W dniu 29 sierpnia 2016r. odbyły się Dożynki Powiatowe w Starym Brusie. W Dożynkach uczestniczyły gminy z powiatu włodawskiego, a wśród nich Gmina Urszulin. Podczas prezentacji naszej gminy wystąpiły zespoły śpiewacze: „SENIORZY”, „POLESKIE ECHA”, „BALLADA” i „ZAŁUCZANIE” z repertuarem indywidualnym. Na zakończenie wszystkie zespoły wspólnie zaśpiewały pieśń dożynkową pt. „Żniwa skończone”. Poza występami wokalnymi, czytane były również wiersze o tematyce żniwnej przez Panie: Różę Fudalę (własnego autorstwa) oraz Marię Wiczuk (autorstwa Marii Kozłowskiej).
[wp_ad_camp_4]
W wyniku przeprowadzanych konkursów dożynkowych Gmina Urszulin zajęła I miejsce za „Potrawę regionalną” oraz dwa III miejsca za „Dożynkowy Chleb” i „Napój Regionalny”.
W tym roku stoisko gminne i wieniec dożynkowy wykonały panie z Klubu Polesie w Spódnicy z Urszulina – za niezwykłe, piękne, artystyczne dzieło bardzo serdecznie dziękujemy. Wieniec można podziwiać na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Urszulinie.
Usłyszawszy to wezwanie biblioteczne echo odpowiedziało:
3 września 2016 roku Burmistrz Włodawy, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie wraz z Jego „niewolnicami”, w strój rzymskich kobiet przyobleczonych oraz lokalna publiczność czytelnicza zapraszają Cię do przybycia na Mniejszą Agorę Włodawską, zwaną Placem Zesłańców Sybiru, abyś raczył wziąć udział w uczcie czytelniczej zwanej NARODOWE CZYTANIE 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza – ODSŁONA WŁODAWSKA.
[wp_ad_camp_4]
I przybyli lektorzy, słuchacze i widzowie by oddać się uczcie literackiej i namiastce igrzysk z epoki powieści Litwosa. Wszyscy otrzymali gratisowy bilet wstępu – okolicznościową zakładkę do książek. Mogli także ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Pary Prezydenckiej.
Gospodarzami tego mityngu czytelniczego byli Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski, a poprowadziły go reprezentantki włodawskiej książnicy Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej i Małgorzata Zińczuk – zastępca dyrektora ds. merytorycznych.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Lektorami adaptacji I i II rozdziału powieści Henryka Sienkiewicza, opracowanej przez krytyka literackiego i eseistę Tomasza Burka, zatytułowanej „ Petroniusz obudził się koło południa”, byli przedstawiciele współorganizatorów i sponsorów wydarzenia oraz zaproszeni goście. W postać Petroniusza wcielali się kolejno: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, leśniczy Artur Kuczyński z Nadleśnictwa Sobibór oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Andrzej Odyniec. Kwestie Winicjusza odtwarzali: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włodawie Tomasz Korzeniewski i Marcin Kołkowski z Włodawskiego Domu Kultury. Teksty narracyjne dopełniające dialogi czytali: Joanna Pogonowska – Przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, por. Iwona Odyniec z Zakładu Karnego we Włodawie, Barbara Lach – leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Włodawa, Irena Dejer – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie, Halina Karpiuk – opiekunka Koła Przyjaciół Biblioteki ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, Aleksandra Zińczuk – liderka Grupy Mowa Żywa, Edyta Pietrzak – Sekretarz Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz Hubert Ratkiewicz – Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie.
Czytaniu towarzyszył pokaz historyczny grupy rekonstrukcyjnej. Drużyna Grodów Czerwieńskich zaprezentowała włodawskiej publiczności swój projekt gladiatorski „Ludus Lupus”. Secutor, Retrriarius, Murmyllo i Trak wraz z komentatorem prowadzącym igrzyska zaprezentowali nie tylko opis poszczególnych wojowników, ale też uroczyste przejście i rozgrzewkę gladiatorów, walkę ze zwierzem oraz pokazy innych znanych ze starożytnych aren potyczek herkulesów. Igrzyska urozmaicono historycznymi grami i zabawami. Dodatkową atrakcją były odwiedziny w edukacyjnym namiocie gladiatorskim, gdzie można było zawrzeć osobistą znajomość z rzymskimi mocarzami, a także sfotografować się w historycznym uzbrojeniu.
[wp_ad_camp_1]
Ale... starożytny Rzym i współczesna Włodawa..., w czasie Narodowego Czytania 2016, to nie tylko czytanie i igrzyska, to także życie codzienne ich mieszkańców. Przekonali się o tym uczestnicy edukacyjno-profilaktycznej Gry Terenowej „Dziś we Włodawie czyń jak Rzymianie”. Zadania nawiązujące do tegorocznej lektury Narodowego Czytania, a tym samym do historycznej tradycji Starożytnego Rzymu odbywały się w przestrzeni publicznej współczesnej Włodawy i dotyczyły także dzisiejszych „pięt achillesowych”. Zmagania 10 drużyn wynagrodzone zostały dyplomami i upominkami książkowymi.
Głównym organizatorem wydarzenia NARODOWE CZYTANIE 2016 QUO VADIS HENRYKA SIENKIEWICZA – ODSŁONA WŁODAWSKA była, podobnie jak w edycjach poprzednich, Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Patronatu medialnego tegorocznej edycji udzielili (alfabetycznie) : Elbi.pl – Portal Informacyjny Włodawy i okolic, Włodawa.info, lokalne tygodniki : Nowy Tydzień i Super Tydzień, Radio Bon Ton i Twoje Radio Włodawa oraz TV Włodawa.
Już od pierwszej włodawskiej edycji Narodowego Czytania lokalnymi partnerami organizacyjnymi Biblioteki są: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miejski we Włodawie, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, Włodawski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie, Koło Przyjaciół Biblioteki przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. W tym roku dodatkowo rolę współorganizatora przyjęli: nieformalna międzynarodowa Grupa Mowa Żywa i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie.
Rolę Sponsora, niezmiennie od pierwszej edycji, sprawują: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Sobibór oraz Honorowy Sponsor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie.
Do pomocy przy organizacji tegorocznego eventu przyłączyły się harcerki z I Włodawskiej Drużyny Harcerek “Czeremcha” im. Henryki Bartnickiej-Tajchert jak również szerokie grono osób indywidualnych.
Wszystkim gorąco dziękujemy. Do zobaczenia i usłyszenia za rok.
Otwarcie kilkudniowego przejścia polsko-ukraińskiego granicznego Zbereże – Adamczuki powoduje duże zainteresowanie komunikacją po drugiej stronie Bugu.
Strona ukraińska uruchomi w tych dniach trzy kursy z Szacka do Adamczuków i z powrotem. Podajemy zatem rozkład ruchu autobusów na trasie Adamczuki-Zbereże w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa 11-15 sierpnia 2016 r.
[wp_ad_camp_4]
Wyjazd z Szacka do Adamaczuków – godz. 8.00. Przyjazd godz. 9.00. Droga powrotna – wyjazd 9.00, przyjazd 10.00. Następne kursy: Szack – Adamczuki – godz. 12.00 i godz. 18.00. Powrót: godz. 13.00 i godz. 19.00.
W sobotę 30 lipca włodawscy samorządowcy odwiedzili Brześć. W skład delegacji weszli Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk, Sekretarz Gminy Miejskiej Włodawa Krzysztof Małecki, oraz Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Agata Zakrzewska. Okazją do wizyty było podpisanie porozumienia pomiędzy Gminą Miejską Włodawa i Rejonem Brzeskim.
– To już trzecie w tym roku porozumienie podpisane z partnerami zagranicznymi. W styczniu podpisaliśmy umowę z Gminą Szack i Rejonem Szackim. W lipcu podobne porozumienie zawarliśmy z samorządem Lubomla na Ukrainie. Teraz do grona naszych partnerów zagranicznych dołączył Brześć. Są to samorządy z którymi od dawna łączy nas dobra współpraca, jednak do tej pory nie była ona sformalizowana.
Obecnie prowadzone są również rozmowy z samorządowcami z innych krają, którzy są zainteresowani współpracą z Włodawą. – wylicza Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Dokument podpisany przez Burmistrza Włodawy i Starostę Brzeskiego zakłada współdziałanie w wielu dziedzinach.
Do najważniejszych zaliczyć można współpracę na rzecz rozwoju przemysłu, sportu i turystyki, oraz nauki i kultury. Podpisane porozumienie pozwoli również na pozyskiwanie środków na realizację wspólnych projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.
Po raz kolejny Hola zauroczyła swoim pięknem, nie tylko mieszkańców. Wszystko za sprawą Jarmarku Holeńskiego, którego jubileuszową, bo dwudziestą edycję przeżywaliśmy 24 lipca. Wśród atrakcji odwiedzający mogli zobaczyć prace ponad 200 wystawców z dziedzin takich jak: malarstwo oraz rękodzieło artystyczne, spróbować regionalnych smakołyków, a także kupić niepowtarzalne wyroby rzeźbiarskie, wiklinowe, ceramiczne oraz wiele innych. Była to również okazja do wysłuchania 16 zespołów z Chełmszczyzny, Podlasia i Ukrainy, a także zwiedzenia terenu Skansenu i Cerkwi w Holi.
[wp_ad_camp_4]
Jarmark Holeński to wielkie święto poleskiej tradycji i obrzędowości połączone z pięknym religijnym misterium. Jarmark złączony jest z praznikiem ku czci patrona cerkwi – św. Antoniego Peczerskiego. Liturgii przewodniczył abp prawosławny Abel. Szczególne zainteresowanie wśród turystów wzbudziła tradycyjna procesja wokół kościoła, w której uczestniczyli katoliccy i prawosławni wierni.
Wśród obecnych wyjątkowych gości można było wypatrzeć Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka z małżonką, Tadeusza Sławeckiego – dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lulinie, który wystąpił w zastępstwie Marszałka województwa oraz Starostę Powiatu Włodawskiego Andrzeja Romańczuka.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Jarmark był również okazją do wręczenia odznaczeń m.in. Antoninie Haponiuk odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wojewoda. Odznaczeni zostali również wszyscy członkowie Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi z prezes Aliną Karabowicz na czele.
Starosta włodawski – Andrzej Romańczuk, który od wielu już lat jest corocznym gościem Jarmarku nie krył i tym razem uznania dla organizatorów.
Informujemy, że związku z organizowanymi w naszym kraju Światowymi Dniami Młodzieży połączonymi z wizytą Papieża Franciszka w dniach 26-31 lipca 2016 roku zmieniamy termin Międzynarodowej Biesiady Nadbużańskiej z 30-31 lipca 2016 roku na 3-4 września 2016 roku.
[wp_ad_camp_4]
Informujemy, że zmiana terminu imprezy umożliwi do większego uczestnictwa w powyższym przedsięwzięciu.
W piątek 17 czerwca, oddziały przedszkolne 0a i 0b wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami uczcili święto rodziny. Montażem słowno- muzycznym dzieciaki podziękowały swoim Mamusiom i Tatusiom, za trud włożony w ich wychowanie oraz troskę i codzienną miłość.
[wp_ad_camp_4]
Następnie wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Kolejnym punktem imprezy, było wspólne ognisko oraz gry i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili, chętnie uczestniczyli w zabawach i konkursach przygotowanych przez panie z klas zerowych.Jednak wszystko co dobre szybko się kończy.
Udany piknik rodzinny zakończył się w południe, z uśmiechem na ustach oraz niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy do domów. Dziękujemy za przybycie oraz wspólną, rodzinną zabawę.
Już po raz drugi w naszej szkole dn. 14.06.2015r. odbyła się Szkolna Olimpiada Logopedyczna. W tym roku pod hasłem „Wesołe minki tygrysa Leona”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie gr. 0a oraz gr. 0b. Komisja konkursowa zaliczyła wszystkie konkurencje. Uczniowie otrzymali nagrody w postaci książek. Wszystkie dzieci zarówno uczestnicy konkurencji, jak i widownia otrzymały słodki poczęstunek.
[wp_ad_camp_4]
Nagrodzeni uczniowie to: Nikola Donica-Czerkawska, Łucja Janowicz, Paulina Barczuk, Wioletta Chwedoruk, Gabriel Szyszkowski-Niścioruk, Rafał Kulak, Piotr Mazgaj, Mikołaj Michalski, Michał Jabłoński, Aleksander Kuczyński.
Nad organizacją i przebiegiem olimpiady czuwały: logopeda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włodawie Anna Mazgaj oraz logopeda szkolny Anna Gajewska-Dorosz.
Uczniowie brali aktywny udział w zadaniach logopedycznych. Chętnie wykonywali wszystkie zadania. Nagrodzonym gratulujemy i dziękujemy za udział! Kolejna olimpiada już za rok! Serdecznie zapraszamy! Organizatorzy olimpiady: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Włodawie.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej