Wczoraj 41-letnia mieszkanka Włodawy powiadomiła policjantów o tym, że podczas przeglądania portalu społecznościowego wyświetliło się jej ogłoszenie, z którego treści wynikało że sklepy znanej drogerii są zamykane w związku z czym wszystkie produkty są rozprzedawane po kosztach dostawy w kwocie około 14 złotych na produkt.
Po wejściu na konto drogerii pojawił się link, który przekierował ją do uzupełnienia ankiety. Mieszkanka Włodawy uzupełniła ją podając swoje dane osobowe, adres e-mail oraz numer karty bankomatowej oraz zamówiła dwa kosmetyki. Po jej uzupełnieniu link nagle zniknął. Natomiast otwierając stronę swojego konta bankowego kobieta zauważyło dwa przelewy, jak się później okazało na fikcyjne strony internetowe, w kwocie po około 350 i 450 złotych i dodatkowo pobrane prowizje od transakcji. W sumie mieszkanka Włodawy straciła ponad 850 złotych.
Zatrzymani oszuści, którzy podszywali się pod funkcjonariuszy
Stary Brus: 17-latek stracił 2000 zł na Blika
112: Grupa funkcjonariuszy podejrzana o wyłudzenie odszkodowań
Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji i kontaktów w internecie pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do zawartości naszych urządzeń – smartfonów i komputerów – za ich pośrednictwem do naszych kont bankowych, kont w portalach społecznościowych, skrzynek poczty elektronicznej – zarówno prywatnych jak i służbowych.
Apelujemy o szczególną ostrożność podczas poruszania się w Internecie. Poniżej prezentujemy zasady, które warto przestrzegać w wirtualnym świecie:
- zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
- zwracać uwagę na cenę towaru, ponieważ zbyt niska powinna wzbudzić naszą czujność i może świadczyć o próbie oszustwa;
- uważać na fałszywe strony internetowe - przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „abc.org” zamiast „abc.com”;
- zachować ostrożność, jeśli zostaniesz poproszony o dokonanie płatności na konto bankowe zlokalizowane w innym kraju niż siedziba firmy;
- nie klikać linków ani nie otwieraj załączników, których się nie spodziewasz lub które pochodzą od nieznanego nadawcy.
- Informujemy, że CERT Polska wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi prowadzi listę ostrzeżeń przed stronami wyłudzającymi dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych i serwisów społecznościowych. Lista jest dostępna publicznie każdy może się z nią zapoznać, a także zgłosić podejrzaną stronę, wypełniając krótki formularz pod adresem: incydent.cert.pl/phishing.
Pamiętaj, Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast powiadom swój bank lub dostawcę usług płatniczych, aby można było wstrzymać płatność i złóż zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji.
Sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
/ź/ policja.gov.pl
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