Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie by wspólnie uczcić to wyjątkowe święto.
[wp_ad_camp_5]
W spotkaniu uczestniczyli również burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Łucja Pamulska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jacek Żurawski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Łukasz Zdolski, dyrektor ZSZ nr 1 i II LO Eugeniusz Omelczuk oraz prezes stowarzyszenia „Złota Jesień” Zbigniew Teodorowicz. Organizatorem spotkania był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włodawie.
To nasz obowiązek wobec tych , którzy na zawsze pozostali na Wołyniu”, chcemy poznać prawdę o Wołyniu – tak uzasadniali uczniowie decyzję o chęci obejrzenia filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. 27 października 2016 roku do kina we Włodawie wybrały się dwie klasy pierwsze (MT i PTB) oraz trzecia BT z ZSCKR w Korolówce – Osadzie.
[wp_ad_camp_4]
„Wołyń” to ważny film polski ostatnich lat. Przez 70 lat nikt nie podjął tematu niezwykle bolesnego, trudnego i zarazem przemilczanego w historii Polski – rzezi wołyńskiej z 1943 roku. To najważniejszy film dla tych, którzy ocaleli, bo uwiarygodnia ich dramatyczne przeżycia, także dla ich dzieci, wnuków, prawnuków – bo po raz pierwszy mogli się zmierzyć z prawdą dzięki obrazowi filmowemu, wejść w środek spraw i wydarzeń, które niczym pajęczyna, pozornie niewidoczna, oplątała ich życie. Było to dla wielu widzów szczególne osobiste doświadczenie. Rzeczywiście tak było…
Wojciech Smarzowski scenariusz swojego filmu oparł na zbiorze opowiadań Stanisława Srokowskiego pt. „Nienawiść” oraz relacjach Kresowiaków, którzy szczegółowo opowiadali o wydarzeniach z lipca 1943, ale także poprzedzających przerażające ludobójstwo. Ta dokładność jest doskonale uwypuklona na ekranie, począwszy od sielskiego wesela młodej Polki z Ukraińcem latem 1939 roku (z zachowaniem bogatej obrzędowości), scen z codziennego życia w rzeczywistości okupacyjnej aż po same zbrodnie, gdy kamera pokazuje rozrywanie ciał przez konie, otwieranie brzucha ciężarnej kobiety, ścinanie głów na pniaku, czy palenie żywcem dzieci.
„Wołyń” to film bardzo ważny, bo uświadamia nam wszystkim, jak rodzi się, dojrzewa i wybucha nienawiść na tle narodowościowym, rasowym, religijnym. Reżyser od początku filmu (sceny z wesela) wprowadza widza w tajniki kiełkowania i rozwoju idei nacjonalistycznej wśród Ukraińców, pokazuje ich determinację i bezwzględność działań zmierzających do realizacji marzeń o Wolnej Ukrainie. Jednym z punktów planu było dokonanie czystki etnicznej na Polakach do trzeciego pokolenia.
Historia uczy nas, że niejednokrotnie piękna i szlachetna idea prowadzi do straszliwych zbrodni, a człowiek staje się ledwie marionetką w grze, ślepą i bezwolną. „Wołyń” to studium zła, które może się powtórzyć, a właściwie stale wydarza, tylko trochę dalej od nas. Niestety, nie możemy powiedzieć, że na szczęście daleko…
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Film wywołał ogromne emocje w młodej widowni, autentycznie stał się tematem do wielu dyskusji. Ważne, że zauważono, że byli też dobrzy Ukraińcy, ale i źli Polacy.
„Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego trzeba obejrzeć.
