13 grudnia 2021 r. pod tablicą pamiątkową upamiętniającą osoby internowane do Zakładu Karnego we Włodawie w grudniu 1981 r., upamiętniono wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce
Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w dniu 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa, podjętej dzień wcześniej. Jako oficjalny powód podjętych decyzji podano pogarszająca się sytuację gospodarczą kraju. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko. Nauka w szkołach i na uczelniach została zawieszona, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną.
Ośrodek Odosobnienia w Zakładzie Karnym we Włodawie
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w Zakładzie Karnym we Włodawie utworzono Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych, przeznaczony dla działaczy politycznych. W tym samym dniu do ośrodka we Włodawie przywieziono 68 internowanych z woj. lubelskiego, sukcesywnie dowożąc następne osoby w grudniu 1981 r. Na początku 1982 r. ośrodek internowania w Zakładzie Karnym we Włodawie stał się jedynym ośrodkiem internowania na Lubelszczyźnie, przebywało w nim wówczas 320 internowanych z 5 województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego, siedleckiego i zamojskiego. W kolejnych miesiącach liczba internowanych zmieniała się. Pod koniec marca 1982 rozpoczęto likwidację włodawskiego ośrodka, przenosząc internowanych do innych ośrodków. Łącznie przebywało tutaj ponad 360 osób, którzy kilkukrotnie podejmowali akcje protestacyjne.
Zobacz również:.
Włodawa: Zakład Karny zbiera nakrętki dla Oliwiera
Włodawa: Zakład Karny i Operacji Czysta Rzeka
Włodawa: Zakład Karny we Włodawie podejmie współpracę z przedsiębiorcami
Lokalne obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W lokalnym upamiętnieniu 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wziął udział ppłk Jacek Sankowski, dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie. W celu podkreślenia rangi tego wydarzenia wystawiono poczet sztandarowy oraz asystę honorową pod tablicą pamiątkową poświęconą internowanym w Ośrodku Odosobnienia we Włodawie znajdującą się na murze zakładu karnego.
W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej we Włodawie. Złożono wieńce i zapalono znicze. Coroczne uczestnictwo przedstawicieli włodawskiej jednostki penitencjarnej w tych uroczystościach jest upamiętnieniem zarówno wydarzeń historycznych o znaczeniu ogólnopolskim ale także lokalnej historii związanej z Zakładem Karnym we Włodawie. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Patriotycznego Ziemi Włodawskiej oraz Solidarność Ziemi Włodawa.
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
112: Duże straty po pożarze garażu w Majdanie Starym
Okuninka: Blisko 10 km pijany mieszkaniec Chełma uciekał od włodawskiej policji
112: Przebieraniec z karetki z trzema zakazami prowadzenia pojazdów!