koncert - Strona 52 z 79 - wlodawa.NET

Region - Włodawscy twórcy kultury zaprezentowali swój dorobek

Region - Jak Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej świętowało

Niezapomniany i pełen wzruszeń oraz nowych inspiracji był wieczór 15 grudnia 2017 r., który zgromadził w Galerii Na Parterze MBP Włodawa zarówno twórców jak i odbiorców sztuki. Tego dnia odbyło się otwarcie wystawy prac artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. J. Kalinowskiego we Włodawie. Wydarzenie utrzymane w konwencji Słowo – Muzyka – Obraz – z wierszami „Nadbużańskiej Frazy, piosenkami „Kresowianek” i pracami pozostałych członków STKN.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski, a spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego. O osiągnięciach STKN w 2017 r. opowiedziała prezes Stowarzyszenia Barbara Litwiniuk.

Ponadto uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji słowno-muzycznej składającej się z wierszy odczytanych przez poetów z „Nadbużańskiej Frazy” oraz piosenek wykonanych przez „Kresowianki”, a także zapoznać się z nowo wydanym przez STKN zbiorem wierszy „Zeszyt poetycki 2017″, który przedstawiła Edyta Pietrzak. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Stowarzyszenie.

Region - Jak Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej świętowało

W Galerii Na Parterze prezentujemy 99 prac złożonych przez 35 artystów. Znajdują się tu dzieła twórców z bardzo różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby, haftu, rękodzieła artystycznego ale też tomiki poezji, wśród których są zarówno antologie jak i wydania autorskie.  Prezentowane publikacje w większości pochodzą ze zbiorów MBP Włodawa. Wśród nich znajduje się prezentowany podczas spotkania „Zeszyt poetycki 2017″.

Kilka słów o „Zeszycie poetyckim 2017″: Celem publikacji jest promocja twórczości poetyckiej członków Stowarzyszenia.  W skład komitetu redakcyjnego weszły: Czesława Michańska, będąca jednocześnie kierownikiem projektu; Władysława Wójcik i Edyta Pietrzak. Tomik został wydany w nakładzie 200 egzemplarzy i sfinansowany przez STKN, przy wkładzie własnym publikowanych poetów. Wydawnictwo zostało opatrzone krótkim wstępem napisanym przez Edytę Pietrzak.

W tomiku zamieszono utwory 14 autorów. Wśród nich są członkowie grupy poetyckiej „Nadbużańska Fraza” będącej integralną częścią Stowarzyszenia: Katarzyna Szołucha, Teresa Maria Ciodyk, Czesława Michańska, Grażyna Rawicka, Jadwiga Edyta Lodwich, Czesława Teresa Demczuk, Władysława Wójcik, Barbara Górna, Zofia Helena Iwaniuk, Edyta Helena Pietrzak, Eugeniusz Daniluk, Aldon Dzięcioł, Tomasz Rolko, Krystyna Igras.

Region - Jak Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej świętowało

O oprawę graficzną tomiku zadbała Władysława Wójcik przekazując na potrzeby publikacji swoje grafiki. Każdy z autorów publikowanych utworów otrzymał autorskie egzemplarze tomiku. Ponadto woluminy zostały przekazane: do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, bibliotek włodawskich szkół, bibliotek publicznych powiatu włodawskiego oraz bibliotek uprawnionych do otrzymywania bibliotecznych egzemplarzy obowiązkowych.  Pozostałe tomiki pozostają do rozdysponowania przez Zarząd Stowarzyszenia. „Zeszyt poetycki 2017″ jest już udostępniony wypożyczającym w Dziale Regionalnym MBP Włodawa.

Organizatorzy spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie i Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Patronat medialny: „Echo Katolickie” reprezentowane na spotkaniu przez panią Joannę Szubstarską.

Aranżacja wystawy: pan Mariusz Komorowski.

Zmiany dokonane przez nas podczas montażu wystawy były podyktowane przyczynami technicznymi.    Wystawę będzie można oglądać do 15 stycznia 2018 r.

/ź/ wlodawa.eu

Więcej zdjęć na fb:// data publikacji: 20/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa - Jasełka w przedszkolu nr 1

Włodawa - Jasełka w przedszkolu nr 1 Dnia 19.12.2017 w Przedszkolu Miejskim nr 1 we Włodawie w oddziale IV odbyło się spotkanie świąteczne. Zaprezentowano przedstawienie jasełkowe, które wprowadziło wszystkich w cudowny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieci wcieliły się w role Maryi i św. Józefa, aniołków, gwiazdeczek, pastuszków, królów a także innych osób. W inscenizacji nie mogło zabraknąć kolęd i pastorałek. Na zakończenie dzieci złożyły swoim rodzicom świąteczne życzenia, prezenty i zaprosiły na wspólny poczęstunek przy świątecznie udekorowanym stole. Pozostaną nam one na długo w pamięci.

/ź/ wlodawa.eu

data publikacji: 20/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa - Zapalenie światełek na choince w SP3

Włodawa - Zapalenie światełek na choince w SP3 Mimo iż śniegu brak, to świąteczny klimat zagościł w naszej szkole 6 grudnia. W ten dzień każdy uczeń wiedział, że przybędzie do szkoły specjalny Gość.

Jak co roku tego dnia odbywa się się uroczyste zapalenie światełek na choince, która dumnie zdobi hol główny budynku. Mikołaj przybył ze Śnieżynką (w jej rolę wcieliła się szkolna psycholog p. Magdalena Buchman) i rozdał wszystkim dzieciom z klas młodszych słodki upominek.

Włodawa - Zapalenie światełek na choince w SP3

Uroczystość wzbogacił występ szkolnych zespołów muzycznych - Canto i Gaudeamus. Klasy starsze świętowały tego dnia klasowe mikołajki.

Anna Szczepkowska-Kirszner

/ź/ sp3wlodawa.pl

data publikacji: 19/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego /wideo/

Włodawa - Obchody 39 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego W dniu 13 grudnia 2017r. funkcjonariusze Zakładu Karnego we Włodawie upamiętnili wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w dniu 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa, podjętej dzień wcześniej. Jako oficjalny powód podjętych decyzji podano pogarszająca się sytuację gospodarczą kraju. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko. Nauka w szkołach i na uczelniach została zawieszona, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną.

[wp_ad_camp_4]

Ośrodek Odosobnienia w Zakładzie Karnym we Włodawie

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. w Zakładzie Karnym we Włodawie utworzono Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych, przeznaczony dla działaczy politycznych. W tym samym dniu do ośrodka we Włodawie przywieziono 68 internowanych z woj. lubelskiego, sukcesywnie dowożąc następne osoby w grudniu 1981r.

Na początku 1982 r. ośrodek internowania w Zakładzie Karnym we Włodawie stał się jedynym ośrodkiem internowania na Lubelszczyźnie, przebywało w nim wówczas 320 internowanych z 5 województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego, siedleckiego i zamojskiego.

Włodawa - Obchody 39 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego  

W kolejnych miesiącach liczba internowanych zmieniała się. Pod koniec marca 1982 rozpoczęto likwidację włodawskiego ośrodka, przenosząc internowanych do innych ośrodków. Łącznie przebywało tutaj ponad 360 osób, kilkakrotnie podejmowano akcje protestacyjne. Ciekawostką jest, że 28 marca 1982r. doszło do ucieczki z ośrodka jednego z internowanych.

Lokalne obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie ppłk Marek Abramowicz w towarzystwie zastępców, mjr. Artura Ambrozika i kpt. Artura Łyszczyka złożył wieniec pod tablicą poświęconą internowanym w Ośrodku Odosobnienia we Włodawie znajdującą się na murze zakładu karnego. Mjr Krzysztof Jeleński wprowadził pod tablicę asystę honorową, którą wystawiono w celu podkreślenia rangi tego wydarzenia. Zebrani złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie funkcjonariusze uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. św Ludwika we Włodawie.

Włodawa - Obchody 39 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Uczestnictwo przedstawicieli włodawskiej jednostki penitencjarnej w obchodach tych uroczystości było upamiętnieniem zarówno wydarzeń historycznych o znaczeniu ogólnopolskim ale również lokalnych związanych z historią włodawskiego więzienia. Zgodnie z lokalnym programem obchodów uroczystości w sali kinowej Włodawskiego Domu Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

Na koncercie obecni byli osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie wraz z opiekunem grupy por. Agnieszką Krzywanią. Muzyczne przypomnienie wydarzeń grudnia 1981r. było prawdziwą lekcją historii dla każdego, stanowiąc jednocześnie istotny wkład w przebieg procesu resocjalizacji skazanych.

 

tekst i zdjęcia : ppor. Daniel Pręciuk, źródło historyczne - https://powiatwlodawski.pl

/ź/ sw.gov.pl

data publikacji: 14/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa - I niech się stanie światłość /wideo/

Włodawa - I niech się stanie światłość w WDKu

W sobotę, 16 grudnia o godzinie 16.00 w sali kina WDK we Włodawie już po raz piętnasty będzie miało miejsce Widowisko Bożonarodzeniowe „I niech się stanie światłość" w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga.

Impreza od lat cieszy się dużym zainteresowaniem włodawian. Od kilku edycji zmieniono nieco formułę, dlatego też widowisko odbywa się w sali włodawskiego kina, aby można je było obejrzeć wielokrotnie.

Na scenie pojawią się wychowankowie MDK prezentujący swoje umiejętności wokalne, instrumentalne i teatralne. Jako że to okres Bożego Narodzenia, kolędy i piosenki związane ze świętami będą motywem przewodnim muzycznej oprawy widowiska

/ź/ mdk.wlodawa.pl

Zdjęci z 2o17 roku. Autor: Pan Zbigniew Dębiec tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net/Materiał wideo, autor 1947czeslaw   data publikacji: 12/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Sławatycze - Wybory Brodacza Roku 2017

Sławatycze - Wybory Brodacza Roku 2017

Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach ogłasza konkurs sławatyckiej tradycji regionalnej pożegnania starego roku jednej z nielicznych w kraju „ Na Najładniejsze Przebranie” (Okrycie, Maskę i Kapelusz Brodacza).

Prezentacje i wybory BRODACZA roku 2017 odbędą się w Centrum Sławatycz 30 grudnia 2017 r. godz. 13.00. W przerwie prezentacji odbędą się występy solistów w repertuarze kolęd i pastorałek.

Organizatorzy zapewniają trzy nagrody pieniężne dla trzech Najładniejszych stroi BRODACZY oraz 2 wyróżnienia

Tradycję zakończenia starego roku BRODACZE prezentują tylko w pełnym obowiązującym przebraniu. Zakaz prezentacji bez kapelusza i maski. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek.

Uczestnicy konkursu „Brodacze„ proszeni są o osobisty kontakt z organizatorami konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury celem omówienia szczegółów prezentacji do dnia 28.12.2017 roku.

/ź/ slawatycze.pl

data publikacji: 08/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa - 15 zespołów w maratonie „Czytać każdy może…”

Włodawa - 15 zespołów w maratonie „Czytać każdy może…” Wystartowaliśmy! 4 grudnia 2017 r., w czasie długiej przerwy zainaugurowaliśmy w naszej szkole I edycję Maratonu Czytelniczego: „Czytać każdy może…”.

Akcję głośnego czytania rozpoczęli Rafał Sokołowski i Marcin Oziemczuk, uczniowie klasy III TI, przy akompaniamencie gitary wyśpiewali słowa wiersza Adama Asnyka: „W noc czerwcową”. Zebrani, z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wstępu dyrektora szkoły Eugeniusza Omelczuka. Dyrektor przeczytał fragment książki pt. „Obudź w sobie olbrzyma” autorstwa A. Robbinsa, otwierając tym samym uroczyście naszą ogólnoszkolną akcję.

Włodawa - 15 zespołów w maratonie „Czytać każdy może…” Swój udział w maratonie zgłosiło 15. zespołów. Wszystkim drużynom życzymy udanych występów, odwagi w prezentowaniu wybranych fragmentów literackich i pomysłowości w przygotowaniu dekoracji. Powodzenia! Trzymamy kciuki.

Organizatorzy: I. Trendak i H. Karpiuk

/ź/ 2lo.wlodawa.pl

data publikacji: 07/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Region - Wolontariuszy Roku Lubelszczyzny 2017 /wideo/

Tytuł Wolontariuszy Roku Lubelszczyzny 2017 otrzymały nauczycielki i koordynatorki szkolnych kół wolontariatu z powiatu włodawskiego. Wyróżnienie z okazji 10 – lecia działalności otrzymało również Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie.

Lubelska Gala Wolontariatu 2017 odbyła się w niedzielę 3 grudnia w Centrum Spotkania Kultur. W uroczystości, która odbyła się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wzięli udział społecznicy z całego województwa oraz przedstawiciele lokalnych władz. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii wolontariatu i nagrodzenia osób i organizacji, które od wielu lat bezinteresownie działają na rzecz potrzebujących. Gali towarzyszyło widowisko w reżyserii Marcina Wąsowskiego. Wystąpili w nim artyści z Polski, Ukrainy, Iranu i Syrii.

W gronie nagrodzonych znalazło się Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie, które już od dekady wspiera rozwój wolontariatu w naszym mieście. Wyróżnienie odebrała Pani Prezes Krystyna Kończal. Tytuł Wolontariusza Roku Lubelszczyzny 2017 otrzymały nauczycielki, koordynatorki szkolnych kół wolontariatu: Dorota Kieloch, Agnieszka Pawluk, Agnieszka Czuj, Renata Sidoruk, Aneta Tułacz, Diana Łubkowska, Teresa Szczygielska, Bożena Nilipiuk, Ewelina Komaszewska – Krywicka, Elżbieta Radczuk, Agnieszka Staniak i Katarzyna Marcinek.

– To niezwykłe osoby, które świadczą pomoc nie tylko pedagogiczną. Są bardzo zaangażowane w pracy z młodzieżą – mówi Jacek Wnuk, prezes lubelskiego Centrum Wolontariatu. – Nieodpłatnie, w ramach wolontariatu, prowadzą korepetycje, ale też pomagają pomagać innym. Grupują wokół siebie młodych ludzi, wolontariuszy, w ramach szkolnych kół wolontariatu.

Same nagrodzone nie kryły zaskoczenia i wzruszenia. – To dla nas wielkie zaskoczenie i ogromne wyróżnienie. Być wolontariuszem, to po prostu być otwartym na potrzeby innych – mówi Aneta Tułacz, nauczycielka z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce – Osadzie.

We włodawskich szkołach ponadgimnazjalnych koła wolontariatu istnieją od wielu lat. Wszystkie kluby wolontariusza szkół powiatu włodawskiego współpracują ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu we Włodawie. Opiekunowie koła i sympatycy wolontariatu kilka razy w roku spotykają się, aby omówić i zaplanować działania oraz zachęcić innych do włączenia się w akcje charytatywne. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu liczba młodych ludzi chcących nieść pomoc stale rośnie.

/ź/ wlodawa.eu

/div>
data publikacji: 07/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa - Dzień Pluszowego Misia

Włodawa - Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. To właśnie 25 listopada przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Włodawa - Dzień Pluszowego Misia

Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, zainspirował Samorząd Uczniowski kl 0-III do zorganizowania Dnia Pluszowego Misia i uroczystości związanych z tym ulubieńcem. Już kilka dni wcześniej każda klasa przygotowała plakat – portret misia, który zaprezentowała na gazetce ściennej.

Włodawa - Dzień Pluszowego Misia

Wszystkie, przyniesione misie bawiły się na przygotowanym specjalnie dla nich torze przeszkód. Uczniowie klasy III C – Lena Markiewicz i Aleksander Haponiuk zabrali uczestników zabawy na „Urodziny Puchatka”. Natomiast uczniowie klasy IIa do misiowej zabawy przy muzyce zaprosili także najmłodsze dzieci z grupy przedszkolnej. Następne misiowe święto już za rok.

/ź/ sp3wlodawa.pl

data publikacji: 07/12/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy