Wyryki: Powiatowy konkurs Mam Misję
3.10.2018 r. z inicjatywy pani dyrektor Marzeny Trociuk i pani katechetki Aliny Hulip odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie II Powiatowego Konkursu "Mam Misję" organizowanego pod patronatem honorowym Posła na Sejm Pana Marcina Kamila Duszka, Episkopatu Polski oraz Dzieła Pomocy Ad Gentes. Współorganizatorem uroczystości był proboszcz parafii Rzymsko-Katolickej w Lubieniu ks. Adam Haraszczuk.
Gościem specjalnym spotkania był o. Franciszek Chrószcz, misjonarz, który pracował na misjach na Madagaskarze. Włączając się w coroczne obchody Tygodnia Misyjnego, Szkoła Podstawowa w Wyrykach zaprosiła uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w II edycji konkursu.
W dzień uroczystego podsumowania konkursu zaszczycili nas swoją obecnością licznie przybyli goście na czele z Panem Posłem Marcinem Kamilem Duszkiem oraz uczniowie wraz z opiekunami z innych szkół.
W tegorocznym orędziu misyjnym Papież Franciszek skierował do wszystkich młodych ludzi słowa: "Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: << wielu ludzi mnie potrzebuje>>".
Konkurs składał się z dwóch kategorii: plastycznej i literackiej. Wzięło w nim udział łącznie 58 uczestników z powiatu Włodawskiego.
Wyniki Konkursu:
Kategoria Literacka klasy IV-VI:
1.Zuzanna Szostak kl.Va ZS w Woli Uhruskiej
2.Maja Kozłowska kl.Va ZS w Woli Uhruskiej
3.Piotr Młynarski kl.Va ZS w Woli Uhruskiej
Kategoria Literacka klasy VII-VIII i IIIgim
1.Emilia Grela kl.VII ZS w Woli Uhruskiej
2.Gabriela Dadacz kl.VII Niepubliczna SP w Dołhobrodach
3.Sebastian Oworus kl.VIII SP w Wyrykach
Kategoria Plastyczna klasy IV-VI:
1.Gabriela Torbicz kl.Vb SP w Wyrykach
2.Wiktoria Kowalczuk kl VI ZS w Woli Uhruskiej
3.Michał Hawryluk kl Vb SP w Wyrykach
Kategoria Plastyczna VII-VIII i IIIgim:
1.Wiktoria Misiura kl.VIII ZS w Woli Uhruskiej
2.Patrycja Cieślak kl.VIa ZS w Woli Uhruskiej
3.Gabriela Dadacz kl.VII Niepubliczna SP w Dołhobrodach
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom
/ź/ zswyryki.szkolnastrona.pl

Zobacz również:
Twój rozsądek i rozwaga żyć bezpiecznie Ci pomaga
Więcej...
data publikacji: 02/11/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa: Mediacja szansą dla samego siebie i innych
W dniach 12 - 29 października 2018r. w Zakładzie Karnym we Włodawie zrealizowany został program resocjalizacyjny dla osób pozbawionych wolności w zakresie kształtowania umiejętności społecznych związanych z konstruktywnym załatwianiem konfliktów.
Czym jest mediacja?
Mediacja to sposób rozwiązywania sporów pomiędzy ludźmi, w którym ważną rolę odgrywa osoba pośrednicząca czyli tzw. mediator. Pośrednik stara się stworzyć pomiędzy stronami sporu swoistą komunikację prowadzącą do określenia przedmiotu sporu oraz ich wspólnych interesów. Rolą mediatora jest bycie osobą bezstronną i neutralną zarówno w stosunku do obu stron jak i do samego przedmiotu sporu. Mediacja jest szansą na szybkie i polubowne dojście do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Zawarcie ugody poprzez mediację można stosować w wielu dziedzinach prawa cywilnego m.in. w sprawach dotyczących spadku, podziału majątku alimentacji, prawa pracy, spraw rodzinnych czy gospodarczych. Mediację stosować można również w postępowaniu karnym.
„Mediacja szansą dla samego siebie i innych”
Program „Mediacja szansą dla samego siebie i innych” opracowany został na potrzeby Zakładu Karnego we Włodawie przez mediatorów z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie - dr hab. Agnieszkę Lewicką-Zelent i doktorantkę Ewę Trojanowską. Głównym koordynatorem programu we włodawskiej jednostce jest kpt. Agnieszka Popko – starszy wychowawca działu penitencjarnego. Program miał na celu zwiększenie poziomu gotowości do zadośćuczynienia osób odbywających karę pozbawionych wolności jako podstawy do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w toku postępowania mediacyjnego.

Pośrednim efektem prowadzonego programu było zwiększenie poziomu wewnętrznej motywacji osób skazanych do nałożonego przez sąd wypełnienia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zapłacenia nawiązki czy świadczenia pieniężnego. W programie wzięło udział 12 osadzonych.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk na podstawie programu „Mediacja szansa dla samego siebie i innych”, wikipedia, www.mediacja.gov.pl
zdjęcie: ppor. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Włodawa – Ich ciała śpią ale dusze czuwają
Ekstremalna Droga Krzyżowa – Lubień – Orchówek 41km
Więcej...
data publikacji: 08/03/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Sławatycze: Uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości
9-11.11.2018 r. Sławatycze (piątek – niedziela)
Organizatorzy: Wójt Gminy, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej, Zespół Szkół, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach, Placówka Straży Granicznej, OSP Sławatycze
09.11.2018 r. godz.11.00 (piątek)
Uroczysty apel poświęcony obchodom 100 rocznicy odzyskania niepodległości w miejscowym Zespole Szkół
Wystawa „ o Polskę”
Z kolekcji Muzeum Południowego Podlasia
Wystawa czynna od 30.10. do 30.11.2018 roku w Sali Widowiskowej GOK Sławatycze
11 listopada w godz.15.00 -17.00 OGNIE NIEPODLEGŁOŚCI
10.11.2018 r. godz. 21.00 (sobota) Sławatycze nad Bugiem
- ognisko przy altanie nad Bugiem
- odśpiewanie hymnu
- odczytanie Odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości
- koncert patriotyczny „Niepodległa - Niepokorna”
11.11.2018 r. godz. 11.00 (niedziela) Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny
Kościół p.w. MBR w Sławatyczach.
Uczestniczą poczty sztandarowe z Zespołu Szkół, Gminy Sławatycze, Jednostki OSP Sławatycze, delegacje miejscowej Placówki Straży Granicznej, zakładów pracy. Po mszy św. złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających poległych w walce o niepodległość.
Godz.12.00 "Niepodległa do Hymnu"
włączenie się mieszkańców Gminy Sławatycze do ogólnopolskiej inicjatywy wspólnego zaśpiewania hymnu "Niepodległa do Hymnu" przy akompaniamencie orkiestry dętej (Centrum Sławatycz - parking główny)
Wieczorem 11.11.18 r. godz.17.00 - „Marsz Niepodległości” do Janówki pod pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu Styczniowym (wymarsz sprzed UG godz.17.00)
/ź/ slawatycze.pl
Zobacz również:
Włodawa – Czwórka rozbójników za kratami
Powiat: O ekonomii społecznej mówiono w starostwie
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....