Urszulin: Mędrcy w Urszulinie 2020
Rzesze mieszkańców Urszulina i okolic wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Organizacji tego religijnego wydarzenia podjęła się Parafia Chrystusa Miłosiernego z proboszczem na czele. W prace organizacyjne włączyli się również władze Urszulina, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, członkowie zespołu „Seniorzy” i przewodniczący Rady Gminy – Piotr Kamela.
Uwieńczeniem ich pracy był przemarsz Orszaku Trzech Króli podczas Uroczystości Objawienia Pańskiego – 6 stycznia. Orszak Trzech Króli rozpoczął się od Mszy Świętej odprawionej w kościele Chrystusa Miłosiernego. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Marian Franczuk. Następnie na placu kościelnym został związany Orszak.
Jako pierwsza wyruszyła Święta Rodzina ze śpiewem na ustach. Za nią podążyli Trzej królowie. W te role wcielili się Wójt Gminy Urszulin – Tomasz Antoniuk, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego – Jarosław Szymański oraz dyrektor Zespołu Szkół w Urszulinie – Sylwester Adamski.
Zobacz również:.
Sławatycze: Brodacz roku 2019 wybrany /wideo/
Powiat: Orszak Trzech Króli 2020 /wideo/
Polska: Kronika Strażaków Ochotników z Urszulina wyróżniona w ogólnopolskim konkursie
W Orszaku uczestniczyli też Aniołowie, za których co roku przebiera się młodzież lokalna. Rolę pasterzy odegrali dzieci klas III za pomocą charakteryzacji rodziców. Na drodze Orszaku odgrywano kolejne sceny biblijnej szopki, przygotowanych przez kandydatów do bierzmowania oraz młodzież ze szkoły w Urszulinie i Garbatówce wraz z opiekunami.

Ksiądz proboszcz, po zakończeniu uroczystości podziękował wszystkim uczestnikom Orszaku Trzech Króli i Pani Kindze Kiryk za pomysł i koordynację nad tego typu formą modlitwy.
/ź/ ug.urszulin.eu
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 15/01/2020
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Policja: Kradzież kosy w Macoszynie Dużym
Włodawscy policjanci zatrzymali 55-letniego mężczyznę podejrzewanego o włamanie na terenie prywatnej posesji w gminie Wola Uhruska. Łupem złodzieja okazała się być kosa spalinowa. Funkcjonariusze odzyskali skradzione mienie. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia.
Policjanci włodawskiej komendy otrzymali w weekend zgłoszenie dotyczące włamania do pomieszczenia gospodarczego znajdującego się na terenie prywatnej posesji w miejscowości Macoszyn Duży. Z przekazanych informacji wynikało, że nieznany wówczas sprawca dostał się do pomieszczenia, skąd dokonał kradzieży kosy spalinowej. Pokrzywdzony wycenił straty na kwotę 300 złotych. Sprawą włamania zajęli się policjanci z włodawskiej jednostki.
Zobacz również:.
112: Śmiertelny wypadek drogowy Macoszyn Duży
Najbardziej Rozpoznawalny Dzielnicowy Powiatu Włodawskiego
Wola Uhruska: 179738 zł na zagospodarowanie otoczenia świetlicy w Kosyniu
Praca funkcjonariuszy doprowadziła do ustalenia i odzyskania skradzionego mienia, a także do zatrzymania mężczyzny podejrzewanego o to włamanie. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. 55-latek podczas przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej we Włodawie przyznał się do popełnionego czynu, jednak odmówił złożenia wyjaśnień. Teraz czeka go rozprawa przed sądem. Za to przestępstwo może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.
K.ZP
/ź/ policja.gov.pl
Zobacz również:
Włodawa: 24 lipca to święto Policji Państwowej
Korolówka – Spotkanie z inżynierami koncernu John Deere
Włodawa: Głowa bez pamięci to twierdza bez garnizonu /wideo/
Więcej...
data publikacji: 10/12/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Prawo: Rada gminy nie może określić konkretnych bezpłatnych godzin w przedszkolu
Rada gminy nie może określić konkretnych godzin, w jakich mają się odbywać bezpłatne zajęcia w przedszkolach – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z gminnych przedszkoli w czasie przekraczającym bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę. Leżajscy radni ustalili w uchwale sztywne godziny realizacji świadczeń bezpłatnych - od 8:00 do 13:00.
Taki zapis zakwestionował wojewoda. W odpowiedzi na jego skargę rada wskazała, że skoro ustawodawca użył zwrotu: "w czasie ustalonym przez organ prowadzący" a nie "w wymiarze", to miała prawo zakreślić godziny, w których realizowane będzie bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka. Sprawa skończyła się w sądzie.
„Rada gminy ma uprawnienia jedynie do ustalenia wysokości opłat oraz ustalenia ilości godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Skoro czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki nie może być krótszy niż 5 godzin, to rada gminy może tylko ustalić czas dłuższy i jest to jedyne jej uprawnienie dotyczące ustalania tego czasu” – uznał sąd. „Gdyby intencją ustawodawcy było ponadto upoważnienie rady gminy do ustalania godzin, w jakich miałyby się odbywać bezpłatne zajęcia, to wprost dałby temu wyraz w przepisach ustawy” – wskazał.
Zobacz również:.
Włodawa: Miejskie Przedszkole Integracyjne ma własny hymn! /wideo/
Włodawa: Budżet Obywatelski 2019 – wyniki głosowania /wideo/
Włodawa: Harcerki i harcerz czytają w przedszkolu
Jak podkreślił rzeszowski WSA, za taką wykładnią przemawia również rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, która przewiduje, że organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia, a na jego podstawie nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
„Zakres kompetencji prawodawczej rady gminy zawarty w art. 14 ust. 5 pkt 1 lit. a u.s.o. nie uprawnia rady do określania konkretnych godzin, w jakich mają się odbywać zajęcia bezpłatne” – podsumowuje WSA.
Z uwagi na inne nieprawidłowe zapisy sąd unieważnił uchwałę w całości. Sygnatura: II SA/Rz 712/18
aba/
/ź/ kurier.pap.pl
Zobacz również:.
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o21 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności
