Program resocjalizacyjny „Miejsca zapomniane” ma na celu kształtowanie postaw społecznie pożądanych poprzez m.in. poprawienie wizerunku pamiątek i miejsc historycznych, w szczególności cmentarzy oraz poznanie lokalnej historii. Realizacja programu „Miejsca zapomniane” sprzyja readaptacji społecznej osadzonych w zakresie kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych oraz kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne.
Działania wychowawców mają także pozytywny wpływ na osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Osadzeni poprzez poznawanie lokalnej historii pogłębiają wartości patriotyczne, co w procesie resocjalizacji ma duże znaczenie. Skazani z włodawskiej jednostki poprzez zaangażowanie w sprawy lokalne są również pozytywnie odbierani wśród społeczności co zapobiega m.in. wykluczeniu społecznemu.
Zobacz również:.
Włodawa: Włodawskie obchodach 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej /wideo/
Włodawa: Przedszkolaki w akcji SadziMy i UkwiecamyWłodawę
Włodawa: Uczniowie i więźniowie wspólnie pielęgnowali Cmentarz Wojenny Żołnierzy WP we Włodawie
Dzięki działaniom osób prowadzących program udało grupa osadzonych z Zakładu Karnego we Włodawie miała możliwość poznać nie tylko część historii wschodniego pogranicza i pogłębić patriotyczne wartości, ale także przyczynić się do bezinteresownej pomocy na rzecz lokalnej społeczności. Pierwszym etapem była wycieczka dla skazanych po miejscach historycznych we Włodawie.
Następnie osadzeni na Cmentarzu Epidemicznym w Lucie przygotowywali stabilizację pod pomnik oraz krzyż upamiętniający 210 ofiar epidemii na tym terenie pod koniec I wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Ostatnim etapem była lekcja edukacyjna dla skazanych w Muzeum – Miejsce Pamięci w Sobiborze, gdzie osadzeni mogli zapoznać się z historią tego miejsca. Takie zajęcia to prawdziwa lekcja historii dla uczestników programu.
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również: