W niedzielę 13 maja 2018 r. odbyła się uroczystość jubileuszowa 90 – lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wereszczynie. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w koście w Wereszczynie.
[wp_ad_camp_4]
Następnie pododdziały, poczty sztandarowe, delegacje jednostek OSP i zaproszeni goście przemaszerowali na plac przed strażnicą OSP. Po złożeniu meldunku nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie przez orkiestrę hymnu.
Następnie odczytano historię powstania i działalności OSP Wereszczyn. W trakcie obchodów jubileuszu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wereszczynie odznaczona została Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Uroczystość była też dobrą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla druhów strażaków.
Na zakończenie delegacje i goście zaproszeni odczytali i wręczyli listy gratulacyjne. Po krótkim koncercie strażackiej orkiestry dętej nastąpił przemarsz na uroczysty obiad.
Uroczystość rozpoczęła się meldunkiem złożonym Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorzowi Alinowskiemu przez Zastępcę Komendanta Powiatowego kpt. Andrzeja Łosia. Następnie Pan Komendant dokonał uroczystego przywitania sztandaru i pododdziału złożonego z funkcjonariuszy naszej jednostki. Następnie nastąpiło nadanie awansów, odznaczeń i wyróżnień.
Srebrną odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" otrzymał Pan Dariusz Pytka, Brązową odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" otrzymał Pan Tomasz Bajuk, Srebrny medal za "Zasługi dla pożarnictwa" otrzymał Pan Cezary Zdolski, Brązowy medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Pani Arlena Krawczuk oraz Panowie Wojciech Chomik, Michał Tychoniewicz, Jarosław Białasz, Wojciech Gwiazda, [wp_ad_camp_4] Stopień brygadiera otrzymał młodszy brygadier Cenkała Cezary, Stopień aspiranta otrzymał młodszy aspirant Wieczorek Tomasz, Stopień starszego ogniomistrza ogniomistrz Mariusz Hondra, Stopień młodszego ogniomistrza sekcyjni: Tadeusz Ignatiuk, Marcin Polak, Paweł Sielaszuk, Cezary Zdolski Stopień starszego strażaka strażak Kacper Czarnota,
Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych brygadier Szlechta Wojciech.
W uroczystości uczestniczyli goście w tym Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk, Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, ksiądz Dariusz Parafiniuk ojciec Wojciech Gwiazda oraz przedstawiciele służb współpracujących i szkół
W niedziele 6 maja 2018 r. na terenie Parku Rekreacyjnego w Urszulinie przy pięknej wiosennej pogodzie odbył się już po raz kolejny pod patronatem Wójta Gminy Urszulin Tomasza Antoniuka „Piknik Rodzinny z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.” Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy, który odniósł się do ważnych uroczystości świąt majowych oraz rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
[wp_ad_camp_4]
Na koniec z okazji świąt majowych złożył wszystkim mieszkańcom życzenia, podziękował za wspólną organizację pikniku i życzył dobrej zabawy. Program artystyczny rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego a wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali kokardę narodową – „kotylion” będącą patriotycznym symbolem Polaków.
Podczas tegorocznej edycji pikniku można było obejrzeć krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Woli Wereszczyńskiej, a także muzyczne umiejętności uczniów pod opieką artystyczną Pani Natalii Wilk i Pana Tomasza Momota.
Prócz tego dzieci z pewnością nie mogły narzekać na nudę. Od początku o ich dobrą zabawę dadbała Galeria Dziecięca „Pokusa” oraz Poleski Park Narodowy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno miłośnicy sportu jak i aktywności artystycznych.
Podczas imprezy można było także posłuchać lokalnych zespołów ludowych. Dodatkowo przez cały czas trwania uroczystości paliło się ognisko, nad którym czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Urszulinie. Dla wszystkich uczestników były pyszne kiełbaski, które pomagały zregenerować siły na dalszą zabawę.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły samochody ratowniczo – gaśnicze. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska wozów bojowych i sprzętu znajdującego się w nich a wykorzystywanego do pracy podczas akcji. Dużo radości sprawiły dzieciom pokazy ratownictwa medycznego, a szczególnie możliwość bycia poszkodowanym oczywiście tylko teoretycznie.
Wielką frajdą dla maluchów było lanie wody. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Na zakończenie dzieci wręczyły strażakom pamiątkowy dyplom i piękne kwiaty.
W uroczystości wzięli udział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie, bryg. Paweł Matczuk, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Włodawie, dh Franciszek Gruszkowski,
[wp_ad_camp_4]
Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej st. kpt. Robert Barszczewski, a także Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Starosta Powiatu Włodawskiego Andrzej Romańczuk, Wicestarosta Adam Panasiuk oraz przedstawiciele władz gminnych i strażacy-ochotnicy z całego powiatu.
Mszę Świętą odprawił Ks. Dariusz Parafiniuk Proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, który skierował wiele ciepłych słów do zgromadzonych strażaków, dziękując im za trud i poświęcenie. W trakcie Eucharystii wspominano i modlono się również w intencji zmarłych druhów strażaków.
W piątek 4 maja, swoje święto obchodzili strażacy. Z tej okazji strażacy z OSP oraz MDP Urszulin uroczyście przemaszerowali ulicami Urszulina do kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie na Mszę Świętą.
[wp_ad_camp_4]
Mszę Świętą w intencji strażaków koncelebrowali proboszcz urszulińskiej parafii ks. Marian Franczuk oraz ks. kan.
Jan Słoma z parafii pw. św. Józefa w Cycowie. Ks. Marian Franczuk podziękował strażakom za poświęcenie, za działalność ratowniczą oraz za udział w uroczystościach państwowych i religijnych.
W trakcie Eucharystii wspominano i modlono się również w intencji zmarłych druhów strażaków. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie integracyjne strażaków ich rodzin oraz gości zaproszonych.
Z okazji Waszego święta przyjmijcie Drodzy Strażacy najszczersze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, bezpiecznych wyjazdów i powrotów z akcji ratunkowych, satysfakcji z pełnionej służby oraz szczęścia rodzinnego, tak potrzebnego w życiu każdego człowieka.
Jednym z ćwiczeń było ratowanie strażaka przygniecionego drzewem. Po zakończeniu i podsumowaniu ćwiczeń można było posilić się ciepłym bigosem i kiełbaską z ogniska.
Czy lubisz cookies? 🍪 Ta strona wymaga zgody na tak zwane cookies czyli ciasteczka i właśnie informuje Cię, że tutaj sa zbierane ciasteczka firm trzecich, jeśli nie zgadzasz się na tego typu internetowe praktyki, prosimy opóść tą stronę. We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Zobacz więcej