W czwartek 27 października, dzięki kooperacji biblioteki oraz Grupy Mowa Żywa odbyło się kolejne spotkanie promujące kulturę krajów zza naszej wschodniej granicy.Rok temu, w listopadzie, spotkaliśmy się podczas otwarcia wystawy „Mosty Czasu” – poznaliśmy wtedy relacje świadków historii zgromadzone w wyniku realizacji projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Galicja Wschodnia”, wysłuchaliśmy śpiewów Jagny Knittel i Ewy Grochowskiej, uczestniczyliśmy w projekcji filmu „Olmany” (2012, reż. J. Knittel), zwiedziliśmy też po projektową wystawę „Cztery Pory Roku” zrealizowaną przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
W tym roku ponownie zwróciliśmy wzrok w kierunku naszych wschodnich sąsiadów, aby poznać bliżej opowieści na temat kultury białoruskiej naszych przyjaciół z Brześcia. Gośćmi wieczoru w bibliotece byli działacze i artyści, członkowie Teatru Kryly Halopa oraz Fundacji Rozwoju Twierdzy Brześć: reżyserka i aktorka Aksana Haiko, aktorka i animatorka kultury Sviatlana Haidalionak, badaczka Fundacji Rozwoju Twierdzy Brześć Natallia Zdanevich, technik teatralny Dmitry Martynyuk oraz kompozytor Vitali Darashuk. Rozmowę poprowadziła Aleksandra Zińczuk.
Lody w kontakcie z włodawską publicznością przełamane zostały w mgnieniu oka. Punktem wyjścia była historia miasta trzech kultur i pobliskiej wsi Tomaszówki przez długie lata połączonych mostami kolejowym i drogowym. Obecnie, kiedy połączenia te nie funkcjonują wydawać się może, że odległość pomiędzy tymi miejscowościami zwiększyła się wielokrotnie. Rozmawiając o tym czy jest to bariera terytorialna, czy mentalna V. Darashuk zaprezentował zdjęcia wykonane podczas jednego z rajdów rowerowych. Włodawiacy spojrzeli na panoramę swojego miasta zza wschodniej granicy.
[wp_ad_camp_5]
Natychmiast odezwały się z sali głosy pełne wspomnień i tęsknoty za tym co minione. Dodatkowym komentarzem prezentacje opatrzył miejscowy regionalista Pan Krzysztof Skibiński, który doprecyzował pewne miejsca i wydarzenia. Białoruscy animatorzy opowiedzieli też o swoich kulturalnych aktywnościach jakimi są teatr uliczny, warsztaty dla dzieci, czy współpraca z lokalną społecznością w przypadku członków teatru oraz promowanie zapomnianej historii Brześcia i rewitalizacja terenów twierdzy prowadzona przez członków fundacji.
Ważnym i poruszającym punktem wieczory była prezentacja spektaklu „Czarnobyl”, którego scenariusz oparty został na relacjach ludzi dotkniętych tą tragedią oraz na wypowiedziach zaczerpniętych z forów internetowych na których Białorusini krytykują władze za prowadzenie polityki jądrowej bez społecznych konsultacji. Dyskusje kontynuowane były jeszcze przez długi czas przy stołach zastawionych kresowym poczęstunkiem.
[wp_ad_camp_4]
Wydarzenie współfinansowane było ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Partnerami Organizacyjnymi są Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Różance.
Gmina Hanna 27 października 2016 r. na IV Polskim Kongresie Przedsiębiorczości otrzymała tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego. Jest to prestiżowy ogólnopolski program, którego laureatami zostają firmy i miasta działające dla dobra lokalnej społeczności – skutecznie pozyskujące fundusze unijne na inwestycje, realizujące je sprawnie i szybko, a przy tym nie zapominające o wielu innych potrzebach mieszkańców.
[wp_ad_camp_5]
Tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego trafia do miejsc, gdzie widać pozytywne zmiany w otoczeniu dzięki realizacji wielu kluczowych projektów. Program prowadzi Polska Agencja Przedsiębiorczości i „Biznes Plus” w Gazecie Wyborczej. W wydaniu papierowym i internetowym gazety co miesiąc opisywane są sukcesy lokalnych i regionalnych liderów.
Jednym z punktów IV Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który tym razem odbywał się w Lublinie, było wręczenie tytułów Lidera Rozwoju Regionalnego. Podczas odbierania statuetki Wójt Gminy Hanna Grażyna Kowalik zadedykowała ją mieszkańcom gminy Hanna oraz pracownikom urzędu. Na kongresie oraz uroczystej gali w Filharmonii lubelskiej wójtowi towarzyszyli: kierownicy referatów oraz jednostek organizacyjnych gminy.
(19 października) Krasnostawski Dom Kultury zorganizował finał XX jubileuszowego Przeglądu Twórczości Ludowej. Wśród laureatów konkursu nie zabrakło włodawskich artystów.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Na program wydarzenia złożyły się: rozstrzygnięcie XX Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XVIII Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy pokonkursowej oraz koncert orkiestry symfonicznej.
Do przeglądu zgłoszono kilkaset prac twórców działających na terenie Lubelszczyzny. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. W konkursie na sztukę ludową wyróżniana z powiatu włodawskiego otrzymali: rzeźbiarz Jan Pawłowski i hafciarka Barbara Litwiniuk.
[wp_ad_camp_5]
Z kolei w konkursie poetyckim III miejsca ex aequo otrzymały: Jadwiga Lodwich i Halina Piekarska, zaś wyróżnienia Teresa Ciodyk i Teresa Kubik. Ponadto J. Pawłowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w dziedzinie twórczości ludowej, a J. Lodwich honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Oprócz wystawy podziwiać je będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.
[wp_ad_camp_4]
W tym roku dodatkową atrakcją finału był występ Orkiestry Symfonicznej im. M.K. Ogińskiego wraz z solistami z Mołodeczna na Białorusi.
Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez KDK przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sponsorami tegorocznej edycji byli: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”.
Seniorzy z całej Polski zjechali do Włodawy. Okazją do spotkania była II Seniorska Jesienna Ballada zorganizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włodawie. Uroczystość wspólnie otworzyli Irena Rutkowska–Borgoń Przewodnicząca włodawskiego PZERiI, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.
[wp_ad_camp_6][wp_ad_camp_3]
Na scenie Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 14 zespołów i 4 solistów między innymi z Lidzbarka Warmińskiego, Kozienic, Kraśnika i Międzyrzeca Podlaskiego. Poziom artystyczny programów przygotowanych przez uczestników był bardzo wysoki co doceniła zgromadzona publiczność.
[wp_ad_camp_5]
II Jesienna Ballada Seniorów była również dobrą okazją do wręczenia Złotych Odznak Honorowych osobom i instytucjom, które aktywnie wspierają działalność PZERiI. Wśród zaproszonych gości byli mi.n. Senator RP Józef Zając, Łucja Pamulska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie, Przewodniczący Oddziału Okręgowego PZERiI w Chełmie Kazimierz Mazurek oraz dyrektorzy włodawskich jednostek i instytucji.
Piąty już Bialski Festiwal Sękaczy 18 września 2016 r. był w tym roku wyjątkowy. Zainteresowanie imprezą okazało się bardzo duże, bo do Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy licznie przybyli miłośnicy pysznych sękaczy i dobrej zabawy nie tylko z powiatu bialskiego. Zaprezentowało się aż 21 twórców, a na scenie wystąpiło w konkursie piosenki biesiadnej także wyjątkowo aż 16 zespołów. Wśród atrakcji były: degustacja smakowitego ciasta, pokaz jak się robi tradycyjny sękacz, a przede wszystkim dwa konkursy: na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz oraz piosenki biesiadnej.
[wp_ad_camp_4]
Imprezę otworzył i gości przywitał Arkadiusz Maksymiuk przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Białej Podlaskiej. Na imprezie pojawili się: poseł na Sejm RP Marcin Duszek, przedstawiciel delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Czesława Uścińska, Władysława Khałło – konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej, Marian Tomkowicz – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Janusz Skólimowski – wicestarosta bialski, Agnieszka Jakoniuk – członek zarządu powiatu bialskiego, Czesław Pikacz – przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Dariusz Stefaniuk – prezydent miasta Biała Podlaska, wójtowie gmin: Leśna Podlaska – Paweł Kazimierski, Konstantynów – Romuald Murawski, Rokitno – Jacek Szewczuk, Sosnówki – Marek Korpysz. Przybyli także przedstawiciele innych instytucji państwowych różnych szczebli, fundacji, izb, stowarzyszeń wspierających rozwój naszego regionu, w tym dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury, a także Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.
Na scenie prezentowali się: solistki Natalia Marczuk, Martyna Szypiło, zespół harmonijkowy, kapela „Retro” z Międzyrzeca Podlaskiego, natomiast w konkursie Piosenki Biesiadnej: „Chłopcy z Wrzosa” z Białej Podlaskiej, zespół „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego, zespół „Zielona Kalina” z Dubowa, zespół „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz, zespół „Pohulanka” z Kopytnika – 10, zespół „Studzianczanie” ze Studzianki, zespół „Luteńka” z Koszoł, zespół „Podlasianki” z Rokitna, zespół „Kaczeńce” z Czosnówki, zespół „Kalina” z Perkowic, zespół „Pogodna Jesień” z Konstantynowa, duet: Angelika Paluszkiewicz i Marcin Wardziak, zespół Śpiewaczy „Worsianki” z Wors, zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” z Zahajek, „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, zespół harmonijkowy, kapela „Retro” z Międzyrzeca Podlaskiego.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
W tym czasie „Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz” wybierała komisja w składzie: Emilia Popławska – nauczyciel przedmiotów zawodowych-gastronomia, przewodnicząca Komisji, Justyna Marciniak – przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego Oddz. Terenowy w Lublinie- członek Komisji i również członek Krystyna Konstanciuk – instruktor praktycznej nauki zawodu w Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy.
Po dokonaniu wizji i oceny sękaczy zgłoszonych do konkursu komisja postanowiła przyznać: I miejsce Annie Korzeniewskiej z Zańkowa (gm. Sławatycze). II miejsce zajęła Mirosława Brodacka ze Studzianki (gm. Łomazy), natomiast III – Janina i Henryk Żuk – Klonownica Duża gm. Rokitno. Przyznano także 5 wyróżnień dla „Wines” Wiesława Nestorowicza z Międzyrzeca Podlaskiego, Edyty Mostowiec z Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski), Renaty Hołowni oraz Krystyny Pawluk z Huszczy (gm. Łomazy), a także Anieli Jadczuk z Klonownicy Dużej (gm. Rokitno)
Nagrody wręczali Arkadiusz Maksymiuk oraz Arkadiusz Szymoniuk dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie – fundator nagród.
Pod koniec imprezy swoją pracę zakończyła też komisja oceniająca piosenki biesiadne. W jej skład wchodzili Józef Obroślak – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – przewodniczący, Justyna Weremko – kierownik Klubu Kultury „Piast” Bialskiego Centrum Kultury – członek, Anna Jureczek – inspektor Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej – członek. Przyznali oni I miejsca zespołowi „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego, II miejsca zespół „Podlasianki” z Rokitna, III miejsca zespół „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz. Mateusz Obroślak muzyk, który wspierał swoim głosem i doświadczeniem komisję konkursową powiedział uwagi służące rozwojowi artystycznemu zespołów.
Podziękowania należą się Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Prezesowi Agencji Rynku Rolnego za objęcie honorowym patronatem festiwalu. Jak również Prezesowi Agencji Rynku Rolnego za ufundowanie nagród zwycięzcom konkursu na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz oraz Marszałkowi Województwa Lubelskiego za wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Podziękowania również dyrektorowi i pracownikom Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy za współpracę ze Starostwem Powiatowym przy organizacji spotkania.
Patronat medialny nad całością objęli: Gościniec Bialski, Radio Biper, Biała24, Portal Interwizja, Słowo Podlasia, BiałaPodlaska24.info, Echo Katolickie, Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Puls miasta.tv, Nasze Miasto Kurier Lubelski.
Materiał: Starostwo Powiatowe Biała Podlaska - Anna Jóźwik - www.powiatbialski.eu/
W dniu 9 września 2016 r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego we Włodawie grupa realizująca projekt ,,Nasza pierwsza animacja poklatkowa” współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach programu ,,Równać szanse 2015 – Regionalny Konkurs Grantowy” świętowała jego zakończenie.
[wp_ad_camp_4]
Na uroczystości zostały zaprezentowane zrealizowane w ramach projektu filmy oraz filmy dokumentujące pracę nad projektem. Przy stanowisku do animacji zaproszeni goście mieli okazję wykonać własny film animowany. Miłą atmosferę spotkania dopełnił przygotowany we własnym zakresie poczęstunek.
Zaangażowana w projekt młodzież podkreślała, jak wiele wiedzy i umiejętności zdobyła w okresie realizacji ,,Naszej pierwszej animacji poklatkowej”.
Rozpoczęła się realizacja drugiego etapu projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach w ramach Programu Dom Kultury+. W terminie od początku września do połowy listopada 2015 roku zrealizowanych zostanie 6 lokalnych inicjatyw na terenie gminy Sławatycze.
Inicjatywa nr 1. Taniec łączy pokolenia
Prowadzimy zapisy na warsztaty taneczne w trzech grupach: dzieci, młodzież jak też osoby dorosłe do 17 września. Zapisy przyjmuje liderka inicjatywy Pani Grażyna Kuniewicz oraz pani Elżbieta Gruszkowska w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach do dnia 17 września br.
Inicjatywa nr 2. Doskonalenie umiejętności muzycznych członków orkiestry dętej
Prowadzimy zapisy do nauki gry na instrumentach dętych celem pozyskania nowych członków orkiestry. Zapisy przyjmuje Pan Ludwik Sławiński lider inicjatywy oraz Pani Elżbieta Gruszkowska w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach do dnia 17 września br.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Inicjatywa nr 3. Koło Teatralne Dowolnego Wieku
Zapisy zostały przeprowadzone w m-cu sierpniu w projekcie uczestniczą dzieci i osoby starsze. Liderką inicjatywy jest Pani Jolanta Barańska.
Inicjatywa nr 4. Gotowanie atrakcją Jabłecznej – warsztaty kulinarne
W projekcie uczestniczą mieszkańcy miejscowości Jabłeczna oraz członkinie KGW. Liderką inicjatywy jest Pani Agnieszka Sawościuk.
Inicjatywa nr 5. Warsztaty rękodzielnicze
Prowadzimy zapisy na warsztaty rękodzielnicze dzieci i młodzież szkolną z Zespołu Szkół w Sławatyczach do dnia 17 września br. Zapisy przyjmuje liderka inicjatywy Pani Monika Tyszczuk. Planuje się zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych technik w tym malarstwo, dekoracja szkła, drewna, wykonywanie kwiatów i innych ozdób.
Inicjatywa nr 6. „Sami Swoi” czyli Seniorzy w kabarecie oraz warsztaty w zakresie zastosowania sprzętu nagłaśniającego i estradowego.
[wp_ad_camp_4]
Prowadzimy zapisy na warsztaty teatralne dla seniorów mieszkańców gminy Sławatycze. Projekt przewiduje podział na grupy; teatralną i muzyczną. Do grupy muzycznej mającej na celu podniesienie umiejętności obsługi sprzętu muzycznego jak też bezpieczne jego używanie zapraszamy młodzież z terenu gminy Sławatycze. Zapisy do grupy kabaretowo-teatralnej przyjmuje Pani Jadwiga Nastałek liderka inicjatywy. Zapisy do grupy muzycznej przyjmuje Pan Jacek Kozielski. Do obu grup można również zapisać się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach.
O szczegółach realizowanych inicjatyw w ramach Programu Dom Kultury+ będziemy informować na bieżąco.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej