Jury XV Wojewódzkiego Gimnazjalnego Rambitu Ekologicznego okazało się bardzo wymagające. Dziesięcioosobowe zespoły najpierw rywalizowały w konkursach wiedzowych: „ Ekologia własnego organizmu - uzależnienia” i ,,Konkurs wiedzy ekologicznej”. Drużyny musiały zaprezentować piosenkę o tematyce ekologicznej. Jury oceniało trafność komentarza ekologicznego, pomysłowość, ogólne wrażenie artystyczne. Wiele radości jurorom sprawiło ocenianie mody ekologicznej na wesoło.
Zmęczonych i uśmiechniętych zawodników czekały jeszcze konkurencje sportowe i bieg ekologiczny. Było więc przeciąganie liny, strzał do bramki, rzut ringo, skoki w workach i tor przeszkód.
[wp_ad_camp_4]
W wyniku końcowego podliczenia punktów bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej. II miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół nr 1 w Milejowie, III miejsce wywalczyło Publiczne Gimnazjum w Okszowie zaś IV Publiczne Gimnazjum nr 1 i Publiczne Gimnazjum n 2 z Włodawy.
Sponsorami gimnazjalnego rambitu było Nadleśnictwo Włodawa (współorganizator), Nadleśnictwo Sobibór, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Gmina Włodawa. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali organizatorzy Joanna Kozak, Beata Sołtan, Agnieszka Pawluk i Dorota Kieloch.
Miło nam poinformować, że tegoroczne Dożynki Powiatu Włodawskiego odbędą się w Starym Brusie. To wspaniałe święto dziękczynienia za plony zostało zaplanowane na dzień 28 sierpnia.
Z tej okazji utworzyliśmy nową zakładkę informacyjną, w której publikowane będą materiały związane z organizacją wydarzenia dotyczące m.in. stoisk wystawienniczych oraz konkursów towarzyszących wydarzeniu.
[wp_ad_camp_4]
Więcej informacji już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz funpage na portalu facebook.
"MOJA WŁODAWSKA SZKÓŁECZKA, KTÓRĄ PAMIĘTAM SPRZED LAT…” Te słowa piosenki (na melodię „Mała błękitna chusteczka…”) wybrzmiały prawie na trzysta głosów, ale unisono podczas obchodów jubileuszu 80 - lecia najstarszej szkoły średniej we Włodawie i VI Zjazdu Absolwentów Gimnazjum nr 536 i I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki we Włodawie.
4 czerwca I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki we Włodawie obchodziło jubileusz 80 - lecia, któremu towarzyszył zjazd koleżeński absolwentów szkoły. W programie uroczystości rocznicowych znalazły się: Msza św. w kościele pw. św. Ludwika, przemarsz Kościuszkowców ulicami miasta, uroczysty apel pod pomnikiem patrona szkoły, część oficjalna w sali kina WDK, program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły, odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli i uczniów pomordowanych w latach 1939-1945, obiad, spotkania rocznikowe w salach lekcyjnych, wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia, bal w Ośrodku „Cwał” nad Jeziorem Białym.
tv.wlodawa.netmasz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net
Przybyli z całego kraju i zagranicy absolwenci szkoły zostali serdecznie powitani przez dyrektor szkoły Arlenę Krawczuk. Z gratulacjami i życzeniami wystąpili starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk, burmistrz miasta Wiesław Muszyński, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Korzeniewski, w imieniu wojewody lubelskiego – dyrektor wydziału Andrzej Odyniec, zaś lubelskiego kuratora oświaty reprezentowała kierownik Oddziału Zamiejscowego w Chełmie Monika Szlagowska.
[wp_ad_camp_4]
Na uroczystości obecni byli prezes włodawskiego oddziału ZNP Marek Ostrowski, dyrektorzy włodawskich szkół, placówek oświatowych i instytucji kultury. W obchodach uczestniczyło prawie 300 osób.
Wszyscy absolwenci, z którymi rozmawialiśmy w trakcie uroczystości rocznicowych, niezwykle ciepło i z rozrzewnieniem wspominali lata swojej młodości spędzone we włodawskim liceum. Zasiadając w szkolnych ławach, wspominali swoich profesorów, rodziców, kolegów, tych nieobecnych na obchodach z różnych przyczyn i tych, którzy odeszli już na zawsze.
Były uściski powitań z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami, uśmiechy, łzy wzruszenia, zabawne opowieści i anegdoty oraz refleksje z czasów szkolnych. Towarzyszyła im prawdziwie rodzinna, domowa atmosfera. Wszystkie wypowiedzi absolwentów łączyło jedno – radość i duma z tego, że są Kościuszkowcami.
(11 czerwca) Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Różance zorganizowali piękną uroczystość nadania szkole imienia Róży Marii Zamoyskiej, połączoną z jubileuszem 100-lecia szkolnictwa w Różance. Wśród tych, którzy gratulowali wspaniałego jubileuszu był Andrzej Romańczuk – starosta włodawski.
W programie była m.in. msza w kościele pw. św. Augustyna, z poświęceniem nowego sztandaru szkoły; uroczysty przemarsz do szkoły; a na placu przed budynkiem – nadanie imienia szkole i przekazanie sztandaru, a także występy artystyczne oraz zwiedzanie wystawy „Historia Szkoły Podstawowej w Różance”.
[wp_ad_camp_4]
Goście i pogoda dopisały, więc było wyjątkowo radośnie. Szczególnie serdeczne były wystąpienia byłych uczniów szkoły w Różance, m.in. Eugeniusza Omelczuka – obecnego dyrektora ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Z kolei starosta Andrzej Romańczuk zwrócił szczególną uwagę na trudny czas powstania szkoły – przed stu laty oraz bogaty dorobek patronki Róży Marii Zamoyskiej. Było wyjątkowo sympatycznie i nikt, kto przyszedł na uroczystości nie wyszedł z nich niezadowolony czy… głodny.
Dzień wcześniej, w piątek o godzinie 18, w „Organistówce” Domu Historii i Tradycji Ludowej w Różance otwarta zostanie wystawa „Róża Maria Zamoyska hrabina Zamoyska z Różanki herbu Jelita. Pani ziemi różanieckiej i opiekunka wiejskiej dziatwy”. Wystawę można będzie zwiedzać do 30 września.
Obecnie w szkole w Różance uczy się ok. 60 dzieci. Budynek i zaplecze szkoły należą do najlepszych na Lubelszczyźnie.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Róża Maria Zamoyska ur. W 1862 r. w Podzamczu k. Maciejowic. W 1882 r. wyszła za mąż za Augusta Adama Zamoyskiego. Różę obdarzono mianem „opiekunki wiejskiej dziatwy”. Wspierała naukę dzieci, zwłaszcza naukę języka polskiego podczas zaboru. Zmarła w Krakowie w 1952 r. Pochowana jest w Rudawie k. Niegoszowic.
(11 czerwca) Burzą oklasków zamknięto XVI Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego Włodawa’2016, który miał miejsce w sali kina WDK. Do Włodawy przyjechało 450 tancerzy i muzyków w wieku do 19 lat. Na scenie kina WDK wystąpiło 15 grup tanecznych z 12 zespołów tańca ludowego z całego województwa lubelskiego. Wszyscy uczestnicy uznali przegląd za wyjątkowo udany. Przegląd otworzył wicestarosta Adam Panasiuk.
Przewodniczący rady powiatu Romuald Pryll i burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, wręczając laureatom Przeglądu nagrody podkreślili, że impreza ta wrosła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Włodawy i powiatu włodawskiego i jest jedną z najbardziej prestiżowych na Lubelszczyźnie. Wyrazili też przekonanie, że będzie on w przyszłości - tak jak tegoroczny - niezapomniany dla wszystkich, którzy będą podziwiali na scenie młodych tancerzy.
[wp_ad_camp_4]
Przegląd organizowany jest od 1996 r. i jest to jedyny tego typu skierowany do dzieci i młodzieży na Lubelszczyźnie i jego celem jest prezentacja, ochrona tradycji, promowanie twórczości muzycznej i tanecznej. Udział w nim biorą zespoły ze szkół, stowarzyszeń i placówek kulturalnych z całego województwa. Patronat nad przeglądem sprawowali: marszałek województwa, lubelski kurator oświaty, starosta włodawski, burmistrz Włodawy.
Jury w składzie: Marzena Dźwierzyńska, Leszek Gęca i Ernest Szymański oceniło zespoły w trzech kategoriach wiekowych (I kat. do 10 lat; II kat. 11 – 14 lat; III kat. 15 – 19 lat). Do przeglądu zgłosiło się 15 grup w tych trzech kategoriach.
Miejsca i wyróżnienia: (do 10 lat)
I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej „Murawinka”, II – Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. IV z MDK we Włodawie, III - Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Białej Podlaskiej. Wyróżnienie - Zespół Pieśni i Tańca „Łuszczowiacy” z Łuszczowa.
(11 – 14 lat) I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, II – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z Drelowa, III - Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” ze Zwierzyńca. Wyróżnienie: Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrownica”.
(15 – 19 lat) I miejsce - Zespół Tańca Ludowego „Polesie” WDK Włodawa, instruktor Roman Jakubowicz, II - Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” MDK Włodawa, III - Zespół Tańca Ludowego „Powiśloki” gr. starsza z Zespołu Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, pod takim hasłem odbył się w dniu 2 czerwca 2016 roku II Profilaktyczny Festyn Rodzinny. Tegoroczny program imprezy obfitował w wiele atrakcji i niespodzianek. Każdy mógł znaleźć coś interesującego. Na naszych gości czekały nadmuchiwane zjeżdżalnie, trampolina, lina do balansowania, „Byczek Fernando” oraz ciekawe stanowiska tematyczne.
Na scenie wystąpiła grupa cyrkowa „Mali wytrwali” z Zaliszcza, a dzieci z naszej szkoły miały okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Jednak kulminacyjnym punktem festynu była niespodzianka przygotowana przez nauczycieli – inscenizacja wiersza J. Tuwima „Rzepka” dedykowana wszystkim dzieciom z okazji ich święta. W festynowej gastronomii tradycyjnie powodzeniem cieszyły się bigos i grochówka z kuchni polowej oraz kiełbaski z grilla.
[wp_ad_camp_4]
Najmłodsi ustawiali się w długie kolejki po watę cukrową, popcorn, lody, gofry i muffinki. Wszyscy bez wyjątku raczyli się owocowymi przekąskami. Swój sprzęt służbowy prezentowali policjanci i strażacy z włodawskim komend. Liczymy, że dzień spędzony w tak niezwykły sposób na długo pozostanie naszym gościom w pamięci.
Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji festynu, w szczególności zaś sponsorom: firmie „FENIKS” S.C. oraz Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Kolejny festyn już za rok, serdecznie zapraszamy!
25 maja 2016 roku odbył się III Włodawski Przegląd Filmowej Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej, którego organizatorami byli:
Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Młodzieżowy Dom Kultury, Włodawski Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Burmistrz Miasta Włodawy - Pan Wiesław Muszyński - objął przegląd Honorowym Patronatem.
Na przegląd włodawska młodzież zgłosiła 21 różnorodnych gatunkowo i tematycznie filmów, wśród których w kategorii filmów popularnonaukowych znalazły się dwie produkcje uczniów klas matematyczno-fizycznych z II Liceum Ogólnokształcącego, a mianowicie:
[wp_ad_camp_4]
„Karłowaty Władca Podziemi” autorstwa Krzysztofa Buczyńskiego oraz Tomasza Dyśko oraz „Elektryzowanie balonu” – film, którego autorem jest Jakub Oszust. W zewnętrznej fabularnej produkcji w roli aktorów wystąpiło jeszcze trzech uczniów z naszej szkoły: Adam Skrzyński i Karol Chorąży (LO) oraz Mateusz Zybała (TI).
Zaangażowanie, twórczy zapał i umiejętności warsztatowe młodych filmowców doceniono w szczególny sposób, wręczając nagrody – włodawskie Oscary.
(4 czerwca) Kilkaset osób przybyło na VI Zjazd Absolwentów Gimnazjum nr 536 I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki we Włodawie. Było poetycko, nostalgicznie i wspomnieniowo. Nie zabrakło jednak przede wszystkim spotkań po latach.
W 2016 roku I LO im. T. Kościuszki obchodzi jubileusz 80-lecia powołania tej najstarszej szkoły średniej we Włodawie. W związku z tym odbył się zjazd koleżeński, na który licznie przybyli absolwenci, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.
[wp_ad_camp_4]
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Ludwika, po której uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik patrona szkoły. W samo południe rozpoczęła się część oficjalna w sali kina WDK. Tam pani dyrektor I LO – Arlena Krawczuk miała okazję wysłuchać wielu ciepłych słów pod adresem szkoły. Zarówno starosta Andrzej Romańczuk, jak i burmistrz Wiesław Muszyński podkreślali znaczenie „kościuszkowców” w historii miasta i powiatu.
Inni mówcy skupiali się na bogatym dorobku szkoły i wpływie absolwentów na życie powiatu, województwa czy kraju. Uroczystość w kinie była przeplatana poezją, piosenkami oraz wspomnieniami byłych uczniów. Po akademii w kinie obecni przeszli do I LO, gdzie odsłonięto okolicznościową tablicy pamiątkowej w budynku szkoły.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Święto „kościuszkowców” jak co 5 lat zakończył wielki bal absolwentów. Tym razem w Okunince. Działo isę podobno, oj, działo się.
W maju, w Sławatyczach nad Bugiem już po raz trzeci gościliśmy uczestników Nadbużańskiej Biesiady Motocyklowej. Honorowy Patronat tegorocznej edycji pełnili Starosta Bialski Mariusz Filipiuk i Wójt Gminy Sławatycze Grzegorz Kiec.
To wydarzenie przyciągnęło nad Bug wielu miłośników motocykli reprezentujących kluby IPA Włodawa, IPA Tarnów, IPA Nowy Targ, Doctor Riders, IPA Orawa, Małopolska Grupa Motocyklowa UNLIMITED RIDERS, którzy przemierzyli w kolumnie trasę ok. 130 km Lublin – Włodawa – Sławatycze.
[wp_ad_camp_4]
W trakcie przejazdu motocykliści odwiedzili zaprzyjaźnioną Placówkę Opiekuńczo Wychowawczą KAMYK we Włodawie gdzie każdy, uczestnik zlotu wspomógł wychowanków drobnym upominkiem w ramach akcji,,SERDUSZKO”.
Przemierzając trasę Włodawa – Sławatycze - Mościce – Jabłeczna – Liszna Schronisko Młodzieżowe zachwycali się urokiem malowniczych terenów nadbużańskich kresów Gminy Sławatycze oraz podziwiali piękno i drapieżność rzeki.
W piątkowe popołudnie motocykliści uczestniczyli w nabożeństwie w Cerkwi Prawosławnej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Sławatyczach gdzie ks. Michał Wasilczyk Proboszcz Parafii udzielił Błogosławieństwa Bożego oraz dokonał poświęcenia motocykli.
Na wieczór gospodarze Gminy przygotowali dla gości niezwykłą niespodziankę. Zobaczyli oni "Brodaczy ze Sławatycz" na żywo. Brodacze są lokalną tradycją gminy, jedyną taką w Polsce. W okresie grudniowym ubierają swoje kolorowe kapelusze, barwne maski i doczepiają lniane brody, aby w takim stroju pożegnać stary rok.
O zmroku rozpoczęła się biesiada motocyklowa w której uczestniczył Grzegorz Kiec Wójt Gminy Sławatycze, w którym też bije serce motocyklisty. Uczestnicy mogli skosztować lokalnych przysmaków jak też posłuchać dobrej muzyki.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
W sobotę odbyły się spływy katamaranem po rzece Bug na odcinku Sławatycze- Jabłeczna, które dostarczyły uczestnikom zlotu wielu wrażeń w obcowaniu z nadbużańską przyrodą.
Wieczorem pozytywnej energii można było zaczerpnąć uczestnicząc w występie Chóru Cerkiewnego.
W niedzielę rano wszyscy uczestnicy zlotu z bagażem wrażeń udali się do domów. Zlot odbywał się o 20 do 22 maja.
Organizatorem III Nadbużańskiego Zlotu Motocyklowego był RIDERS OF IPA WŁODAWA (VIRUS I SYLWIA), Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Urząd Gminy Sławatycze, Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej