1 września obchodziliśmy 80 - tą rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Państwo Polskie. Ta data to jednocześnie początek II wojny światowej - ciemnych kart w historii polski i świata, które przyniosły ból, cierpienie i łzy.
Lokalne uroczystości
1 września 2019 r. na Cmentarzu Wojennym we Włodawie odbyły się powiatowe obchody upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się od hymnu państwowego i wystąpień okolicznościowych. Następnie przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Niemieckiej i Sowieckiej Napaści. Zapalono znicze na grobach żołnierskich. Zakład Karny we Włodawie reprezentowali: ppłk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie wraz z pocztem sztandarowym jednostki. Mjr Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych.
Zobacz również:.
Włodawa: Godzinne uroczystości 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej
Historia: Nieśmiertelnik, poszukiwana rodzina
Włodawa: Wojenne losy pilotów z Dywizjonu 303 i Misia Wojtka /wideo/
Włodawa: Upamiętnili Ofiary Zbrodni Katyńskiej /wideo/
Największa wojna światowa
II wojna światowa trwała 6 lat (1939-1945). Działania wojenne prowadzone były w całej Europie, wschodniej i południowej Azji, w północnej Afryce, na bliskim Wschodzie oraz na morzach. Jako początek uznaje się atak wojsk niemieckich w dniu 1 września 1939 r. na placówkę Westerplatte. W nocy z 8/9 maja 1945 r. dowództwo niemieckie podpisało akt bezwarunkowej kapitulacji, co oficjalnie kończyło działania wojenne w Europie. Państwo polskie po klęsce wrześniowej znajdowało się pod okupacją i szczególnie mocno ucierpiało w wyniku prowadzonych działań zbrojnych oraz działań skierowanych w kierunku wyniszczenia ludności. W II wojnie światowej brało udział 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln żołnierzy z 61 państw. Według danych szacunkowych zginęło w niej ponad 60 mln istnień ludzkich. Konflikt zbrojny w którym zaangażowane było wiele państw był największym i najstraszniejszym z dotychczasowych konfliktów zbrojnych.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk, źródło historyczne: wikipedia, zdjęcia: Waldemar Zakrzewski
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
112: Pożar stery słomy w Nowosiółkach
112: Zimowe warunki na drodze czołówka w Sobiborze i poślizg na prostej drodze do Wyryk