(3 kwietnia) W sali konferencyjnej włodawskiego starostwa Wiesław Blicharski – właściciel Handbudu oraz Andrzej Romańczuk – starosta włodawski podpisali umowę na remont budynku po byłej jednostce wojskowej we Włodawie. Lokalna firma Handbud W. Blicharskiego
- To jest nasza sztandarowa inwestycja - mówi A. Romańczuk.- Bardzo mnie cieszy, że udało nam się znaleźć firmę, na dodatek włodawska, która wygrała przetarg. Muszę przyznać, że mieliśmy małe obawy, czy zgłosi się firma, która zaproponuje odpowiednią dla nas cenę. Zdarza się bowiem, że przetargi są unieważniane z powodu zbyt wysokich cen składanych przez oferentów.
Również W. Blicharski jest zadowolony z wyników przetargu i podpisanej umowy. – Zawsze współpracowało mi się ze starostwem bardzo dobrze i jestem przekonany, że w przypadku tej, jakże ważnej, inwestycji będzie podobnie - mówi.
Przetarg na „przebudową budynku po byłej jednostce wojskowej na potrzeby jednostek organizacyjnych pomocy społecznej” zorganizowany był w ramach unijnego projektu pt. Rewitalizacja Włodawy. Jest to tzw. część powiatowa. Do przetargu na remont budynku przystąpiły trzy firmy budowlane – dwie włodawskie i jedna z Warszawy. Najkorzystniejszą ofertę na kwotę 8 283 716,74 zł przedstawiła Firma Handlowo-Usługowa Handbud Wiesław Blicharski. Prace związane z przebudową budynku po byłem budynku administracyjnym wojska mają być zakończone do połowy przyszłego roku.
Zobacz również:.
Sport: Anna Schweisser Mistrzynią Polski w kickboxingu
Urszulin: (W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 rozdane
Powiat: Zamieszanie w obozie powiatowej koalicji /wideo/
Miejsce w budynku po byłej jednostce będzie przeznaczone przede wszystkim dla osób starszych. Znajdzie się tam m.in. dzienny punkt opieki nad osobami starszymi, kompleks spacerowo-parkowy, miejsca rehabilitacji. W odremontowanym budynku i w jego otoczeniu powstanie Centrum Usług Społecznych, gdzie świadczone będą usługi społeczne o charakterze profilaktycznym, aktywizującym i interwencyjnym, a wsparciem zostaną objęte m.in. osoby starsze i niepełnosprawne. Miejsca pracy znajdzie tam kilkadziesiąt osób. Wreszcie po latach zostanie zagospodarowany budynek, który wcześniej użytkowało wojsko, a do 2013 r. ZSZ nr 1 we Włodawie. - Wsparciem w nim zostaną objęte przede wszystkim osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na zaburzenia psychiczne, niepełnosprawne intelektualnie – mówi starosta Andrzej Romańczuk.
Zakres robót w ramach prac przetargowych obejmuje: roboty budowlane, roboty w zakresie instalacji i przyłączy sanitarnych; w zakresie instalacji elektrycznych i w zakresie instalacji i przyłączy teletechnicznych; zagospodarowanie terenu oraz nasadzenia zieleni.
W budynku funkcjonować będą następujące jednostki organizacyjne pomocy społecznej:
- Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie (zajmowana pow. ok. 600 m2) dla osób z zaburzeniami psychicznymi będzie jednostką terapeutyczno-opiekuńczą świadczącą usługi w formie dziennej przeznaczoną dla 60 uczestników.
- Filia Domu Pomocy Społecznej „SENIOR” w Różance (ok 1400 m2) dysponująca 30 miejscami będzie świadczyła usługi bytowe opiekuńcze i wspomagające osobom w podeszłym wieku cierpiącym na otępienie w chorobie Alzheimera. Utworzenie domu pomocy społecznej obejmującego opieką i terapią niewielką liczbę osób (do 30 mieszkańców).
- Dzienny dom pomocy SENIOR+ (ok. 300 m2) przeznaczony dla 30 uczestników. Jednostka będzie ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób niesamodzielnych zapewniającym całodzienne usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację w sferze fizycznej intelektualnej oraz społecznej.
- Mieszkania wspomagane (ok. 80 m2). Powstaną dwa mieszkania wspomagane przeznaczone dla osób przygotowujących się do samodzielnego życia oraz osób, dla których pobyt w mieszkaniu jest alternatywą dla pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę.
- Zakład aktywności zawodowej (ok. 500 m2). Jednostka będzie prowadziła działalność z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Działalność ZAZ będzie skupiała się na świadczeniu usług dla jednostek działających na obszarze PCUS oraz innych jednostek.
- Pomieszczenia dla organizacji pozarządowych (ok. 60 m2). Organizacje pozarządowe będą mogły korzystać z pomieszczeń na potrzeby działalności szkoleniowej oraz rozwoju wolontariatu.
Budynek i jego otoczenie zostaną dostosowane do pełnienia funkcji społecznych związanych z realizacją usług opieki środowiskowej w formie wsparcia dziennego i usługi w domu pomocy społecznej o liczbie miejsc nie większej niż 30. Zdegradowany obszar po byłej jednostce wojskowej będzie ponownie wykorzystany i zostaną nadane mu nowe funkcje.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Zobacz również: