły – jako instytucji oświatowo-wychowawczej, zajmującej się kształceniem i wychowaniem. Nie może być tu mowy o wydatkach zapewniających bieżącą organizację pracy szkoły” – wskazuje MEN.

Za bieżącą działalność szkoły odpowiada bowiem organ prowadzący szkołę, czyli gmina lub powiat, do których zgodnie z ustawą należy zapewnienie warunków działania szkoły, remontowanie obiektów szkolnych czy wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne .

„Nie jest zatem dopuszczalna prawem sytuacja, w której środki rady rodziców są przeznaczane na elementarne potrzeby uczniów – ławki, szafki itp.” – instruuje ministerstwo w poradniku.

Rada rodziców może natomiast finansować nagrody dla uczniów, wycieczki i imprezy szkolne oraz - ponadstandardowe wyposażenie szkoły, ponadstandardowe środki dydaktyczne.

Edukacja: Co mogą rodzice w szkole?

„Każdy organ prowadzący dokonuje zakupów wyposażenia szkoły wg określonych standardów, najprawdopodobniej jednolitych dla wszystkich szkół w danym samorządzie. Jeżeli rada rodziców zadecyduje o zakupie jakościowo lepszego wyposażenia szkoły (sprzętu edukacyjnego np. tablicy multimedialnej, w którą nie są wyposażane standardowo szkoły danego samorządu – to taki zakup jest możliwy” – ocenia MEN.

Zdaniem MEN w regulaminie działalności rady rodziców powinien też być wskazany tryb konsultacji w przypadku zaistnienia wątpliwości, co do przeznaczenia środków.

„Stosowny tryb mógłby przewidywać każdorazowe wystąpienie w takim przypadku (zapytanie) – do organu prowadzącego w trybie art. 57 ustawy Prawo oświatowe” – podpowiada resort.

Pod koniec czerwca Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o nieprawidłowościach w wydawaniu środków z funduszu rady rodziców. W połowie skontrolowanych szkół zamiast na działalność dydaktyczno-wychowawczą pieniądze te przeznaczono również na remonty urządzeń i pomieszczeń szkoły oraz zakup wyposażenia. Według NIK w ten sposób rady rodziców wyręczały organ prowadzący szkołę, do którego zadań należy wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne.

aba/

/ź/ kurier.pap.pl, foto:wlodawa.eu

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Sławatycze: XX Dożynki Powiatowe w Drelowie

Sławatycze: XX Dożynki Powiatowe w Drelowie2 września 2018 roku w gmina Drelów była gospodarzem XX Jubileuszowych Dożynek Powiatowych. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyła delegacja naszej gminy na czele z Wójtem Grzegorzem Kiec i Przewodniczącą Rady Gminy Józefą Buczek.

W korowodzie dożynkowym w delegacji Sławatycz podążali przedstawiciele Rady Gminy, instytucji samorządowych i działacze kultury. Gmina nasza zaprezentowała wieniec dożynkowy w formie nowoczesnej przedstawiający jedyną tradycję zakończenia roku BRODACZY. Wieniec zadziwił i wręcz zaintrygował przybyłych gości; uczestnicy dożynek starsi i młodsi mogli zrobić zdjęcie w towarzystwie Brodaczy, a także podziwiać oryginalne stroje przebierańców.

Sławatycze: XX Dożynki Powiatowe w Drelowie

Prezentowana była również ekspozycja – pawilon promujący gminę z miejscowymi przysmakami, dziełami sztuki ludowej i rzemiosła. Wystrój stoiska nawiązujący do naszych nadbużańskich okolic zrobił wrażenie na komisji oceniającej, która przyznała wyróżnienie w konkursie na ekspozycję promującą gminę.

Sławatycze: XX Dożynki Powiatowe w Drelowie

Potrawy na degustację przygotowały Panie z KGW z Krzywowólki, Jabłecznej, Aktywne Kobiety z Nowosiółek i Jabłecznej.

Podsumowano konkurs „Piękne, bo Bialskie”. W kategorii „Najpiękniejszy ogród” w powiecie bialskim II miejsce zajęli Anna i Nelson Bartsch z Terebisek gm. Sławatycze.

Sławatycze: XX Dożynki Powiatowe w Drelowie

Za pomoc w przygotowaniach potraw i dekoracji GOK odpowiedzialny za przygotowanie delegacji gminnej, słowa podziękowania kieruje niezawodnym paniom Jadwidze Golińskiej, Kindze Osik, Elżbiecie Gruszkowskiej, Małgorzacie Walczuk, Małgorzacie Gil, Paniom z KGW w Krzywowólce, Jabłecznej oraz dla Koła Aktywnych Kobiet z Jabłecznej i Nowosiółek.

tekst: B. Szulej foto: Iza Jaszczuk

/ź/ slawatycze.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 14/03/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Sławatycze: Muzyczny Laur Międzynarodowego Trójstyku /wideo/

Sławatycze: Muzyczny Laur Międzynarodowego Trójstyku Piosenki Literackiej we WłodawieWe Włodawie w dniach 5-7 września odbył się II Międzynarodowy Trójstyk Literacki. W trzecim dniu imprezy w Sali Włodawskiego Domu Kultury odbył się konkurs wokalny w ramach Przeglądu Piosenki Poetyckiej.

Sławatycze: Muzyczny Laur Międzynarodowego Trójstyku Piosenki Literackiej we Włodawie

O cenne nagrody rywalizowało 11 solistów i 2 zespoły, z Lublina, Włodawy, Urszulina Puchaczowa, Janowa Podlaskiego. Gminę Sławatycze reprezentowały wokalistki Izabela Jaszczuk w utworach – „Czy pamiętasz jak to było”, „Kolęda warszawska” i Weronika Michalczuk „Rebeka”, „Na zakręcie”.”

Sławatycze: Muzyczny Laur Międzynarodowego Trójstyku Piosenki Literackiej we Włodawie

Jury w składzie: Anna Kistelska, Kornelia Niedbał oraz Marcin Obuchowski postanowiło przyznać nagrody Muzycznego Lauru Międzynarodowego Trójstyku: I miejsce dla zespołu TO MY z Puchaczowa, II nagrodę przyznano Weronice Michalczuk ze Sławatycz, III nagrodę otrzymał zespół TRIO z Puchaczowa.

Serdecznie gratulujemy.

Foto: ze strony internetowej Włodawskiego Domu Kultury

/ź/ slawatycze.pl

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 03/06/2022

Podaj dalej, powiadom znajomych....