Samorządowcy, przedstawiciele służby mundurowych i włodawskich instytucji oraz ponad dwadzieścia delegacji straży miejskich i gminnych z całego kraju wzięły udział w obchodach jubileuszu 25 – lecia Straży miejskiej we Włodawie.
[wp_ad_camp_4]
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach zmarłych funkcjonariuszy oraz uroczystej mszy świętej. Okolicznościowa akademia odbyła się w sali kina Włodawskiego Domu Kultury.
Komendant Sławomir Borkowski przedstawił historię włodawskiej Straży Miejskiej. Nie zabrakło również życzeń, ciepłych słów i wyrazów wdzięczności.
– W tym szczególnym dniu serdecznie dziękuję wszystkim byłym i obecnym funkcjonariuszom Straży Miejskiej we Włodawie za codzienną służbę na rzecz lokalnej społeczności – mówił burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Tego jeszcze nie było – prawie na trzy tygodnie przed imprezą trzeba praktycznie zamknąć listę startową. Tylu jest chętnych do tegorocznej edycji Żelaznego Triathlonu! Gigantyczne zainteresowanie wiąże się z uznaną już marką imprezy i wyjątkowym profesjonalizmem organizatorów oraz miejscem – Jeziorem Białym w Okunince. Po raz pierwszy pojawi się też liczna ekipa zawodników z zagranicy
[wp_ad_camp_4]
Już zgłosiło się już prawie 250 chętnych z całej Polski! W tym tych, którzy wpłacili wpisowe jest prawie 170, więc dla spóźnialskich szanse są małe. Zawody polegają na pływaniu (750 m), jeździe rowerem (20 km) i biegu (5 km). Termin zawodów to sobota, 2 czerwca, godz. 13.30. Start i meta na plaży głównej w Okunince.
- Zeszłoroczny triathlon został bardzo wysoko oceniony przez samych zawodników, więc w tym roku jesteśmy pełni optymizmu co do liczby startujących, zwłaszcza że nagrody są atrakcyjne – mówi Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski, koordynator zawodów.
Mordercze zawody organizuje włodawskie starostwo razem z gminą Włodawa, stowarzyszaniem Leniwce.pl
oraz Fundacją „Wrota Europy”. W pomoc aktywnie włączył się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie.
- To najważniejsze sportowe wydarzenie w naszym powiecie. Cieszy się wielkim zainteresowaniem i, co nas szczególnie motywuje, z roku na rok coraz większym. Jestem przekonany, że ci wszyscy, którzy 2 czerwca przyjadą do Okuninki nie będą zawiedzeni. Nie tylko z powodu sportowych zmagań - mówi starosta Andrzej Romańczuk.
Prestiżowy ranking triathlonów w Polsce lepszytriathlon.pl uplasował imprezę starostwa na piątym miejscu w Polsce! I jest to wynik nie tylko ocen ekspertów, lecz przede wszystkim rezultat ankiet wypełnionych przez uczestników triathlonów w naszym kraju.
Trasa zawodów obejmuje dwie miejscowości: Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16 roku życia. Informacje na stronie: www.zelaznytriathlon.eu
/ź/ powiatwlodawski.pl
tv.wlodawa.net masz ciekawe wideo prześlij nam link: echo@wlodawa.net
W niedziele 6 maja 2018 r. na terenie Parku Rekreacyjnego w Urszulinie przy pięknej wiosennej pogodzie odbył się już po raz kolejny pod patronatem Wójta Gminy Urszulin Tomasza Antoniuka „Piknik Rodzinny z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.” Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy, który odniósł się do ważnych uroczystości świąt majowych oraz rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
[wp_ad_camp_4]
Na koniec z okazji świąt majowych złożył wszystkim mieszkańcom życzenia, podziękował za wspólną organizację pikniku i życzył dobrej zabawy. Program artystyczny rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego a wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali kokardę narodową – „kotylion” będącą patriotycznym symbolem Polaków.
Podczas tegorocznej edycji pikniku można było obejrzeć krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Woli Wereszczyńskiej, a także muzyczne umiejętności uczniów pod opieką artystyczną Pani Natalii Wilk i Pana Tomasza Momota.
Prócz tego dzieci z pewnością nie mogły narzekać na nudę. Od początku o ich dobrą zabawę dadbała Galeria Dziecięca „Pokusa” oraz Poleski Park Narodowy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno miłośnicy sportu jak i aktywności artystycznych.
Podczas imprezy można było także posłuchać lokalnych zespołów ludowych. Dodatkowo przez cały czas trwania uroczystości paliło się ognisko, nad którym czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Urszulinie. Dla wszystkich uczestników były pyszne kiełbaski, które pomagały zregenerować siły na dalszą zabawę.
Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ dla ludzkiego ciała. Uodparnia organizm, wyszczupla sylwetkę, opóźnia starzenie organizmu, działa pozytywnie na psychikę. Korzystnie wpływa również na serce i cały układ krążenia. Nasz kolega czerpie z biegania pozytywną energię, do czego zachęca wszystkich.
Udział w biegu sztumskim na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości
W dniu 3 maja sierż. Przemysław Chmiel wziął udział w XXVIII Miedzynarodowym Sztumskim Biegu Solidarności przy którym odbywały się również IV Mistrzostwa Służby Więziennej. Z uwagi na rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości bieg prowadzony był pod nazwą „Biegi Solidarności na 100 lat Niepodległości”.
Dystans do pokonania ulicami miasta Sztum oraz wokół Jeziora Zajezierskiego wyniósł 10 km. Sierż. Przemysław Chmiel ukończył bieg na 20 miejscu w kategorii Służby Więziennej. Ogólnie w kategorii Open zajął 96 miejsce. W kategorii mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat był 27. Uzyskany przez naszego funkcjonariusza czas to 48:08.
Sportowiec - funkcjonariusz Zakładu Karnego we Włodawie został wyróżniony przez ppłk Adam Poćwiardowskiego - Zastępcę Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku oraz płk Jan Morozowskiego - Dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk, sierż. Przemysław Chmiel
zdjęcia: ppor. Daniel Pręciuk, archiwum prywatne
W dniu 3 maja 2018 r. przedstawiciele Zakładu Karnego we Włodawie uczestniczyli w lokalnych obchodach święta z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
"dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny i jej granic" tekst preambuły Konstytucji 3 maja 1791r.
[wp_ad_camp_4]
Konstytucja 3 maja
W dniu 3 maja 1791r. Sejm Czteroletni Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję. Ze źródeł historycznych przyjmuje się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą rządową spisaną. Dla ówczesnej Rzeczypospolitej miała ogromne i decydujące znaczenie biorąc pod uwagę jej nieciekawą sytuację historyczną.
Odzwierciedlała dążenia do poprawy wewnętrznej sytuacji państwa. Uchwała tego ważnego aktu prawnego była de facto próbą ratowania Polski po tzw. pierwszym rozbiorze, osłabionej m.in. przez wolną elekcję i liberum veto. Konstytucja trzeciomajowa uwzględniła mieszczan i chłopów jako naród, wprowadziła m.in. reformę skarbowości i zwiększyła armię. Jej znaczenie dla Polaków było i jest niezmiernie ważne, bowiem dawała ona nadzieję na poprawę sytuacji politycznej w Rzeczypospolitej i perspektywę odnowionego i nowoczesnego państwa.
Lokalne uroczystości
Ogromne znaczenie uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej podkreślane było przez lata poprzez uroczystości, które mają corocznie miejsce w dniu 3 maja. W tym dniu w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.
Zakład Karny we Włodawie reprezentował mjr Artur Ambrozik - Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie, st. kpr. Wioletta Koszot oraz mjr Krzysztof Jeleński wraz z Pocztem Sztandarowym jednostki. Mjr Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych.
W piątek, 27 kwietnia podczas uroczystej gali w hotelu „Drob” Urszulinie nastąpiło rozstrzygnięcie prestiżowego konkursu do tytułu „(W)schodu Powiatu Włodawskiego”. Po raz drugi powiatowe „Oscary” otrzymali: w kategorii Osobowość Roku – profesor oświaty – Mirosław Trociuk, w kategorii Firma – włodawski Handbud, w kategorii Instytucja - Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Wśród nominowanych było 9 podmiotów: po trzy w każdej kategorii. Laureatów wyłoniła 10-osobowa Kapituła złożona z redaktorów lokalnych gazet, samorządowców i przedsiębiorców.
Żeby jednak docenić wszystkich musieliśmy wybrać nielicznych czyli mieć nominowanych i laureatów. A tych musiało wybrać gremium w postaci zacnej kapituły. Jestem przekonany, że Kapituła wybrała tych najlepszych, choć miała bardzo trudny orzech do zgryzienia, bowiem tegoroczni Nominaci byli wyjątkowi pod każdym względem. I przy okazji warto dodać, że nasza statuetka stała się w ostatnim czasie inspiracją dla wielu twórców i artystów.
Sala hotelu Drob zapełniona była tego wieczoru gośćmi nie tylko z powiatu, ale i województwa. Wśród tych specjalnych, poza nominowanymi, był m.in. Krzysztof Grabczuk - wicemarszałek województwa oraz starostowie ościennych powiatów, burmistrz Włodawy, wójtowie. Łącznie na galę przybyło prawie 150 samorządowców, ludzi biznesu i kultury. Bogatą oprawę gali podkreślał specjalnie na tę okazję przygotowany film o nominowanych oraz koncert w wykonaniu przystojnych mężczyzn z sekstetu Avocado.
Całość uświetnił bankiet do późna poprowadzony przez didżeja Piotra Misiurę.
- To już naprawdę przyzwoity europejski poziom – podkreślali goście. – Oprawa wspaniała, idea piękna, wszystko ładnie przygotowane, z głową, bez potknięć. Zapachniało wielkim światem. Jestem drugi raz i po raz drugi nie zawiodłem się. Jest jak być powinno, a nawet lepiej. Ciekawe co za rok organizatorzy przygotują, a zwłaszcza kto otrzyma statuetki. Bo tegoroczne były w zasadzie bezdyskusyjne.
Zarówno nominowani, jak i sami laureaci oraz licznie zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem rozmachu oraz perfekcyjnego przygotowania imprezy. Jak podkreślali uczestnicy – wysoki poziom artystyczny i przygotowania imprezy jest cały czas utrzymywany.
Sponsorzy: Lubelskie „Smakuj życie”, Bank Spółdzielczy w Parczewie, Gramar Krzysztofa Łojewskiego, Produkcja Pieczywa Adam Wojcieszuk, Handbud Wiesława Blicharskiego, Carstar we Włodawie, Eko-Różanka Andrzeja Kaliszuka, Biuro Projektowe Radosław Bójko, Hotel Drob w Urszulinie, WZURiB we Włodawie.
Kategoria Instytucja: Nominowani - Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego, Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.
Laureat – Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi
Towarzystwo z Holi należy do najprężniej działających nie tylko w powiecie włodawskim, ale i na całej Lubelszczyźnie. Jego „teatrem” działań jest przede wszystkim Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, który istnieje od 1985 r. De facto pieczę nad nim sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie, pomysłodawcy i założyciele Skansenu. Pełna nazwa muzeum i opiekującego się nim Towarzystwa zdradza wyjątkowość tego miejsca i koncepcji, jaka towarzyszyła jego powstaniu. Największym wydarzeniem jest coroczny lipcowy Jarmark Holeński, który gromadzi setki wystawców, artystów i sprzedawców oraz tysiące turystów i kupujących. Prezesem Towarzystwa jest Alina Karabowicz – kobieta o niespożytej energii i niespotykanej umiejętności załatwiania spraw niemożliwych.
Kategoria Firma: Nominowani - Hotel Drob, ARBOR sp. z o.o. i Hanbdud.
Laureat - Handbud
Początki firmy „Handbud” sięgają czerwca 1993 roku, kiedy to dwuosobowa firma została zarejestrowana. Po dwóch latach prężnej działalności firma rozrosła się na tyle, że była znana we Włodawie i okolicy. Rokiem przełomowym był 1998, w którym rozszerzono asortyment o stolarkę i wyroby pcv, a w 2000 r. dodano produkcję kostki brukowej. Obecnie firma współpracuje z bardzo wieloma inwestorami, buduje także bądź adaptuje szereg obiektów. Firma działa na terenie praktycznie całego województwa lubelskiego. „Handbud” otrzymuje wiele prestiżowych nagród, w tym Polskiego Towarzystwa Budowlanego – „Kryształową Cegłę” czy gazety Puls Biznesu - „Gazelę”. Na polu charytatywnym Firma pomaga wielu instytucjom i fundacjom, które stawiają sobie za cel troskę o zabezpieczenie materialne pokrzywdzonych przez los. Właścicielem jest Wiesław Blicharski.
Kategoria Osoba: Nominowani - Mieczysław Tokarski, Łukasz Zdolski, Mirosław Trociuk.
Laureat – Mirosław Trociuk.
M. Trociuk jest nauczycielem fizyki i astronomii w Zespole Szkól Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie z 32-letnim stażem. Ten doskonały pedagog w 2013 r. został wyróżniony unikatowym tytułem Profesora Oświaty nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej tylko wyjątkowo wybitnym nauczycielom. Stworzył i od ponad 22 lat prowadzi Szkolne Koło Astronomiczne „Pulsar”. Zorganizował dziesiątki, jeśli nie setki spotkań uczniów z naukowcami. Wychował ponad 170 laureatów i finalistów olimpiad. Jego uczniowie w 2010 r. jako pierwsi i jedyni w Polsce zbudowali w warunkach szkolnych radioteleskop słoneczny. M. Trociuk mówi o swojej pracy – Jest to wierna służba dla utalentowanej młodzieży. A my możemy dodać – Profesor znany ze swojej skromności służy przepięknie nam wszystkim.
/ź/ powiatwlodawski.pl
tv.wlodawa.net
Nasz humorystyczny komentarz w sprawie włodawskich Oskarówtv.wlodawa.net/tvWlodawa masz ciekawe wideo prześlij nam link: echo@wlodawa.net
Wśród zaproszonych gości byli: kpt Przemysław Lipczyński reprezentujący Dowódcę 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego - patrona Zespołu Szkół Zawodowych, starosta powiatu włodawskiego – Adam Panasiuk, ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz parafii prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, komendant Powiatowej Policji we Włodawie - podinsp. Tomasz Patra, komendant Powiatowej Straży Pożarnej – Andrzej Łoś, mjr SG Robert Kaper w reprezentujący komendanta Placówki Straży Granicznej we Włodawie, właściciel firmy „Slawex” –p. Janusz Sławiński, prezes ZNP Oddział we Włodawie – p. Marek Ostrowski, przewodniczący Rady Rodziców ZSZ nr 1 i II LO – p. Mariusz Kowalewski. Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem p. M. i Z. Sidoruków oraz p. M. Kalinowskiego Choreografię tańców przygotował p. K. Repa.
[wp_ad_camp_4]
Część oficjalną rozpoczął pokaz musztry paradnej ze sztandarem, po który nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej przez poczet flagowy oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Ceremoniał opracował niezastąpiony p. Karol Repa.
Wyróżniający się abiturienci liceum i technikum: Joanna Kowalewska – śr. 5,83, Łukasz Ignatiuk - 5,41, Krzysztof Buczyński – 5,39, Karolina Dyduch – 5,33, Karolina Parulska – 5, 22, Kaja Bobak – 5, 22, Wiktor Gabrylewicz – 5,11, Weronika Sułkowska – 5,06, Katarzyna Manżuk – 5,00, Klaudia Tomczak - 5,0, Weronika Ostrowicka – 4,77 otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane prze Starostwo Powiatowe we Włodawie, 2 Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia Nowego oraz Radę Rodziców.
Rodzice abiturientów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi. Były oczywiście uroczyste przemówienia, podziękowania, pożegnalne zdjęcia i łzy wzruszenia. „Idźcie przez życie z takim samym zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie w sercach dzisiaj, kiedy odbieraliście świadectwo ukończenia szkoły.
Nie rezygnujcie z marzeń i planów, pamiętając, że każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia. Nie cofajcie się, ale i nie zapominajcie o tych, którzy Was ukształtowali.” – powiedział na zakończenia dyrektor szkoły E. Omelczuk
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej